Проблемна кожа: причини, симптоми и правила за грижа
Проблемната кожа е временно състояние, причинено от използване на неподходяща козметика, липса на ежедневна грижа, заболяване на някои органи или системи.
Причини и симптоми на проблемна кожа
Идролипидната мантия е нарушена
Идролипидната мантия е нарушена или унищожена, което води до повишаване на пропускливостта на кожата и промяна в нейния киселинно-алкален баланс (pH). Най-често – в алкална посока. "Алкалните" условия са идеална среда за нарушаване на кожната микрофлора.
Микрофлората е съвкупност от лоши и добри микроорганизми, бактерии, гъбички, които живеят на повърхността на кожата в хармония и баланс. Когато този баланс се наруши, вредните обитатели се активизират, причинявайки развитието на кожни заболявания. Например акне, атопичен дерматит или херпес.
Липидно-епидермалната бариера е нарушена или унищожена
Липидите задържат вода в епидермиса, като контролират нивото на хидратация на кожата. Когато бариерата е повредена, възниква неоправдана трансепидермална загуба на влага. Поради това се появява дехидратация, при суха кожа усещането за сухота се засилва. Появяват се нови бръчки, зачервяване, лющене, алергични реакции.
Производството на себум е увеличено
Производството на себум се увеличава, което допринася за появата на "пъпки", черни точки и запушване на порите.
Устойчивата хиперпигментация, купероза, розацея, екзема и акне са постоянни симптоми на проблемна кожа. Всеки тип епидермис, комбиниран и мазен, може да бъде проблематичен.
Грижа за проблемна кожа
В случай на проблемна кожа, имате четири глобални задачи:
1. Да установите причината, поради която кожата ви е "проблемна".
2. Да изберете професионална козметика за грижа или лечение, като вземете предвид вашия тип кожа, възраст и проблем. Целите са успокояване на кожата, възстановяване на клетъчното обновяване и работата на мастните жлези, възстановяване на хидролипидната мантия и липидо-епидермалната бариера
3. Да научете как правилно да се грижите за вашия тип кожа.
4. Да работите за укрепването здравето на кожата.
Също така е важно да не маскираме проблема и да не се занимаваме само със симптомите. Например, имате повишено производство на себум. Това може да се дължи на използването на мицеларна вода като тоник, повишаване на нивото на стероидните хормони, заболявания на стомашно-чревния тракт, прием на лекарства и редица други причини. Ето защо, преди да закупите тоник с себум-регулиращ ефект, трябва да разберете какво е повлияло на проблемното поведение на кожата.
Ако имате проблемна кожа, специалистите препоръчват:
- Почистване, тонизиране и овлажняване на кожата с козметика според типа кожа, в някои периоди - за проблема
- Използване на меки средства за премахване на грим - пени, гелове, мусове
- Не използвайте кремове, серуми, маски в грижата без предварителна консултация с вашия лекар
- Следене сроковете на годност на козметиката
- В случай на склонност към повишено омазняване на кожата, използвайте матиращи кърпички, меки пилинги; при склонност към сухота - термална вода, нощни хидратиращи маски, интензивно хидратиращи серуми
- Използване на слънцезащитни продукти
- Балансирано хранене - по-малко кифли и месо, повече зеленчуци, плодове и зеленчуци
- Посещаване на дерматолоог веднъж на всеки шест месеца
Правилната грижа за проблемната кожа е възможност за подобряване на нейното състояние чрез премахване на козметични или дерматологични проблеми. А най-важното е да се чувствате добре в кожата си.
Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg
Добави Коментар