Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Българите вече не са сред най-големите нещастници в света

Щастието у нас е осезаемо по-ниско от това по света, но страната ни тази година поне не попада в топ нещастните страни по света
Ключови думи: Галъп, социолози

В навечерието на 2023 година обществените очаквания по света са необичайно разнообразни и светът изглежда много по-малко обединен, отколкото при предишни години. Песимизмът преобладава, икономическия просперитет изглежда невъзможен, а страховете от употреба на ядрено оръжие са на безпрецедентни нива. Въпреки че традиционно възприятията за лично щастие преобладават, светът като цяло декларира и по-малко индивидуално щастие. Това са някои от изводите в изследването на световната Асоциация „Галъп интернешънъл“ – изследователската традиция на последните десетилетия, която отново включва и България.

2023 г. идва с по-скоро песимистични очаквания. По-малко от една трета (31%) от респондентите вярват, че 2023 г. ще бъде по-добра от 2022 г. 34% споделят противоположното мнение, а 27% вярват, че 2023 г. ще бъде същата като предишната. Резултатите показват ръст в песимизма в сравнение с последните години, а картината сега много наподобява нагласите през 2008 г. – която беше и годината с най-високи нива на песимизъм по света в новия век.

Най-оптимистични сред запитаните са хората в Нигерия, Пакистан, Казахстан, Филипините и Индия. Топ 5 песимисти включва само държави от Европа: Полша, Чехия, Сърбия, Франция и Италия.

Традиционно Русия е също по-скоро песимистично настроена към бъдещето. Тази година 22% от респондентите там казват, че са оптимисти за бъдещето, 36% обаче са песимисти, а 22% имат неутрални очаквания. Сравнително значим дял от руснаците пък не могат да преценят дали 2023 г. ще бъде по-добра или по-лоша от 2022 г. – 20%. За последните няколко години тези нагласи остават стабилни. За отбелязване е, че в Русия като че ли расте и делът на отговорите „не знам“.

В САЩ от друга страна през последните години се наблюдава драматично отместване на нагласите в посока песимизъм. Оптимистите за по-добра нова година все още са повече от песимистите – 37% очакват 2023 г. да бъде по-добра, но вече 27% са подготвени за по-лоша година. Американците с неутрални нагласи са една трета от респондентите, а 6% не могат да преценят. Миналата година оптимистите в САЩ бяха 40%, а песимистите – 19%. През 2020 пък 59% от американците очакваха по-добра години, а песимисти бяха 16%.

Очакванията за икономиката също отбелязват възходяща тенденция на ръст в песимизма. Сега 21% от хората очакват икономически просперитет за страната си през следващата година, близо половината (48%) са подготвени за икономически трудности и една четвърт мислят, че 2023 г. ще бъде същата като 2022 г. в икономически план. Останалите не могат да преценят.

Този модел продължава негативната тенденция в очакванията за икономически просперитет, която започна преди няколко години – през 2016 г. беше точката на пречупване, а 2020 г., с пандемията от Ковид-19, изглежда беше годината с най-негативни очаквания след кризата от 2008 г. насам. Но сега нагласите са много подобни, а дори и по-лоши от тези в края на 2020 г. Все пак светът не е толкова песимистичен за икономиката, колкото беше през 2008 година.

Отново, нации от глобалния Юг и Изток са сред топ 5 оптимисти и за икономическия просперитет: Нигерия, Пакистан, Кения, Азербайджан, Казахстан. Европа пък отново изпъква като най-песимистичен регион по отношение на икономиката: Полша, Сърбия, Австрия, Германия, Босна и Херцеговина, Чехия, Обединеното кралство.

В САЩ и Русия се откриват еднакви дялове респонденти, които очакват икономически трудности през следващата година (47%). В САЩ обаче делът на тези, които очакват просперитет е малко по-голям – 21% от респондентите. Руснаците гледат на икономиката на страната си с малко повече въздържаност – 13% там очакват просперитет за 2023 г. Нагласите към икономиката в Русия остават негативни през последните няколко години. Миналата година руснаците бяха дори малко по-песимистични в това отношение, докато в САЩ има малък ръст в негативизма тази година.

Надеждите за света и икономиката може да са в упадък, но личното щастие по света все още преобладава. Въпреки това, все пак изглежда, че е в продължителна низходяща тенденция през последните години. Мнозинството (54%) от хората от различни нации по света смятат себе си за щастливи или дори много щастливи. Над една десета се смятат са нещастни или много нещастни, а една трета не са нито щастливи, нито нещастни.

Отново, страни на Изток и на Запад са сред топ 5 най-щастливи нации: Филипините, Мексико, Малайзия, Афганистан, Еквадор, Япония и Казахстан. Европа е по-посърнала, но най-нещастните страни са разпръснати из целия свят: Армения, Кения, Хонконг, Аржентина, Турция и Молдова. Това отново потвърждава хипотезата, че възприятията за личното щастие имат различен произход – в зависимост от индивидуалните обстоятелства и националния контекст.

Въпреки че са притеснени за бъдещето и икономиката, хората в Щатите декларират в голяма степен, че са щастливи – 54%. Нещастни там твърдят, че са 16% от запитаните. В Русия 44% от респондентите се оценяват като щастливи хора, а 14% казват, че са нещастни. Двете страни показват дялове от около една трета нито щастливи, нито нещастни.

САЩ и Русия обаче се различават по своите нагласи през последните няколко години: в Щатите делът на тези, които се чувстват щастливи, прогресивно се свива през последните години, докато в Русия нагласите се запазват стабилни, макар и на по-ниски нива. Руснаците дори показват малко по-ведри отговори тази година, в сравнение с преди.

Има обаче една нова, тежка сянка надвиснала над целия свят, която дойде с войната от 2022 г. В края на годината 38% виждат висок риск от употреба на ядрено оръжие в нашето съвремие. Други 38% смятат, че има умерен риск от това, а само 14% не виждат риск от употреба на ядрено оръжие скоро.

Хората в Ирак, Нигерия, Филипините, Кения, Малайзия и Северна Македония са най-притеснени от възможността някой да използва ядрена бомба. Отговорите в обществата в по-голяма близост до Украйна са малко по-различни. Най-малко притеснени са Пакистан, Армения, Азербайджан, Корея, Казахстан и Индия.

Страхът от употребата на ядрено оръжие е по-скоро умерен в САЩ – 27% смятат, че рискът е висок, но 55% го оценяват като умерен. 11% не виждат такъв риск в скоро време. В Русия нагласите са подобни, а дори и по-спокойни – една четвърт се страхуват от висок риск от употреба на ядрено оръжие, а 38% смятат, че рискът е умерен. 12% не виждат риск, а останалите не могат да преценят.

Кънчо Стойчев, президент на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“:

„Според своите жители, Западът вече не е остров на оптимизъм и просперитет, който беше доскоро. Все повече и повече хора разбират, че войната не е близо до Европа, а е в Европа. Европейската общност е преди всичко проект за мира. Ще оцелее ли през следващата 2023 г. е под сериозен въпрос“.

Къде сме ние?

Страната ни обикновено е сред по-скоро негативно настроените нации. На фона на като цяло мрачния свят обаче, този път страната ни не се отличава. В последните години България често влизаше в топ 5 на най-песимистично настроените нации, тази година обаче песимизмът на други ни измества. А негативизмът у нас си остава висок, но поне не расте.

20% от българите очакват по-добра 2023 г. Песимисти за бъдещето са 44%, а 27% смятат, че следващата година ще е същата като тази. В сравнение със средното за света българите запазват традиционния си за последните години песимизъм. Продължаващата политическа нестабилност и несигурност в последните години доведе и най-високите нива на негативизъм в последните десетилетия. В тази година обаче негативизмът остава висок, но поне не продължава своя ръст.

Надеждите за икономически просперитет също не са особено високи – 9% очакват по-добра година за икономиката, 60% очакват трудности, а 23% очакват същата година. Резултатите са по-песимистични от средните за света и трайно негативни в последните години на нестабилност у нас, пандемия по света и започналата война, но негативизмът и тук не е продължил своя ръст. Или пък може би е достигнал тавани.

Щастието у нас се запазва на почти същите нива като миналата година и сякаш следва своя собствена, различна логика. Тази година 43% у нас казват, че са щастливи, а 11%, че са нещастни. 42% споделят, че са някъде в средата – между щастието и нещастие. Минимален дял не могат да преценят. Щастието у нас е осезаемо по-ниско от това по света, но страната ни тази година поне не попада в топ нещастните страни по света.

Българите са умерено притеснени от риска от употребата на ядрено оръжие. Данните са близки до световните и най-вече до тези на повечето държави от ЕС, които реагират и по-умерено на перспективата от такава заплаха. У нас 31% виждат висок риск от употребата на ядрена бомба, 41% оценяват риска като умерен, а за 13% риск няма.


 

16
Коментара по темата
16.
Стоянов
31.12.2022 17:24:41
Правилно, вече не сме сред нещастниците ЩОТО вече сме долни нещастници, в момента водим във всички класации, абонамента ни е гарантиран за 20 г за напред. Честито долни нещастници.
15.
Зелените Чорапи
30.12.2022 10:16:50
При Зеленият Чорап Радев нема гладни и кОпони,ядем само чоколади и бонбони...
14.
Добро утро
30.12.2022 06:54:19
В тази статия всичко е дрън-дрън
та пляс. Поне започнах деня с много смях, след като прочетох, че в Афганистан били много щастливи. Абе вие кого анкетирахте там ???
13.
...
30.12.2022 00:10:01
"Кънчо Стойчев, президент на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“:

„Според своите жители, Западът вече не е остров на оптимизъм и просперитет, който беше доскоро. Все повече и повече хора разбират, че войната не е близо до Европа, а е в Европа. Европейската общност е преди всичко проект за мира. Ще оцелее ли през следващата 2023 г. е под сериозен въпрос“."

Сакън чу : Москва филм представя конникът, войнът, войн-ата- халогените, терм-остати и астати
"На оня свят
Дори във ада той не знае мира
и да чопли навикът не спира.
Наднича на съседа във казана-
по- черен му се вижда там катрана." Ф.Ф.
Боя-на филм представя
Перспектива за оптимизъм-ЕИП
Боядисайте се в спектъра на щастието- Образувайте си бръчки-и в САЩ не знаят къде сме на световната карта. И в "Клуба на бедните" не сме!
Обаче "Страгалите се смеят", а дали хората в Индия не са така необикновено ведри, защото ядат много страгали?
12.
Ноунейм
29.12.2022 22:43:50
Абе кочо къде го видя това щастие? Не сме ли с Велика Росия няма щастие.
Вий хептен се побъркахте бе. Ние сме предатели предадохме Росия. Братушките в момента умират за родината си ние стоим и гледаме и само софрата ни интересува. Трябваше вече всички да сме там и да се бием рамо до рамо с наще братя, а не да ги изоставим. Това е предателство.
11.
ХХ
29.12.2022 22:02:26
Единствената ми утеха вечер е анална злобарка с вибратор и после блага раия.
10.
Кочоооо
29.12.2022 21:11:41
Жив и здрав брат! Един истински човек! От България по-хубава на Земята, няма! За нищо не сменям България, това е Рая на Земята!
Бог да я благослови, да има мир, щастие и благодат!
Да са живи и здрави всички българи и зло да не ги намира!
9.
ХХ
29.12.2022 21:04:18
Ко да съм щастлив бе, направо ми се реве иде ми да отида в някоя циганска махала и да си дам пърдялника до съдиране. Чаках моя путлер да превземе Европа, после да нападне България, после цяло лято да дойде зимата и ЕС и България да умрът от студ и глад щот путен ни спря кранчето и... Много нагли тез европейци бе, пък българите да не говорим. Тръгнали ми по магазини, ресторанти, екскурзии баси наглите хора, аз и мойте братя русофулоидиотите чакахме сънародниците и роднините ни да гинат, те ми празнуват. Това е върховна наглост. Направо ми идва да се обадя на путен да ми приготви копчето и само да отида да го натисна и да я махам таз България.
Аз тука да пукам свинска варена и домашнярка и да гледаме с мама портрета на свети путенката. Те ми тръгнали пазар, пиене, танци, веселби.
Ах да ми паднете. Отварям лагерите.
8.
Кочо
29.12.2022 21:03:50
Аз пък се чудя, има ли по щасливи хора от нас българите
7.
Така е
29.12.2022 21:02:49
А Флегман е най нещастна медия
6.
Бг нещастник
29.12.2022 20:51:02
Не сме най-големите нещастници, това е заради ракията.
5.
Lisitzov prezident na Flagman.bg
29.12.2022 20:32:51
Za ot 1989 godina gerb bsp dps
Ko drugo moi da o4akvate
4.
Uona bi fri
29.12.2022 20:31:19
Albukerki !!!
3.
Хахахах
29.12.2022 20:20:00
Ехааааа...
Занимавайте хората с идиотски стъкмистики и разни дивотии, за полунелегални аферисти, които никой не ги търси! Само и само да замажете положението, че идиотизираната измет ни натресе горивото на "Уестингхаус" за АЕЦ-ца, а отпадъците ще ги закопават в България!
2.
Аххах
29.12.2022 20:19:30
Бургазлии сме с най-ниските заплати в държавата, на фона на тая инфлация сме най -нещастни бургазлии
1.
Lies, big lies, statistics!
29.12.2022 20:03:28
Не познавам нито един човек, както и не съм чувала онлайн, който някога да е бил питан по който и да е въпрос, в която и да е стъкмистика! Вие да сте чували за такъв?
  Добави Коментар
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те 
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта
Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме
Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп
Дъщеря й възражда най-големите й хитове 25 години след смъртта на певицата Румяна, песента „Kолко те обичам“ ще звучи с нов аранжимент Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали Софи Маринова ще кара нов скъпарски Мерцедес