Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Фирмите в Бургаско скромни - на 8-о място са по искания за подкрепа за технологична модернизация по ПВУ

От Бургас са кандидатствали 89 проекта за над 20 млн. лв., а от област Пазарджик - 86 проекта за над 27 млн. лв.
Ключови думи: ПВУ, МИР, фирми

Фирмите от Бургаска област са на седмо място по брой искания и на осмо по желания размер на подкрепата за технологична модернизация по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Това сочи справка от Министерството на иновациите и растежа (МИР).

Най-много фирми от областите Пловдив, Варна и Русе, извън столицата, са кандидатствали по първата процедура по ПВУ. Тя е по линия на МИР. Към нея имаше огромен интерес от страна на малките и средни предприятия, посочват от министерството.

Подкрепа за технологична модернизация на своя бизнес са заявили общо над 2500 кандидати в цялата страна за безвъзмездната помощ в размер над 620 млн. лв. Общо заявените разходи по проектите са над 1 млрд. лв. Към финалната фаза на оценката преминаха около 2000 компании.

От Пловдив са подадени 358 проектни предложения за безвъзмездна помощ от близо 104 млн. лв., от Варна – 146 за над 31 млн. лв., Русе – 134 за над 26 млн. лв. От Благоевград са подадени 126 проекта за над 29 млн. лв. по процедурата.

От Стара Загора са подадени 116 проектни предложения за над 33 млн. лв., което е повече от заявената помощ от варненските, русенските и благоевградските фирми. От Бургас са кандидатствали 89 проекта за над 20 млн. лв., а от област Пазарджик - 86 проекта на над 27 млн. лв. Т.е. дружествата от Пазарджик имат по-малко искания, но на по-голяма стойност. 

От Велико Търново, Шумен, Плевен и Враца са кандидатствали между 50 и 60 фирми за безвъзмездна помощ около 13 млн. лв. за всяка област. Тези области имат съответно по 55, 60, 51 и 50 подадени проекта за обновяване на технологичния парк на фирмите.

От бизнеса в София-град, традиционно като при други процедури, има най-много кандидати - 650 проекта за близо 112 млн. лв. Най-малко предложения по първата мярка на ПВУ има от областите Видин (9 броя), Търговище (23 броя), Ямбол (24 броя) и Разград (25 броя).

Процедурата „Технологична модернизация“ беше насочена към микро-, малките и средни предприятия, а документите се подаваха изцяло онлайн през системата ИСУН 2020.

До Нова година ГДЕФК към Министерството на иновациите и растежа ще публикува списъка с одобрените за финансиране проекти от цялата страна.

За микропредприятия общата безвъзмездна сума може да бъде до 180 хил. лв., за малки предприятия е до 350 хил. лв., а за средни – до 700 хил. лв. Средствата са за ново оборудване, техника, машини и софтуер. Съфинансирането е до 50%. По мярката от ПВУ в българския бизнес ще бъдат инвестирани общо 260 млн. лв.

Припомняме, че в рамките на няколко седмици министърът на иновациите и растежа Александър Пулев обиколи всички области в страната, посочват от пресцентъра на МИР. По време на мобилните приемни той и екипът му разясняваха пред представители на бизнеса, областните управители и кметовете възможностите да кандидатстват по тази и останалите процедури по ПВУ, както и по европрограмите в размер на над 5 млрд. лв., които предстоят да бъдат отворени за ново кандидатстване.

За рекордно кратък срок бяха одобрени от ЕК двете нови европрограми по линия на МИР за общо над 5 млрд. лв. - Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) с бюджет 3 млрд. лв. (изпратена на 16 август и одобрена на 3 октомври) и Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ) с бюджет от 2,14 млрд. лв. (изпратена на 26 октомври и одобрена на 5 декември).

4
Коментара по темата
4.
ха-ха-ха
29.12.2022 11:24:29
Каква технологична модернизация в това умрело село бОргаШ дето след 19.00 нема никой по улиците.Достатъчно е да се погледне пристанището 70% от хидротехническите съоръжения и пристанищната механизация са от времето на СИВ с изключение на японският терминал дето го строиха 90-те.Останалото техника втора ръка а ЖП инфраструктурата е на 100% от времето на социализма там почти нищо не е пипнато. Или летището в Сарафово дето вече май и три редовни целогодишни полети няма даже вътрешният до София го пускат само в летните месеци.
Това е един придатък на Слънчака с цени на недвижими имоти като в Испания.
3.
Боже
29.12.2022 00:38:18
Какви фирми има тук? Всичко е на дог5 и никой не го е е за фирми
2.
Чочо
28.12.2022 21:11:17
Изискванията са прекалено високи. Например достигане на макс. процент подобряване на енергийната оценка на сградата. 40% подобрение е прекалено високо и може да бъде постигнато в сгради, които никога не са били оборудвани или сериозно остарели.
1.
T
28.12.2022 21:05:58
Фирмите в бургашко плащат най високите заплати от 800 лв. Скоро настигаме враца. Ура
  Добави Коментар
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен"
Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау" Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари?
Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес
Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор Скандалът в борбата не стихва "Затриваме децата, а федерацията се интересува само от чужденците", твърди олимпийският шампион Георги Мърков
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус Получи подкрепата на 87 % от избирателите, според екзитпола Огромен протест в Гърция Съседите търсят справедливост след влакова катастрофа
Русия съобщи, че е завладяла... Още едно село в Донецка област Отново показа класа Попов с престижно класиране