Как да се грижим за паркета, за да е красив и здрав дълго време?
За красотата и дълготрайността е от съществено значение правилната експлоатация и редовно му почистване.
Когато избирате паркет, трябва да разберете, че дървото изисква не само определени грижи, но и специфични условия на употреба, тъй като е податливо на температурни колебания и влажност, особено, когато става въпрос за продукти от масивна дървесина. Разбира се, след известно време така или иначе ще се наложи циклене на паркет, но правилната грижа ще спести много.
Какво може да деформира паркета?
До деформации води както повишената, така и недостатъчната влажност, както и твърде високата температура в помещението.
Оптималният режим за паркет от масивна дървесина е около 24 ⁰С и влажност в рамките на 60%. Стайните растения, аквариумът или красив декоративен фонтан могат да ви помогнат за регулиране на влажността. Ако това не се вписва в стила или не ви привлича като хоби, тогава може да използвате овлажнител.
Поддържането на чистота в къщата включва редовна поддръжка на подовата настилка, която се обработва със сухо или мокро почистване. Паркетът не прави изключение, но почистването му има своите специфики.
Сухо почистване – с прахосмукачка, мека четка или моп.
Мокро - със специален инструмент, с леко влажна кърпа, за да не остават ивици.
За редовно мокро почистване се използва pH-неутрален препарат - разтворете една капачка в два литра вода, намокрете парцала в разтвора, изцедете го добре и минете по паркета.
Честотата на почистване зависи от трафика на помещението, но дори и ежедневната поддръжка не изисква много усилия.
Отстраняване на замърсявания и дефекти по паркета
Колкото и внимателно да се отнасят членовете на семейството към интериора, е почти невъзможно да се избегнат инциденти - разлети течности върху паркета, сериозни замърсявания или драскотини. И ако в къщата има малки деца и домашни любимци, тогава подобни ситуации не са рядкост, а направо модел. И в този случай има препарати със специални формули, които могат да премахнат дори силно замърсяване без да увредят паркета.
Важно е да се разбере степента на замърсяване, ако е значителна и повърхността е придобила сивкав или зеленикав оттенък, е възможно да се отстранят петната с почистващ препарат и след това да се нанесе защитен слой, например, твърдо масло-восък. Ако надраскванията и драскотините са незначителни, достатъчно е повърхността да се третира с обикновен препарат.
Когато има не само мръсни петна, но и защитният слой, и основният, цветен слой са износени или надраскани, преди да преминете към циклене на паркет, опитайте да коригирате с масло, но процесът е поетапен.
Ето какво е необходимо:
Повреденото място се шлайфа – тук може да се възползвате от професионални услуги за шлайфане и циклене на паркет.
След това се нанася един слой цветно масло.
И накрая - един слой защитно масло.
Добави Коментар