Директорът на АГ болница "Шейново": Размяната на бебетата станала след низ от нелепи случайности
Низ от нелепи случайности и грешка на един човек, който в началото е объркал нещата - така директорът на столичната АГ болница "Шейново" д-р Румен Велев определи случая с размяната на две бебета в лечебното заведение.
Той изтъкна пред БНТ, че е готов да си подаде оставката, ако се установи, че има процедурни отношения, довели до случая. Проверката към момента показва, че бебетата най-вероятно са разменени в кошчетата им преди първото предаване на майките им.
„Искаме този казус да бъде разрешен най-бързо и най-добре за двете семейства. Повече от седмица текат няколко проверки в нашата болница. В момента, в който разбрах са случая, веднага подадох сигнал в полицията. Разследващите органи своевременно образуваха досъдебно производство. Предвид деликатността на цялата ситуация искахме да се запази мълчание, за да се запазят личните данни, защото най-потърпевши от тази ситуация са двете семейства“, каза д-р Велев на брифинг тази сутрин.
"Вчера от изявление на прокуратурата стана ясно, че вече биологичните родители са изяснени, т.е. ясно е кое дете на кое семейство е и оттук-нататък е въпрос на някаква юридическа процедура как точно да стане размяната на тези новородени. В болницата има още три проверки, които изясняват всички факти и обстоятелства, които са довели до това нещо", добави той.
"Майките и дечицата имат еднакви гривни, но на майката с гривна А й е дадено бебе Б. Това е абсолютно недопустимо. Много органи разследват как се е стигнало до тази ситуация. Тези хора, които са допринесли или са направили тази грешка, ще бъдат наказани изключително строго. Следствието ще установи кои са те", подчерта шефът на АГ болницата.
"Има смущаващи факти, които за момента не могат да си обяснят. Няма никакъв умисъл за това, което се е случило. По време на целия престой в болницата нито една от двете майки не е обърнала внимание на номерата на гривните. При изписването не са били сверени и също така 3 месеца е доста дълъг период от време, за което човек да не си погледне гривничките. 30 години съм акушер-гинеколог, за първи път ставам свидетел на такъв случай и честно да ви кажа - нямам обяснение, но съм наясно, че няма умисъл", добави той.
На въпроса кога в болницата са разбрали за размяната на бебетата, лекарят отговори, че след 8 декември, когато едната от майките се обадила на неонатоложка, за да каже, че имала някакви съмнения. В момента, в който разбрах това, лично уведомих полицията за тази ситуация, заяви д-р Велев.
Майката на 8 декември е установила, че номерът на ръката й и този на бебето не е един и същ, уточни той.
„Бебетата не са разменени по време на раждането, а по-късно. След като ги приемем в неонатологичното отделение, ги поставяме в кошчета, след което ги носим на майката. На много видно място на тях е поставено картонче с името на майката и номера на бебето. Той е еднакъв с този на гривничките на майката. По този начин става съпоставка и самите майки си виждат децата“, обясни медикът.
Размяната е станала точно тогава – при първото раздаване на бебенцата, добави той.
Вчера стана известен скандален случай на размяна на бебета в болницата. По случая вече е започнато досъдебно производство, а при доказана умисъл законът предвижда до 2 години затвор за виновните лица.
Една от двете майки се съгласи да разкаже пред Нова телевизия за ужаса, в който живее вече няколко дни. Срещата на репортера Глория Николова с нея бе минути преди младата жена да разбере истината и резултата от ДНК теста, който се оказа категоричен - размяна има.
На 13 септември, малко след 7 часа сутринта, на бял свят се появява момиченцето на Севда Михайлова. „Лекарите веднага я дадоха в мен, даже я кърмих. Тя беше през цялото време пред мен. После ме свалиха на долния етаж, за да може да се възстановя.
„След два часа се качих и тя пак си беше през цялото време с мене”, спомня си майката. Казва, че не е усетила разлика, когато по-късно отново е видяла дъщеря си. Севда е самотна майка на 26. Това е второто й дете и казва, че живее бедно, но щастливо - поне до началото на декември, когато доктор от болница „Шейново” идва в дома ѝ. Показва ѝ снимките на друго дете, което обаче от болницата предполагат, че е не чуждо, а нейното. Обяснението на лекарката е, че е възможно да е станала грешка с гривните, които слагат на майките и бебетата след раждането.
Севда си задава въпроса защо за случая става ясно близо 3 месеца след раждането на двете бебета. Показала е на болницата всички документи, епикризи и гривните след изписването и е намерила адвокат, който да я защитава. Категорична е, че ще съди болница „Шейново”.
Защо се толерира наглостта и неграмотността и се приема като пример за поведение?
Въпроса не е до цвета на кожата на майките и бебетата им.
Във ветеринарните лечебници се полагат в пъти по качествени грижи за пациентите им.
Какъв стрес трябва да са преживели тия майки през тридневния им болничен престой, че чак три месеца след изписването им от болницата са се осъмнят в смяна на бебетата им. За тия три дни не можаха ли да си запомнят бебетата- гривните им били сменени, бебетата им били сменени. Много майки си вземат бебетата, разписват се и се прибират и без да чакат подобни административни нелепости си спестяват подобни небивалици.
Това да не са детски играчки- бебета от един партиден номер на поточна линия!
От болницата предполагали!
Като онзи виц- напълно нормално за страната.
"Преброяване
Преброителя в ромската махала.
-Колко деца имаш?
- Девет.
- Едно, две,..., десет.
- Колко деца имаш?
- Девет.
- Броя ги и ги изкарвам десет!
Чула разправията, излязла ромката.
-Гусин началник, не се карай на мойто сиган. Десет са децата. Девет са негови. Това най- малкото е на това най-голямото."
~ Закон за причината и следствието ~
А тази била и самотна майка, пък уж ДНК -то съвпадало с това на родителите !
Там явно има един родител, бащата е неизвестен !
Пък и циганката знае, че с бяло дете ще е по-вървежна при другите си "бракове"!
Никакви гривни няма разменени , разменени са бебетата ...
Все едно да отидеш на ремонт с колата си на сервиз, имаш Опел, а след ремонта да ти дадат друг Опел, който не е твоя , ама много прилича на него !
Редно е да проверят зрението на лелките, които вземат и предават бебетата на майките при изписването ! Някоя от тях може и вилицата си да не може да види, когато се храни, камо ли да разчете някаква цифра на гривничката !
,
Каква е тая болница , бе, то не бяха смъртни случаи, вътреболнични инфекции сега и сериали?
Ръководството да хваща влака и кой,откъдето е дошъл -там да си върви. На другите едно хубаво набиване на обръчите, че станахме бетер Ангола.