Почти невъзможна операция на бедрена артерия даде шанс на Минко да ходи
За първи път в Бургас инвазивните кардиолози на университетска болница „Дева Мария“ отпушиха бедрена артерия по нов за България метод. В сътрудничество с екип от УМБАЛСМ „Пирогов“ бе приложена техника с двоен достъп, за да бъде премахната силно калцирана плака на кръвоносния съд, неподлежаща на лечение по стандартния метод. Днес обаче няма да си говорим за медицинската част на интервенцията, а за чисто човешката- такава, каквато е през очите на пациента и лекуващите го лекари. 63-годишният Минко пристига в университетска болница „Дева Мария“ по препоръка на близък.
„Един мой приятел от Приморско ми препоръча д-р Контева, той бил много доволен от нея. Записах си час за преглед още преди да сме довършили кафето.“ започва разказа си Минко. Оплакванията му са от години- много силни болки в единия крак и невъзможност да ходи продължително време. „Кракът ме болеше много. Например, ако направя 500 крачки, трябва да спра да почина. Ходил съм на много лекари и повечето ми казаха да спирам и да почивам, защото иначе кръвоносните съдове се натоварват и страдат. С времето почивката почна да се увеличава, а болките станаха страшни. Работата ми е свързана с ресторантьорския бизнес и през сезона се натоварвам много, затова и след края на сезона потърсих решение на проблема.“.
Това не е първият път, в който Минко търси помощ за проблема си. Преди година постъпва в друга популярна болница, но инвазивните кардиолози не успяват да се справят със случая.
„Казаха ми, че запушването е станало като цимент и не може да се извърши тази манипулация. Това било уникален случай и не можело да се пробие. Според тях, трябвало да карам така една- две години с лекарства против болки и след това да дойда на операция, която била много сложна.“
След прегледа от д-р Мариана Контева, заключението от първата болница се потвърждава- артерията на крака е много запушена и стандартният достъп, по който обикновено се работи, не е приложим. За късмет на пациента, секторът по инвазивна кардиология в университетска болница „Дева Мария“ работи в близко сътрудничество с Отделението по инвазивна кардиология на УМБАЛСМ „Пирогов“, където попадат всички специфични случаи в България. За началника на отделението в софийската болница- инвазивния кардиолог д-р Иван Мартинов- методът, който е сравнително нов в медицината, вече е рутина. Той приема да направи миниинвазивната операция в Бургас, за да го представи пред колегите си.
„Пациентът бе правилно оценен от д-р Мариана Контева като специфичен случай, заради запушената бедрена артерия със силно калцирана плака. Най-вероятно запушването е много старо, докато стане невъзможно за лекуване със стандартен достъп. Нашият подход бе от артерия в долната част на крака, под коляното, по обратен път- така успяхме да премахнем плаката. Това е сравнително нов метод в медицината, който вече е рутиниран в „Пирогов“, тъй като при нас идват най-сложните случаи в България. Ние имаме възможност за избор на тактика, на консуматив и прочие. При нас успеваемостта е над 96% или практически всички хора, които имат проблем, могат да бъдат оперирани по този начин. При конвенционалните методи успеваемостта е 75%. Тук ще си позволя да дам отлична оценка на зареждането в университетска болница „Дева Мария“, защото без необходимите материали няма как да се случи нищо.„ разказва д-р Мартинов.
„За да отпушим артерията, направихме двоен достъп- отгоре и отдолу под коляното, срещнахме двата водача. Този метод е много по-труден, но успява да спаси крайника в случаи като този.“ обясни пък технологията д-р Контева. Д-р Иван Мартинов разясни, че причината за проблема е атеросклерозата- едно изключително коварно заболяване.
„Когато атеросклерозата е засегнала и краката, означава, че е разпространена в цялото тяло. Болестта първо засяга сърцето, после мозъчните съдове и чак след време, дори десетилетия, засяга и крайниците. Основно страдат пушачи и диабетици. Когато са засегнати крайниците, вече се приема, че е крайна фаза на болестта. Прогнозата е лоша, постепенно се стига до ампутация, а смъртността след ампутация в срок от две години е 80%.“
Болка в прасеца при ходене е основен симптом на атеросклерозата. Симптом е и появата на рани по пръстите или стъпалото на крака, които не зарастват. Задължително е първо да се изследват краката с ехограф, за да се установи има ли запушване на някоя артерия- аортата до пръстите на крака може да се запуши по целия път и дори на няколко места. Тогава кръвта върви по обиколни пътища и не са достатъчни за кръвоснабдяването. Недостатъчното кръвоснабдяване причинява болките при ходене, които могат да стигнат до критична исхемия- тогава се появяват болки в покой, появяват се рани и постепенно се стига до ампутации. За късмет и на пациенти, и на лекари, използваната методика за лечение вече е достатъчо развита и с нея може подобен развой да бъде отложен с години.
„Аз имам пациенти над 5 години, които проследявам и са добре. Да, случва се понякога да се прави втора интервенция, тъй като по една или друга причина тези пациенти не спазват терапията и съветите, продължават да пушат. Това ускорява запушването. И все пак поне в 5- годишен период може да се контролира тази болест. Мисля, че всички сме съгласни, че дори и да се наложи нова интервенция, дори не може да бъде на един кантар с ампутацията.“ В заключение каза д-р Мартинов. Клиниката по кардиология на университетска болница „Дева Мария“ е в партньорство с най- големите имена в българската кардиология, като това прави възможно внедряването на всички иновативни техники за лечение в най-кратки срокове. В университетска болница „Дева Мария“ се извършва лечение и проследяване на кардиологични пациенти с висока степен на сложност. Кардиолозите от университетска болница „Дева Мария“ извършват прегледи след запазен час на тел. 056 89 62 62.