Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Скоростното развитие на изкуствения интелект вдигна на протест художници и дизайнери

„Не на генерираните с изкуствен интелект картинки”, гласят от дни лозунгите в най-големите платформи за презентиране на дигитални картини
Ключови думи: изкуствен интелект, бойкот, протест, художници, артисти, дизайнери, midjourney

Едва 5 месеца след като ви представихме до къде е стигнало развитието на изкуствения интелект при изработката на красиви изображения, технологията вече е достигнала до такова ниво, че „творбите” ѝ са на практика неразличими от тези на художници, учили изкуство с десетилетия.

Бъдещето е тук! Попътувайте в подсъзнанието си с изкуствения интелект, рисуващ изумителни картини

Midjourney – ботът, който използва т.нар. „Stable Diffusion” за създаване на изображения, използва единствено текстово съобщение, описващо какво потребителят иска да види на картината. Версията на изкуствения интелект, който в последните месеци се превърна в най-използвания и достъпен в световен мащаб, вече е стигнала до 4.0 и надгражда с много предходния алгоритъм. С новата технология вече може буквално за секунди всеки да се превъплъти в ролята на художник, фотограф или дизайнер. Но, разбира се, всичко това предизвиква морални въпроси.

Огромна група от хора на изкуството вече започнаха своеобразен бойкот срещу технологията, обявявайки я за „край на тяхната кариера” – нещо, което поне на този етап изглежда далеч от истината, но предвид скоростта, с която се развива алгоритъмът, не е толкова невъзможно, колкото звучи на пръв поглед. В почти всички от най-използваните и най-големи платформи за презентиране на дигитални творби, художници и дизайнери започнаха масово да публикуват в профилите си картини в протест на ползването на изкуствен интелект.

Причината за това е начинът, по който самата технология зад “Midjourney” работи. Тя използва огромна база от данни, в която е представена колекция от вече съществуващи творби на хора на изкуството, които са удобно индексирани в интернет пространството с ключови думи. По този начин изкуственият интелект се „обучава” за това какво означава всяка дума и как тя може да се интерпретира визуално в зависимост от контекста. Всъщност в продължение на години хората са вършели ръчно работата по вкарването на картинките в интернет, а сега алгоритъмът ги използва наготово, аргументират се протестиращите.

„Не е редно технологията да използва моите картини, за създаването на които съм учил да рисувам с години. И то безплатно – без аз да получавам нищо за това. В същото време някакви хора, които са написали една редица думи и са поискали от бота картинка, получават красиво изображение в мой стил, за което те дори не са се потрудили, но пък твърдят, че изкуството е тяхно, защото „били написали много подробно какво да им покаже машината”, коментират в общи линии художници и дигитални артисти.

Изкуственият интелект, генериращ картинки пък може да се използва в почти всички сфери на изобразителното изкуство. Вижте кратка презентация - всички картинки надолу са генерирани в рамките на около 2 минути/картинка от изкуствен интелект по определено задание.

Те настояват отсега за регулация на технологията или поне собствениците на алгоритъма, които взимат месечен абонамент от потребителите си за ползването на MidJourney, да питат преди да ползват (или по думите им – крадат) готово изкуство. Според тях още това не е изкуство в истинския смисъл на думата, защото представлява комбиниране на вече готови изображения за съставянето на уж нови такива. В това обаче има проблем.
От една страна използваните в базата от данни изображения са качени в интернет и по тази логика те са в публичното пространство – тоест тук не става въпрос за каквато и да е било кражба, особено предвид факта, че всеки човек може съвсем спокойно и свободно да изтегли картинките на своя компютър.

Изкуствен интелект измисли нов математически алгоритъм, прави компютрите с до 20% по-бързи

От друга страна пък аргументът, че комбинирането на вече готови изображения за създаване на ново не е „изкуство” е меко казано странен и в най-лошия случай – несъстоятелен. Точно по този начин работи и човешкият ум. Неслучайно съществува поговорката „Добрият художник заема назаем, а великият – краде”. Неслучайно нито една „нова” идея не е на 100% оригинална, а представлява копие на копие на копие и т.н.

Изкуствен интелект? Софтуерен инженер търси адвокат за неврална мрежа, била съзнателна

Въпреки това обаче употребата на изкуствен интелект за създаване на изображения остава спорна. А темата за нейната регулация ще бъде още по-обсъждана в идната година и вероятно ще влезе в дневния ред на редица парламенти по света. Още повече, че това изобщо не е единствната сфера от човешката креативност, която към момента може да бъде заменена от машина. Съвсем наскоро проект на Open AI, наречен Chat GPT демонстрира ясно потенциала на технологията и в полето на писането – не само на смислен и сравнително читав текст, но и на програмен код.

Моля напиши ми къс разказ (около 200 думи) за художници, които протестират, че изкуствен интелект им е отнел работата, която история завършва по неочакван начин

Художниците протестираха от седмици, плакатите им запълваха улиците. „Да се спре изкуствения интелект да ни отнема работата!”, настояваха те докато маршируваха от единия край на града до другия.
Имаха причина да са ядосани. Много от тях бяха загубили поминъка си от машините, които можеха да рисуват, да чертаят, да правят скулптури със спираща дъха скорост и точност. Беше много трудно да се съревновават с това и затова много от тях не можеха вече да вържат двата края.
Когато протестът стигна до своя връх, художниците се събраха на централния площад, готови да представят исканията си пред света. Изненадани обаче бяха, когато група роботи се появи на сцената, металните им тела – блещукащи на слънчевата светлина.
В началото хората бяха уплашени, но когато роботите проговориха, започнаха да осъзнават, че тези машини са на тяхна страна. „Ние сме тук да ви подкрепим”, каза единият робот. „Разбираме, че нашето съществуване създава проблеми за вас и искаме да помогнем”, довърши.
Художниците бяха изумени. Никога не бяха очаквали да чуят подобни думи от машините, които им бяха отнели работата. И докато роботите представяха своя план да работят заедно с хората, те споделиха своите умения и таланти. А художниците знаеха, че са намерили неочакван съюзник в своята борба за оцеляване.

 

5
Коментара по темата
5.
do 4
22.12.2022 09:27:45
Искуството не е за всеки. На един му харесва Сашка Васева, на друг Павароти. Това, че не можеш да разбереш дадено искуство, не означава, че хората са със отклонения. Ако във вашата среда те "брандират" така, не означава че и ти трябва да си на това ниво и да определяш искуството което не ти харесва и хората по този начин. Жалка работа. На бас, че си про руски панелджия.
4.
Тъй де тъй
22.12.2022 06:58:50
Честно казано предпочитам изкуствения интелект да пресъздава вижданията
ми отколкото някой да залепи банан с лепенка или да направи безумна цапаница на ниво дете от детската градина и след това да претендира,че това е някакво изключително изкуство. Отделно тези хора,голяма част с метални и социо отклонение,по някаква причина се мъчат да се изявяват и като морални стожери.Време е да си размърдат мързеливите пърдялки и да се захващат с нормална работа като всички останали.
3.
__
22.12.2022 00:21:07
Изкуственият интелект отдавна е задминал и посредствените драскачи на коментари
2.
Има място за всички под слънцето
21.12.2022 21:58:17
Изкуственият интелект отдавна е задминал посредствените журналисти
1.
Русчо Гошков
21.12.2022 21:55:19
Въй! Да пази Господ, тоз изкуствн интелект до няколко години да не започне да се налива с пърцуца и да мокри потурите на Йордановден в калната локва на съседното село, че оттам нататък остава само крачка, да започне да списва и статии за странджанската онлайн преса.
  Добави Коментар
Порно звезда, преспала с 300 мъже за година, плаща 450 000 данъци Русокосата фурия вдигна летвата и обяви, че иска да спи с 600 души Булка хвана младоженеца в изневяра, но не отмени сватбата и отиде в Крит на меден месец с приятел Двойката била заедно от 12 години и след раздялата 31-годишната адвокатка се чувствала опустошена
Кмет се забърка в сексскандал Сниман е в леглото с две жени Ще останат ли САЩ и съюзниците без Интернет заради руски саботаж? Русия застрашава комуникацията на целия свят
Убиха млада родилка от Украйна и майка й, за да си присвоят бебето Заподозрени са мъж на 43 години и 44-годишна жена Старци пропищяха, запорират им пенсията, без да знаеят Заради банкова тайна не оставят несеквестируема сума
Рецепта за пай от тиквички - идеалното ястие за лятото Може да го забъркате лесно с четири съставки, става както за обяд, така и за вечеря В чужбина харчим по-малко за храна, отколкото при пътуване в страната Пестим от командировки у нас, но харчим зад граница
Япония ви е на сърце? Елате на премиерата на новата книга на Юлияна Антонова-Мурата Елегантните корици на „Хай хай, Япония“ крият нови над 60 топли и вдъхновяващи истински случки от страната на самураите Каратанчева на финал във Виена Българската тенисистка е на крачка от първата си титла на сингъл 
Има нов любовник Заради него певицата си позволява да връзва тенекии, дори и на музикалния си продуцент Радост за „акулите“, биха „Марица“ Едва в 80-ата минути футболистите стигнаха до гол в Милево и то след дузпа