Синдикален лидер: Минималната работна заплата да бъде увеличена от Нова година!
Няма да допуснем от 1 януари минималната работна заплата да не бъде увеличена. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той не обясни как работодателите и управляващите ще бъдат принудени да го направят, но изтъкна, че във всички европейски страни най-ниското трудово възнаграждение е в размер на 50% от средната заплата.
„Няма термин минимална брутна заплата нито легално, нито в някой от подзаконовите актове дефиниран. Деница Сачева от ГЕРБ и Искрен Арабаджиев от „Продължаваме промяната“ имат огромен принос, манипулирани от българския бизнес, да въведат подобни нови недомислия и проблеми. Приносът им е работниците, които работят на минимална заплата, да нямат увеличение от 1 януари“, коментира синдикалният лидер.
Нека тези 600 000 българи, които работят на минимална работна заплата и няма да имат увеличение на доходите от 1 януари заради тях, да знаят към кого да се обърнат, добави той.
Припомняме, че вчера вторият опит за увеличение на минималната работна заплата на 850 лева е неуспешен. Депутатите от парламентарната социална комисия отхвърлиха предложението минималното възнаграждение да бъде 50% от средното за страната през последните 12 месеца.
Минималната работна заплата ще бъде 50% от средната за страната, но от 1 септември 2023 г. Социалистите настояваха този механизъм да се приложи още от 1 януари.
"Проблемът е, че никой не си е представял, че някой ще закове индикаторите, които служат за ориентир дали една минимална заплата е адекватна, или не в закон“, заяви пък заместник-председателят на Българската стопанска камара Мария Минчева.
„Средната работна заплата в София е над 2200 лева и изкривява картинката за цялата страна. В Пловдив е 1439, за Хасково – 1138, за Видин – 1135. Ако е основна, означава, че в Хасково минималната работна заплата ще е 74,7% от средната. Не може минималната и средната да са една и съща величина“, коментира тя.
„Вдигайте тогава заплатите в Хасково“, прекъсна я синдикалният лидер.
„Има икономически фактори, от които зависи повишаването на доходите“, възрази пък Минчева.
„При 15% увеличение на средната работна заплата на годишна база, при близо толкова, че и повече инфлация да си обясняваме как тя се приближавала или увеличавала!? Минималната работна заплата винаги е растяла изпреварващо от средната през тези години и това е при всички страни от ЕС“, подчерта Димитров.
„Във всички европейски столици средната заплата е по-висока отколкото в провинциите. Това не е български феномен. Европейската директива обаче казва как се мери и това е за всички страни“, добави той.
„Това с 12-те процента е пълна измислица на Велев. Няма такъв филм. Класът е индивидуален. Аз може да имам 7%, а вие – 0. Няма среден. Това не значи, че двамата имаме по 20%“, обясни синдикалният лидер.
„Работодателите от много години предлагат да отпадне класа за прослужено време, защото това е остатък от едни минали времена. Когато има задължителни плащания, които не може да си избираме дали да платим или не, това е брутната стойност, която трябва да бъде сравнявана с брутната стойност на средната заплата“, заяви Минчева.
„Няма обаче такава възможност. Брутната стойност на средната заплата се извлича от пазара и тя е по региони, по сектори. В ЕС няма никъде легална дефиниция за брутна минимална заплата. Българският бизнес убеди част от депутатите и затова виждаме тази каша. Надявам се в пленарната зала на второ четене разумът ще надделее и ще стигнем нещо, което всички очакваме да видим – законно установена минимална работна заплата към средна, която да се мери за адекватен период. За първите две тримесечия средната работна заплата е 1700 лева. Половината е 850 и е не брутна, а основна“, изчисли Димитров.
„Вие опростявате нещата. Защото когато всяка година се вдига минималната заплата, тя тласка средната и догодина пък тя ще издърпва нагоре най-ниската. Така се получават едни пари, които административно, механично се вдигат без да ги е произвела икономиката“, възропта тя.
Имаме обаче и инфлация, прекъсна я водещият.
Тя обаче е различна всяка година, отговори Мария Минчева
Синдикатите дават само гаранция за увеличаване на инфлацията и на сивия сектор, коментира тя.
Собственика не губи нищо, осигуровките на работниците малко нарастват, доходите им спадат със 60 лв, защото осигуровките са им през оная работа-те всички са още млади!
Налага се работодателят, ако иска да запази работниците си, да увеличи "сивият дял" на заплащането с поне 60 лв, като за целта може да прецака с повече държавата или клиента !
Кой има полза от цялата тази гимнастика, да кажат политиците и анализаторите!?