Архитекти и проектанти ще спазват правила за единен облик на сградите в Бургас
Бургаските архитекти и проектанти вече ще спазват общинска наредба, която ще установи специфични изисквания за облика на градските пространства, сградите и архитектурните ансамбли. Това решиха общинските съветници с 47 гласа „за“ и 2 „въздържал се“.
Въвежда се правото на общините да определят допълнителни изисквания към обема и съдържанието на подробните устройствени планове и на инвестиционните проекти за нови сгради, реконструкция, пристрояване и надстрояване и основни ремонти на сгради и съоръжения, улици, площади и озеленени площи, свързани с благоустрояването на градските пространства.
Ще дойде ли краят на този цветови хаос в Бургас?
В шаренията няма нищо лошо, но шарените сгради в Бургас минаха всички граници за допустимост
Предложението е на кмета Димитър Николов, който разясни подробности по докладната. Стиловото съобразяване на частните сгради ще е за сметка на собствениците, а на общинските сгради - на общинския бюджет. Кметът подчерта, че програмата "Нов живот за старите фасади" е нещо съвсем различно. „Не мога да не бъда недоволен от програмата, която в момента се изпълнява за старите сгради. Повече от 80% от собствениците се съобразяват, въпреки сложните съсобственически отношения. Помагаме им при документалната част. Когато чуят, че трябва да минат през Министерството на културата, се отказват, но с наше медиаторство се получава. Нашият закон не е съвършен в това отношение. В други държави се стига включително и до изземване на собственост, при нас режимът е либерален. Въпреки това ние се съобразяваме и го спазваме. Наредбата не е супер съвършена на 100%, но отнякъде трябва да започнем“, обясни Димитър Николов и добави, че всички предложения на съветниците и съсловните организации ще бъдат разгледани.
Заместник-кметът инж. Чанка Коралска отговори на въпросите от общинските съветници и посочи, че тази Наредба е добра крачка за Общината. „Тя е плод на 3-годишен труд. Първият вариант премина през доста поправки. Наредбата е плод на съвместен труд между експертите на Общината и съсловните организации. За нас създаването на този нормативен акт беше нещо ново. В годините сме се опитвали по различни начини да въвеждаме такива стандарти – когато направихме ремонт на ул. „Богориди“, си поставихме задача да изискаме от всички, които имат търговски обекти, техните пространства да бъдат с един облик. Това се прие от всички и мисля, че на всички им харесва. Сега нямаме различни чадъри, а единен стандарт, който се прие и се спазва. Ако сте забелязали пропуски и имате конкретни предложения, можете да ги отправите пред нас. Ще ги обединим, ще ги коментираме с архитектите и ще предложим вариант за изменение на наредбата. Сградите, ако отговарят на наредбата на Общинския съвет, ще получат допълнително 5 точки в програмата за саниране“, разясни тя.
В случая, кучето е заровено в . . . .. "Въвежда се правото на общините да определят допълнителни изисквания към обема и съдържанието на . . . . . . . . . ."
Една община ще иска мраморни бидета, друга прът луканки, трета фотоволт. на покрива или фасадата . . . . . оставям на фантазията ви другите варианти . . .
Никак не е демократично да ме задължават да си боядисам МОЯТА сграда в цвят който те са избрали, ТОВА СЕ НАРИЧА ДИКТАТУРА.
Между цветно и шарено има съществена разлика. Може да е цветно и без да е шарено.
Сега е шарено, разбирай кич. Е, на някои хора кича им харесва, все пак всеки има право на лош вкус.