Форум на ПАЧИС в Белград събра руснаци и украинци
Бургаският депутат Петър Кънев участва в 60-ата Генерална асамблея на Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество (ПАЧИС). Форумът бе в Белград между 6 и 8 декември и бе първият в присъствен формат от началото на ковид пандемията. От българска страна присъства и народният представител от ДПС Рамадан Аталай.
В първия ден Петър Кънев участва в консултации на трите държави-членки на ЕС – Румъния, Гърция и България, по въпроси, свързани с дневния ред на асамблеята. Той проведе среща и с председателя на сръбския парламент Владимир Орлич, съобщи пресцентърът на Народното събрание.
„Беше интересно, че присъстваха всички 13 държави, включително Русия и Украйна. Дебатите и преговорите бяха изключително тежки и сложни”, каза пред „Флагман” г-н Кънев, който е дългогодишен ръководител на българската делегация и представител на парламента в ПАЧИС от 2005 г.
Като председател на Икономическия съвет на организацията той бил и сред докладчиците на форума в Белград.
„Бях избран и за председател на изборната комисия за избиране на един от зам.-генералните секретари, но тъй като единствената кандидатура бе на представител на Русия, не се събра кворум и тази точка отпадна от дневния ред”, обясни депутатът от „БСП за България”.
„Оттук нататък предстои едно много тежко заседание, което ще бъде през януари, на т.нар. Постоянен комитет на тези 13 държави в Истанбул, където ще се търси решение на някои проблеми в Устава на организацията. Тъжното е, че войната, която се води в момента в Украйна, постави под въпрос самочувствието и настроенията, които ще бъдат догодина, когато отбелязваме 30-годишнината на организацията на Черноморското икономическо сътрудничество.
13-те държави-членки са България, Румъния, Сърбия, Русия, Украйна, Турция, Гърция, Грузия, Северна Македония, Азербайджан, Албания, Армения, Молдова.
Поради конфликтите между отделни страни разговорите винаги били проблемни.
„Макар че по устав ние сме една изключително икономическа организация и политически дебати и спорове не е приемливо да се водят, винаги са възниквали много кратки словесни битки. Примерно, между Азербайджан и Армения по темата Нагорни Карабах, между Сърбия и Албания, примерно, заради Косово, между Гърция и Турция и най-вече между Русия и Украйна, както и между Русия и Грузия. Този път обаче разговорите бяха изключително трудни. Премина се към утвърждаване мандатите на Русия и няколко други държави, при което възникнаха сериозни проблеми”, каза Петър Кънев и прогнозира ново много тежко заседание на Постоянния комитет през януари.
Азербайджан VS Армения
Сърбия VS Албания
Гърция VS Турция
Русия VS Украйна
Русия VS Грузия