Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да се грижим за косата си през зимата

Ключови думи: зима, коса, грижа

Като се придържате към определени правила в студа, можете не само да поддържате косата си здрава, но и да я укрепвате. Снегът, сланата и сухият зимен въздух са основните врагове на косата. Ето защо, в студения сезон е много важно да се грижите за нея правилно, като следвате определени правила за ежедневна грижа.

Действие на студа върху скалпа и косата
През зимата, под въздействието на студа, съдовете, разположени на главата, се стесняват. В резултат на това кръвообращението се забавя и космените фоликули не получават хранителните витамини и минерали, от които се нуждаят. С течение на времето това може да доведе до активна загуба на коса и увреждане на нейната структура. За да не се случи това, през зимата е необходимо да носите леко свободна шапка, без синтетика в състава. Това ще помогне за защита на кожата от хипотермия.

Трябва също да се има предвид, че зимният въздух е много сух - колкото по-ниска е температурата на въздуха, толкова по-ниска е влажността. Поради тази причина в студения сезон косата бързо се разцепва и става чуплива, липсва й достатъчно влага. Ето защо е по-добре да скриете дългата коса в студа под връхните дрехи. 

Правилно миене
Тъй като през зимата сте принудени да носите шапки или шалове, косата се омазнява малко по-бързо от обикновено.. Ако има нужда, можете да я миете всеки ден. Но в този случай трябва да използвате мек шампоан за ежедневна употреба с рН стойност 4,5-5,5.
Компонентите на шампоана зависят от вида на косата или задачата, която трябва да реши. Обичайният ви шампоан през зимата може да не работи добре, защото нуждите на косата се видоизменят.  
Мийте косата си с топла или леко хладка вода. Горещата вода увеличава производството на себум, което кара косата да се омазнява по-бързо. Същото се отнася и за продължителното ходене с кърпа на главата – създава се т. нар. „сауна ефект” и се активират мастните жлези. След измиване на косата можете да я държите в кърпа за около 5-7 минути максимум. И най-добре е просто да премахнете излишната влага и да я оставите да изсъхне от само себе си.

Как да защитим косата през зимата?
През зимата косата се нуждае не само от овлажняване, но и от защита от атмосферния фактор. Затова е добре да използвате хранителни и възстановяващи продукти, които съдържат прополис, пчелно млечице, екстракт от фурми, градински чай, шипки, ментол, кафе, мастни киселини, натурални масла (масло от жожоба, арганово масло), сок от алое вера, кокосово мляко, пантенол, протеини, млечна и хиалуронова киселина.
През студения сезон е показано използването на овлажняващи, стягащи или защитни серуми, регенериращи емулсии, дневни и нощни витаминни маски, както и балсами с дълбоко проникване. 
Ако имате много суха коса, можете да използвате защитен спрей без измиване с термозащитен ефект. Но това не трябва да се прави непосредствено преди излизане от къщата, а поне час преди това. В противен случай водата, която е част от него, ще кристализира на студено и косата ще започне да се накъсва.

Дамите с чуплива и увредена коса през зимата, освен овлажняващи маски 1-2 пъти седмично, трябва да си правят и стягащи такива. Съставът на последния трябва задължително да съдържа протеин и кератин, но в малка концентрация.

Инфузията на лечебни билки като коприва, лайка и градински чай също ще помогне за укрепване на косата. За да направите това, запарете 1-2 супени лъжици билка в литър вода и похлупете за 40-50 минути. След охлаждане втривайте в корените на косата.

Натуралното арганово масло може да се използва в домашната грижа - то помага за възстановяване на увредената коса, както и я подхранва и укрепва. Трябва да се нанася върху леко влажна коса, без да се засяга скалпа.
Допълнителни препоръки

По правило през зимата човешкото тяло страда от липса на витамини и минерали. Затова трябва да ядете колкото се може повече пресни зеленчуци, билки, плодове или сушени. И, разбира се, спазвайте режима на пиене. Ако в тялото няма достатъчно течности, то ще започне да прави резерви, отнемайки вода от клетките и тъканите. И това ще се отрази негативно не само на състоянието на косата, на която през зимата ужасно й липсва влага, но и на състоянието на кожата.
Според СЗО качеството на водата влияе пряко върху състоянието на косата и цялото тяло. Затова е желателно да не съдържа соли на тежки метали, антибиотици и химически примеси. Ако не сте сигурни в качеството на питейната си вода, можете да я замразите.

Също така, не забравяйте редовно да правите пилинг и масаж на главата. Пилингът ще помогне за почистване на кожата от мъртви клетки и остатъци от стилизиращи продукти. Препоръчва се да се прави 1-2 пъти месечно.

Що се отнася до самомасажа, е позволено да го правите както в процеса на измиване на главата, така и след 10-15 минути. Това ще помогне за стимулиране на кръвообращението, от което зависи състоянието на космените фоликули.

Грижата за косата през зимата изисква търпение и специални грижи. Но ако следвате всички горепосочени правила, можете не само да я поддържате здрава, но и да я разхубавите.
Основното нещо - не забравяйте да носите шапка и да се предпазвате от стрес. Тъй като стресът, особено хроничният, води до замяна на нормалната тъкан около космените фоликули с фиброзна (съединителна) тъкан. В резултат на това косата изтънява бързо.  

Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради... Алексиев има тежки проблеми с алкохола и... дрогата? Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин...
"Взриви" телевизията Димо Алексиев произнесе присъда в Игрите, деликатна подробност е, че в момента той е зад решетките Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите
„За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо 4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те 
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация