Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

На прага на пробив: Успешен експеримент с ядрен синтез вещае светло бъдеще за човечеството

В Националната лаборатория „Лорънс Ливърмор” в САЩ са успели с новата технология да произведат повече енергия, отколкото е била вкарана в системата
Ключови думи: лорънс ливърмор, сащ, ядрен синтез, технология, пробив, защо е важно, какво е ядрен синтез

Американски учени от Националната лаборатория „Лорънс Ливърмор” съобщиха огромна новина, която за пореден път остава под радара. В последните няколко години човечеството достигна до невиждани висоти по отношение на технологичния прогрес – от изкуствен интелект в почти всяка сфера на живота, през мощни компютри в джоба на обикновения човек, та чак до възобновяване на мисиите към Луната и Марс. Липсващото звено обаче винаги е било енергията – и по-скоро откъде да набавим и складираме достатъчно такава, за да задвижим редицата устройства, с които вече разполагаме.

Точно в това отношение е новото окритие. Учените са успели за пръв път в историята да създадат повече енергия, отколкото са вложили в най-новия модел за ядрен синтез – технология, която има пълния потенциал да преобрази облика на планетата.

Какво е ядрения синтез?

Това е процесът, който захранва нашето Слънце и всички звезди на планетата. При него огромната сила на гравитацията компресира и нагрява водород до състояние на плазма при около 100 млн. градуса по Целзий – температура, при която по-леките атоми се „синтезират” една в друга към хелий, като в процеса отделят огромно количество енергия.

Ядреният синтез е сравнително чист метод за създаване на енергия, който доскоро бе чисто теоритичен в смисъла на това, че нямаше устройство на планетата, създадено от човек, което да може да го поддържа. За разлика от случващото се в ядрото на Слънцето, тук силите на гравитацията са експоненциално по-ниски и необходимата технология за синтеза на атоми бе само в сферата на научната фантастика, пише visualcapitalist.com.

Защото обаче този процес има такъв голям потенциал да задоволи и дори надхвърли всички нужди на човечеството за електричество и енергия, учените се опитват да го репликират от над 70 години, за да опитат да създадат нов вид ядрена електроцентрала – такава, която работи на базата на синтез. Елементите, с които се правят тези опити са деутерий и тритий – изотопи на водорода.

Тъй като деутерият се намира в морската вода, а трития се набавя след облъчване на литий (елемент, който се използва масово в батериите),това колко лесно можем да се снабдим с тези два елемента е ключово за успеха на синтеза. За сравнение – от един литър морска вода сравнително лесно може да се произведе толкова енергия, колкото при запалването на 300 литра петрол. В този смисъл 1 килограм ядрено гориво за синтез може да замени: 55 000 барела петрол, 6 000 000 кг природен газ и над 10 000 000 кг въглища. Сами разбирате колко по-екологично би било това.

Предизвикателствата пред ядрения синтез

Ядрения синтез и неговото т.нар. „разпалване” – процес, при който реакцията се превръща в самоподдържаща се и създава повече енергия, отколкото е необходимо за разпалването, досега не е постиган в истинския смисъл на думата. До този момент обикновено резултатите от такива експерименти са били, че при вкарване на 1х количество енергия в системата, тя изважда 1х количество енергия – тоест имаме паритет, вместо нетен ръст.

Сега обаче учените от Националната лаборатория „Лорънс Ливърмор”, използвайки специална, сравнително нова система, наречена, „Синтез с вътрешно задържане”, при който сравнително малко количество водород се „бомбардира” с плазмени лазери. Експериментът е бил успешен.

Доставяйки в системата 2.05 мегаджаула енергия към целта (водорода), в опит да го разпалят, те са успели да извадят от системата 3.15 мегаджаула енергия.

Може ли скоро технологията да влезе в широка употреба

В последните години ядрения синтез не спира да привлича вниманието на държави и частни компании и това не е случайно. Според Bloomberg след години този пазар ще е на стойност над 40 трилиона долара.
Освен в генерирането на енергия, тази технология се очкава да влезе в употреба и за други пазари, като например задвижването на космически кораби, плавателни съдове и т.н.

Въпреки това оабче директорът на Националната лаборатория „Лорънс Ливърмор” Ким Бъдил обяснява: „Вероятно преди да комерсиализираме ядрения синтез, ще минат десетилетия. Нужно е да създаваме много подобни разалвания в минута, които да се поддържат от здрава система, преди да успеем да преминем на следващата стъпка – пълната комерсиализация на технологията”, каза още тя.

 

18
Коментара по темата
18.
Electric
17.12.2022 23:10:31
Всичко е от ясно по ясно. Каквото и да се измисли за безплатна енергия, няма да излезе до потребител. В безплатното, няма пари!
17.
Electric
17.12.2022 23:08:05
"Това е процесът, който захранва нашето Слънце и всички звезди на планетата. " Ъъъ, кои звезди захранва ???
16.
ха ха ха
17.12.2022 11:06:15
Пак ли ве
15.
Дивергент
17.12.2022 00:56:47
Това е да се хвалиш, че нищо не си направил. Само да не изглеждат смешни американците лъжат, че са направили нещо. Всъщност те са направили мини бомба. Не контролират процеса. На са усвоили получената енергия.
За разлика от тях китайците още преди повече от месец, успяха да контролират процеса в продължение на 7 секунди, като системата използва енергията, която произвежда.
Руснаците също казват, че са направили двигател с термоядрен синтез, но там информацията е оскъдна.
14.
Тома
16.12.2022 22:22:11
Поредното перпетуммобиле, за милиарди парички. Влагаш по-малко, а вземаш повече. Демек, слагам една бира в хладилника, а после изваждам две, слагам обратно още една и пак изваждам две и т.н.
13.
Кую
16.12.2022 20:55:18
Хайде сега напишете и за новия Руски ядрен реактор, работещ без остатък.
12.
Делян Пеевски
16.12.2022 20:49:21
Преди 80 години комунистическата измет на планетата е квичала, че ядрения синтез няма бъдеще. После, чак след като свинете от СССР са копирали наготово технологията, са разбрали, че може да се правят кинти и от това, за да стигнем до момента, в който мутрата Борисов плати 2 МИЛИАРДА за ръждиви съветски реактори. Та девизът на комунистическата свиня е - ако можем да се накрадем до уши - значи има бъдеще.
11.
Ученолюбив
16.12.2022 20:37:08
Аз пък преди известно време четах в ено високонаучно порну списания,че ученити достигнали до нов високотехнологичен етап в дестилацията на гроздовия сок и то чрез използване на адронен колайдер!!!!!
Викам си ашколсун!!!!....Ученото си е учено!!......не кат мен да дремя по цял ден на казана при ракиджията!!!
Мноу интересна статия беши!!!......мноу ма грабна!!!!
10.
Даааа
16.12.2022 20:28:51
Храна за диотизираната демокрастка измет, която лъгаха с подмененото "светло бъдеще", което стана " светлина в тунела" и пак се върна, като "светло бъдеще" ... нали, бе, свине малоумни демократски-тинята, калта, най-гнусната утайка на всяко общество!
9.
До 1
16.12.2022 20:18:32
Ще ти кажа, че си мнооого прост и папагал. Те нещата ако бяха верни,досега да беше пуснато в масова употреба. За получаване на водород от вода трябва мноого енергия, плазмения лазер също иска мноого енергия, но никой не казва от къде ще дойде. Това е приказка за шарани, да си дадат парите на краварите.
8.
Ще им стигне ли Литият!
16.12.2022 20:15:40
Литият е считан за химически елемент на бъдещето
заради използването му в батериите и е един от най-търсените елементи в последните години,
за производство на електрически автомобили!
7.
XX
16.12.2022 20:11:23
Браво! Открили са перпетум мобиле. Сега и хилософски камък да открият и на всеки да раздадат по един...
ПП. Опитите във франция с ITER а създадат същия управляем процес са забавени заради 2 счупени корейски части..
6.
Бай....
16.12.2022 19:47:43
I's only an ilusion....
5.
P.S.
16.12.2022 18:52:43
Той и природният газ беше без пари. За 60 лева топлеха триетажна къща. После се намеси мафия и държава и т.н. иди сега да се топлиш на природен газ....
4.
Нищо няма да стане!
16.12.2022 18:34:19
Такъв акциз ще му лепнат че ще ни се завие свят. Той и тока от козлодуй е 4 стотинки и бензина от лукойл е 1.20 лива ама до нас се утроява.
3.
Haha
16.12.2022 18:19:44
Щом е ядрен не сзучи добре .
Защо не разработиха двигател с ядрен синтез ;) да го спират тоя петрол само замъсява .
2.
Сарая
16.12.2022 18:03:11
Ядрения синтез е мечта !
И винаги е на 10 години от пускането си
1.
Хокинг
16.12.2022 17:59:14
Истинските иновации идват от свободните държави - САЩ, Европа, Австралия... Дисциплинираните като Китай пък с много труд и кражби правят технологиите евтини. Сатрапиите като путинския руслямистан нито могат да създават, нито да копират. Могат само да рушат и мародерстват.
  Добави Коментар
Отиваш на хотел, крадат ти парите 250 евро изчезнаха мистериозно от хотелска стая Кървав екшън на футболен мач В края на мача е възникнал скандал между феновете и страничния съдия
Сериозен недостиг на противогрипни ваксини в аптеките у нас Зловеща статистика: На всеки 10 минути по света е убивана по една жена През изминалата 2023 г. най-малко 85 000 жени и момичета са били убити умишлено по света
Роден бизнесмен си отиде едва на 57 години Росен Христов почина през нощта на събота срещу неделя Жестока трагедия! Мъж уби баща си и нападна майка си Убиецът страда от психично заболяване
Измама в „Пееш или лъжеш“? Прекръсти се, че не я познава, а са били на една сцена /видео/ Беатрис Халваджиян и Орлин Горанов пяха в Коледно матине 2023 година един след друг Протести срещу насилието над жени Феминистки тръгват на шествие в София под надслов „Нито една повече“
Най-проблемните деца са от тези 5 зодии Ако имаше състезание за тежък характер, Овенът би заел първо място в него, смятат астролозите Тормоз в детска градина! Още я удряй, крещи помощник възпитателка Майка на дете със специални образователни потребности разказа, че започнало да се напикава заради лошото отношение към него
Това е класическа рецепта за свинско с кисело зеле Рецептата е елементарна, а задължително трябва да присъства на трапезата Какво време ще донесе новата седмица Прогноза за времето - 25 ноември, понеделник