Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

При високата инфлация: Къде в Европа се харчи най-много за храна

Ключови думи: инфлация, храна, покупки, европа

Жителите на Люксембург харчат най-малко за храна, жителите на Казахстан - най-много, а Русия заема 31-во място в класацията, сочи проучване на РИА Новости. Делът на разходите за храна в семейния бюджет е един от най-важните икономически и социални показатели за условията на живот на гражданите в страната.

В същото време експертите отбелязват, че делът на разходите за храна в общия им обем варира значително в зависимост от условията на живот във всяка конкретна страна.

Според експертите в страните с богато население и висок стандарт на живот делът на разходите за храна обикновено е нисък. В страните с ниски доходи и често високи цени картината е коренно различна. Тук храната е основният разход, който представлява голяма част от семейния бюджет. Според анализаторите всички останали разходи се основават на принципа на остатъка, предава БГНЕС.

Класацията, изготвена от експерти на РИА Новости, показва значителни разлики в дела на разходите за храна в структурата на семейните бюджети на европейските страни. За да се представи по-добре ежедневието на европейските граждани, рейтингът предоставя и данни за дела на разходите им за тютюневи изделия и алкохолни напитки, за посещения на ресторанти, кафенета и хотели, както и за разходите за отдих и култура. Класацията се основава на официални данни за бюджетите на домакинствата в европейските страни. Първото място в класацията зае Люксембург.

Според проучването жителите на страната харчат за храна едва 8,4% от разходите си. Следват Нидерландия и Обединеното кралство, съответно с 8,7% и 10,5%.

Според експертите икономически развитите западноевропейски държави са начело на класацията. Гражданите на бившия Съветски съюз и източноевропейските страни имат най-голям дял в потребителските разходи за храна. На последно място е Казахстан, чиито жители харчат повече от половината от разходите си за храна - 53%. Класацията показва, че жителите на Молдова, Северна Македония, Беларус и България харчат повече от 35% за храна.

Анализаторите отбелязват, че делът на разходите за храна е тясно свързан с БВП на глава от населението. По правило колкото по-малък е делът на разходите за храна, толкова по-висока е стойността на БВП на глава от населението.

1
Коментара по темата
1.
Как къде, у нас разбира се
12.12.2022 12:05:46
Най-много като абсолютна стойност може и да харчат в Люксенбург, но у нас се харчи най-много спрямо доходите ни
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила