Къде в Европа е най-висока инфлацията
Думата на 2022 г. определено ще бъде „инфлация“. Тя е навсякъде по света поради ред причина, само малка част от които е края на пандемията. Животът в Европа става все по-скъп с всеки изминал момент, а признаци за край на лошата финансова ситуация няма, поне засега.
Така на Стария континент се броят на пръсти държавите, които успяха да удържат на натиска и да не преминат в двуцифрената зона на инфлацията. Статистиката на VisualCapitalist илюстрира добре случващото се в Европа и показва кои са страните, които страдат най-много от случващото се и кои са тези, които държат в сравнителен баланс финансите си.
Най-зле е положението в Турция, където парите се обезценяват с потресаващи темпове. Процентът на инфлацията там е достигнал до 88.5, а в следващата държава в списъка по този показател този индекс е повече от 3 пъти по-нисък. Става въпрос за Украйна, където инфлацията е достигнала до 26.6% поради очевидни причини. Горивото там например вижда ръст от над 90% тази година спрямо миналата и така ако литър бензин през 2021 г. е бил на цена от около 25-27 гривни, то днес тя е скочила до 50-55 гривни.
Веднага след Украйна следват Литва (23.6%), Естония (22.5%), Латвия (21.8%) и Унгария (21.1%). Това са отличаващите се държави, където инфлацията е много над средното ниво за Европа, което се движи около 10%.
В този смисъл има и добри примери под или около тези средни стойности, макар и много малко. Става въпрос за Дания и Португалия (10.1%), както и за Норвегия (7.5) и абсолютния шампион Франция – 6.2%. Италия и Австрия са близко до средното за Европа със съответно 11.8% и 11%.
България се нарежда по-далеч в списъка. У нас инфлацията още не чукнала 18%, но стремително се приближава към тези стойности, което ни нарежда в горната част на списъка с държави, страдащи най-много от обезценяването на парите заради войната, енергийната криза и най-вече – заради влятите милиарди евро в системата заради локдауните през последните почти 3 години.
Нашите съседи изглеждат по-добре на картата на инфлацията с изключение на Македония, където процентът надвишава 20%. Румъния може „да се похвали“ с 15.3%, Гърция – между 5 и 10%, а Сърбия с 15%.
Прогнозите засега са, че ако инфлацията се задържи около 10% и в предстоящата 2023 г., то за да стигнем до целта от 2%, което е нормално в неокласическата икономика, ще са нужни още поне 3 години.
Като го направиш виш обратния тренд,дали и колко желаещи има за Русия.
Благодаря за вниманието.
Като го направиш виш обратния тренд,дали и колко желаещи има за Русия.
Благодаря за вниманието.
Как е, успях ли да ти падна на нивото?