Заплаха за бизнеса: Работната сила ще изтече на Запад, ако инфлацията изяжда доходите
Най-ниското трудово възнаграждение трябва да е 50% от средната заплата. Решението то да стане 850 лева няма да има никакъв ефект в София и големите градове, а заради дефицитът на кадри работодателите не могат да си позволят дълго време да оставят служителите си с по-ниски възнаграждения, защото ще отидат в чужбина. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ икономистът Георги Ангелов.
„Това (б.а. което се прие вчера за минималната работна заплата) е положително развитие, защото от 10 години върви този дебат. Трябваше синдикатите и работодателите да се разберат каква да е формулата, за да не се спори всяка година колко да се вдигне заплатата. Някой трябва да я напише, защото не може да чакаме да не могат да се разберат помежду си“, коментира той.
„Трябва най-ниското възнаграждение да е 50% от средната заплата. Така беше преди пандемията от коронавирус. На 1 януари 2020 г. тя бе 610 лева, а за последните шест месеца през 2019-та средната бе 1230 лева“, припомня икономистът.
„В София това никога не е имало, тъй като възнагражденията са много по-високи. Във Видин, Смолян средната заплата е около 1200 лева и там ще се усети вдигането на минималната“, добави той.
„Минималната работна заплата доста изостана през последните две години заради инфлацията, т.е. расте по-малко от нея, което означава, че хората няма да забогатеят, а ще им се върне това, което имаха преди пандемията“, заяви Ангелов.
„Беше грешка да не се приема бюджет. Служебното правителство каза, че не предлага макрорамка за догодина, за да няма популизъм и сега всеки ден има внесен нов закон за пенсиите, за социалните помощи, за разходи и т.н. Оказва се, че без бюджет цари пълен популизъм, защото може да предлагаш разходи, без да кажеш откъде ще дойдат парите“, подчерта той.
„Държавата ще спечели от по-високите заплати, защото се облагат с данък, с осигуровка, а като се купи нещо – с друг налог. Динамиката на заплатата винаги е положителна за бюджета. Повечето хора работят в частния сектор и когато растат възнагражденията им, има повече приходи в хазната“, обясни експертът.
„Средната заплата расте с 14,5%, а минималната – с 9. Тази разлика през следващата година трябва да се стопи и това ще стане по пазарен път, защото при този дефицит на кадри работодателите не могат да си позволят дълго време да оставят служителите си с по-ниски възнаграждения, защото ще отидат в чужбина“, добави той.
„Важно е доходите да растат по-бързо от цените. Това не постигаме. Трябва да стане следващата година. При тази демография и възможност всеки да работи зад граница бизнесът не може да си позволи инфлацията да изяжда доходите“, каза още Георги Ангелов.
А ти просветно-икономически/а приятелю/ко прочете ли статията, и изказването на икономист Ангелов, за това как може да се балансира изоставащото заплащане със растежа на цените и инфлацията?
Не знам какво образование имаш, обаче ако използваш качеството “Логика”, ще разбереш, че цитирам г-на икономиста! И…. Надявам, се че не си се засегнал, обаче в твоето писание има печатна грешка!
Какво ще кажеш?
Скъпо ли е?
По време на ковида, много българи от чужбина се върнаха, защото си получаваха обещетенията от там, но в момента, в който това свърши всички заминаха обратно, защото казват, че там заплатите са индексирани спрямо инфлацията, работа има и в момента се вадят много добри пари навън. Тука цените са по-високи от Европа, защото никой не следи спекулата, а заплатите не мърдат.
Инфлация няма как да се бори с изпреварващи доходи. Това е все едно да гасиш пожар с бензин.
И хапчета за шизофренията получавам безплатно.
A- 95 =1.84лв
Абсурд! Тя тази ръка изтича вече 30 години и все на Запад.Обаче са русофило дебили.
Пфууууу все си мислих че ще заминат за Русия!
Русоробиии заминавайте за Русия, там е Рай, не бъдете предатели и отивайте в истинската си Родина Путиноландия!