Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как Правец стана град заради Бай Тошо

Ключови думи: Тодор Живков, новини, Флагман, Бургас, Правец, град Правец, село Правец

Правец – селище, сгушено в източния край на Ботевградската котловина, с малко работна земя, заобиколено от красиви свежи гори. Спомените ми са от началото на 40-те години на миналия век. Още тогава имаше детска градина, настанена в стаите при църквата. В основното училище се учеше до трети (сегашния седми) клас. В селото имаше четири обществени сгради – общината, медицинската амбулатория, училището и църквата. Улиците и дворовете бяха кални. Сиромашията беше всеобхватна. По-голяма част от хората се трудеха в селското стопанство, други бяха на гурбет из страната. Земеделските стопани с неимоверен труд обработваха с животинска тяга и ръчно не особено плодородната земя. В Правец традиционно се отглеждаха малки прасета за продажба. Произвеждаше се и захарна тръстика – от нея се изваряваше петмез – така нареченият мед от тръст. Захарта по това време беше крайно дефицитна, пише вестник Ретро.

Най-тежко беше положението на жените. На тях лежеше цялата домакинска работа. Обслужване на добитъка, готвене, месене, пране, предене, тъкане и отглеждане на децата. Младите майки, след като свършат сутрин домашната работа, вземат торбичката с оскъдната храна, задяват детето с цедилото, грабват люлилата и отиват на нивата. Там побиват люлилата (тринога), връзват люлката с детето, приспиват го и започват копането. Вечерта се прибират уморени и продължават домашната работа. Вкуса на днешното кафе не познаваха. Есента, като се прибереше реколтата, започваха тлаките и седенките, белене на царевица, предене, плетене, тъкане на платове, черги.

Тогава започваха и сватбите. За тази цел родителите на младоженеца изпращаха калесар, който с ветленик, пълен с ракия, закичен със здравец и червен конец, обикаляше определените хора и ги калесваше за сватбата. Сватбите се правеха в неделя със селска духова музика, с която заедно с младоженеца се вземаха от домовете булката и кумовете и ги отвеждаха за венчавка. След това младите и гостите сядаха на дълги трапези, направени обикновено на улицата до дома на младоженците. Там се сервираха приготвената в големи казани вкусна гозба, ракията и виното. Следваха хората и ръчениците. Честността на булката се определяше със специален ритуал. Въобще въпреки сиромашията се водеше един идиличен живот. На официалните празници се правеха увеселения – общоселски угощения.

След 9 септември 1944 г., по време на Втората световна война, на фронта имаше и много правчани. След войната и в държавата, и в Правец положението беше тежко. Нямаше храна, облекло и други стоки от първа необходимост. Младите хора, организирани в бригади, се включиха с ентусиазъм във възстановяването на страната. Бяха одържавени основните производствени средства. Беше кооперирана земята. Създадоха се работни места за всички хора. Селото бързо промени облика си – беше благоустроено, построиха се много обществени сгради. Правец бе обявен за град по случай 1300-годишнината на Българската държава с указ на Държавния съвет на НРБ от 16 октомври 1981 г. Тук бе изграден и Комбинатът по микропроцесорна техника.

Правец имаше късмет, че тук бе роден Тодор Живков, който оглави държавата през 1956 г. Главно под негово ръководство и в града, и в държавата в продължение на 45 години се извърши огромно строителство. Изградена беше една нова България и един нов Правец.

7
Коментара по темата
7.
Карпузка
04.12.2022 23:12:45
Проблемът на такива, като Вас - коментатор 5 , е че и преди 1944г роднините Ви са били етнически турци.За съжаление Св.Петър Вас не Ви касае.
6.
В.Симеонов
04.12.2022 20:07:36
ТРЯБВА ПРОКУРАТУРАТА, ДА ВЛЕЗЕ ВЕЧЕ В ТАЗИ ОБЩИНА ПРАВЕЦ !!!!!
5.
Православ Шоплуков
04.12.2022 19:29:38
Аз написах статията . През 1940 год. бях на 15 год. значи съм роден 1925. Сега съм на 97 г. и статията я написах в компанията на св. Петър
4.
Гражданин
04.12.2022 19:09:51
А кмета Гунински сега за нищо не става.
Командва по примера на Живков.Въобще не мисли за хората си.Мафия.
3.
Защо ли?
04.12.2022 18:40:41
ПРАВЕЦ УМИРА БАВНО!!!
2.
В.Симеонов
04.12.2022 16:08:49
Правец сега е много, западнал няма хора нито работа
1.
А кой все пак
03.12.2022 19:02:22
е написал това, щом си спомня началото на 40-те години на миналия век? И изобщо няма ли кой, по дяволите, да ви осъди за това постоянно "авторство", с което нямате нищо общо?! Но явно в този бивш хубав и понастоящем окупиран и унищожен от масони и ротарианци град всичко е възможно на днешно време!
  Добави Коментар
Колко пари биха получавали майките, ако взимаха заплата за домашните си задължения Изследване посочи сумата - точно 143 315 долара годишно Тръмп подписа тежки мита за Канада, Мексико и Китай Увеличава изгледите за повишаване на цените за американските потребители
България е внесла 15 560 работници за една година Руснаците най-често ползват синя карта за достъп до нашия пазар на труда Леден обрат с времето днес, ужасът започва Прогноза за времето - неделя, 2 февруари 2025 г. 
Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан
Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна
Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа