Бъдещето на Българо-германския център в Царево? Бежански център или университет
Какво да е бъдещето на Българо-германския център в Царево? Тази тема предизвика нов сблъсък между опозицията в местния парламент и кмета Георги Лапчев. Според предложението на съветниците – Емил Пейчев, Станислав Добрев, Станимир Фешев, Димитър Гочев и Дияна Добрева сградата може да се използва за нуждите на украинските бежанци.
Същата теза застъпва и лидерът на „Да, България“ в Царево Владо Дуков, който не е част от ОбС, но в социалните мрежи настоява, че трябва да се действа час по-скоро, защото имало постъпили искания от украински семейства за подслоняване в Царево.
Опозицията попита кметът какви са плановете за тази сграда.
ВИЖТЕ КАКВО ОТГОВОРИ ГЕОРГИ ЛАПЧЕВ:
„Да, това е общинска сграда, но е много некоректно от ваша страна, за да коментирате, че не знаете посоките, по които Общината е тръгнала от близо три години. Неведнъж съм излизал и сме го говорили, и в кулоарите, и тук, в залата. В крайна сметка ние не сме в Ню Йорк, в Царево сме. Срещаме се по улиците и си говорим. Когато питахте дали може да се ползва част от нея, имаше много предложения, включително и по време на ковид пандемията. Тук се събрахме в тази зала и обсъждахме. Помните ли? Да, тогава ми направихте едни други предложения? Не беше пред камерите, но си говорихме. И още тогава ви казах, че държавата се държа много арогантно с общината и остави този център в ужасно състояние. Водим дело, близо година и нещо. Имаме иск към това министерство, защото не беше коректно към нас. Заради това прекратихме договора и този разговор сме го водили тук, на база на питане на общински съветник“, отговори Георги Лапчев.
„Кой не знае, че се опитваме да направим университет? Председателят на ОбС на една от комисиите ви показа едно писмо от Тракийския университет, забравихте ли? Забравихте ли?! Преди това имахме разговори с бургаски университет. Аз участвам в академичните съвети. Утре ще участвам в Академичен съвет на Тракийски университет във връзка с бъдещето на тази сграда, защото там трябва да има студенти, а не бежанци. Това е бъдещето й. Силно вярвам, че ние трябва да бъдем толерантни към случващото се в Украйна, но тази сграда има друго предназначение. Тя да образова хора! Защо да бягаме от тази линия? Нали заради това са дадени всички милиони, които още плащаме. Идеята на тази сграда е да бъде университет, не я опорочавайте с нелепи решения! И ако се бяхте вслушали поне веднъж в десетките случаи, в които ви призовавам да си говорим. Елате и питайте! Няма да ви ухапя! Никой не съм изял! Елата и питайте и щеше да ви е ясно“, допълни Лапчев в емоционалното си обръщение към опозицията.
Припомняме, че т.нар. Българо-германски център за професионално обучение бе открит през 2010 година. Идеята на тогавашния кмет Петко Арнаудов бяха да се обучават специалисти за туризма. В първата година имаше 24 професионални курса – за хотелиери, камериери, ресторантьори, готвачи, сервитьори, аниматори, екскурзоводи, дори козметици и фризьори. Центърът бе предаден за управление на Министерството на труда и социалната политика за 10 години.
Той така и не заработи, както се очакваше. През 2020 година договорът изтече, а Министерството на труда и социалната политика отказваше да се изнесе. Предаването се извърши година по-късно, а по сградата бяха нанесени сериозни щети – изкъртени елементи, изпочупени облицовки, част от мебелите бяха захвърлени в коридорите, а други унищожени и оставени.
Но да, в добро състояние е и може да стане чудесен старчески дом! Не проумяхте ли най-после, че на публиката вече и се повръща от укрофашагите ви, а някой ден все идва време за избори?! Не че следващият отпадък ще е по-различен, но последният все пак ще бъде изритан.
-----
Къде в Царево ли? Филиал на висше училище! Уахахахаха