Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Предсърдното мъждене може да протича безсимптомно, но е смъртоносно

Как да го разпознаете и какво да направите - прочетете полезните съвети на инвазивния кардиолог от УМБАЛ "Дева Мария" д-р Исмед Мехмедов
Ключови думи: д-р исмед мехмедов, умбал дева мария, инвазивен кардиолог, предсърдно мъждене, симптоми, съвети

- Д-р Мехмедов, днес ще си говорим за предсърдно мъждене и първият въпрос към Вас е какво всъщност представлява то?

- Предсърдното мъждене е най-често срещаният тип аритмия, причиняваща неравномерен и бърз сърдечен ритъм. Това ритъмно нарушение на сърцето е много разпространено към този момент и продължава да увеличава мащаба си. Все повече хора боледуват от предсърдно мъждене и това е заради увеличаването на продължителността на живот и понижаването на качеството на живот, особено в развитите страни. Вече живеем дълго, ядем много, движим се малко и е естествено заболяванията да се увеличават. Разпространението на този вид аритмия се увеличава с възрастта, като повече от 95% от пациентите с предсърдно мъждене са на възраст над 60 години. Рискът от развитие на предсърдно мъждене за 40-годишни пациенти е около 25%.  Мъжете страдат малко по-често, отколкото жените. Важно е да отбележим, че хипертонията или високото кръвно налягане и предсърдното мъждене са в тясна връзка. Рискови фактори за появата на заболяването са още захарният диабет, сърдечните заболявания, сънната апнея, стресът.

- Как да разберем, че имаме предсърдно мъждене?

- Предсърдното мъждене много често няма никаква клинична изява и хората изобщо не знаят за наличието му. Симптоми, които то все пак може да провокира, са сърцебиене, прескачания, както и слабост, безсилие до колабиране, болка в гърдите, задух във връзка със сърдечна недостатъчност, объркване. В общи линии можем да го усетим като нередовен ритъм на сърцето, нередовен пулс, прескачане на сърцето. При по-възрастните се усеща със слабост, умора и невъзможност да се извършва нормална физическа активност. Можем да го усетим и като напипаме пулса на радиалната артерия и преценим дали той е ритмичен или неритмичен.

Самото заболяване се дели на четири вида. Първият вид е пароксизмално предсърдно мъждене, което е най-лошото. То започва на пристъпи и спира. Може да бъде както за секунди, така и за минути, или часове. Има вид, който продължава повече от 7 часа- това се нарича персистиращо предсърдно мъждене. Отново се нормализира от само себе си или под лекарски контрол- с медикаменти. Третият вид предсърдно мъждене продължава една-две години и също се нормализира единствено под лекарски контрол, но вече под строг такъв. И последният вариант е когато лекар и пациент решат, че няма смисъл да се връща в ритъм сърцето и пациентът ще продължи да живее по този начин оттук нататък с добър контрол.

- Казвате, че в някакъв момент пациентът може да остане извън ритъм?

- Да, точно това казвам. Знам, че много хора се притесняват да останат в постоянна аритмия, но идва момент, в който лекарят не може да върне ритъма или връщането на ритъма е по-опасно за пациента, тъй като неговото сърце вече има промени. Хората не трябва да се страхуват от това, то е стандартна практика. Най-често се случва в напреднала възраст и пациентът губи някаква част от максималния си капацитет, но в крайна сметка оттук нататък не се очаква от него да стане професионален спортист. Това им казвам и на прегледите- „Спортист ли ще те правим или искаш да правиш нормалните ежедневни неща.“, защото за второто няма никакъв проблем.

- Късно ли се установява наличието на предсърдно мъждене?

- Да, проблемът на предсърдното мъждение е, че се открива късно. Често се случва хора с деменция или микроинсулти да откриват, че имат предсърдно мъждене, когато потърсят невролог за основното си оплакване.  А всъщност основното оплакване е предсърдното мъждене, което е предизвикало инсулта или деменцията.

- До колко е опасно предсърдното мъждене, ако не се лекува?

- Не е опасно, смъртоносно е. Рискът при наличие на заболяването е свързан с образуването на кръвни съсиреци в предсърдията на сърцето, които могат да циркулират в други органи и да блокират притока на кръв към тях. Приблизително един от всеки четири инсулта e причинен от тромби, образувани при предсърдно мъждене.

Смъртността е висока, ако не се лекува навреме. А как се лекува навреме- като се установи навреме. То е трудно за диагностика, заради възможната липса на симптоматика. Важно е хората с диабет, щитовидна патология, хипертония, исхемична болест на сърцето, такива, които преминават хормонални терапии, да не пропускат прегледите си при кардиолог, да консултират всяка промяна на състоянието си и всяко съмнение, което се зароди в тях. Пациентите най-добре познават телата си и първата стъпка към доброто здраве и добрият контрол на вече появилите се заболявания е тяхна отговорност. След това поемаме ние.

- Как се лекува заболяването?

- Лечението при предсърдното мъждене зависи от давността на състоянието, неговата тежест и причината, поради която се е появило. Основно целим две неща- нормализиране на сърдечния ритъм и предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци, което ще намали  риска от инсулт. Заболяването се лекува според типа на мъжденето. Тук целим възстановяване на синусовия основен ритъм с медикаменти и/ или електрокардиоверзио. При невъзможност за това, насочваме пациентите за катетърна електрофизиологична аблация. Можем да преценим и че е по-добре пациентът да остане в аритмия и предписваме медикаменти за контрол на честотата. При всички случаи, обаче,към терапията трябва да се добавят лекарства за разреждане на кръвта- антикоагуланти.

- Кои хора трябва да бъдат особено внимателни?

- Както вече казахме, рискът при 40-годишните е 25% и се увеличава с възрастта. Отделно по-специално внимание трябва да си обръщат пациенти с исхемична болест на сърцето, щитовидна патология, диабет, пациенти на хормонална терапия, пациенти, преминали вирусни или бактериални инфекции- например, ковид предизвика при много хора сърцебиене и излизане от ритъм.

 - Възможно ли е да се профилактира предсърдното мъждене?

- Разбира се. Добре е два пъти годишно да се прави профилактична консултация с кардиолог, в случай, че няма никакви симптоми и съмнения. Контролът се осъществява чрез кардиограма, стрес тест, могат да се поставят холтери. В наши дни вече активно се използват и смарт часовниците, които правят ЕКГ- нещо, което до скоро беше абсолютно немислимо, а днес е рутинна практика и признато изследване. Аз имам пациенти, които ми изпращат кардиограми по телефона и така проследяваме състоянието. Важно е да кажем, че лечението на предсърдното мъждене не е само възстановяване на ритъма, но и профилактика на тромбозата. В общ план здравословните навици- хранене, двигателна активност, избягване на стреса, прием на подходящи добавки, снижават сериозно риска от предсърдно мъждене.

- А пиенето на аспирин в малки дози, което много хора смятат за профилактично действие, доколко помага?

- Аспиринът се пие след като вече има установено заболяване- като вторична профилактика. Преди това не просто няма смисъл, а може да доведе до развитие на язва.

В университетска болница „Дева Мария“ и медицински център „Света София“ можете да направите преглед при кардиолог винаги, когато имате нужда.

Повече информация ще намерите на телефон 056 89 62 62 за университетска болница „Дева Мария“ и 056 845083 за медицински център „Света София“.

4 съвета за дълъг секс Внимавайте да не се обезводните... Пламъците в Лос Анджелис погълнаха сгради, има жертви, но Панагюрско златно съкровище било защитено За да проправят път за пожарникарите, се налага булдозери да разбутват изоставените в паниката коли
Шок в бургаската морга! Близките на загиналите 17-годишни младежи разпознаха телата им Роднините на Ахмед Самра и Ахмед Исмаил АлАунд искат да ги погребат в Египет,  в Средец им казали как намерили труповете им в Странджа Масов протест срещу високите цени на тока  А от нулевия ДДС печелят само зърнопроизводителите, коментира Васил Велев и попита на тях ли трябва да се помага
Средната пенсия в Русия е... Около 250 долара Била е близо до смъртта Твърди, че мъж се опитал да я убие в самолет
Притеснителна новина за София Ето какво се случва  Разтърсващо твърдение за Путин Не вдигал телефона на Асад
Много му върви Верстапен е 4 пъти шампион на Формула 1 Разказа за Рен Гонзо с малшанс в чужбина
Замърсяването на въздухът в София е два пъти над нормата, а от СЗО заговориха за мор на българите Кметът Васил Терзиев призна за проблема и сподели, че се надява да има траен напредък в справянето с него Отиде си сценаристът на „Вчера“, Владимир Даверов издъхна след мъчително боледуване Погребението на големия български писател, който е и продуцент на филми които „Дунав мост“ и „Хайка за вълци", ще бъде в тесен семеен кръг