Вашият сигнал Връзка с Флагман

Работник в Катар на фона на лукса: Живея с още петима колеги, получавам заплата от 250 евро

Работник в Катар на фона на лукса: Живея с още петима колеги, получавам заплата от 250 евро
Ключови думи: Катар, Мондиал, новини, Световно първенство

Светът в Катар означава лукс и разкош. Всичко блести от момента, в който стъпите на летището в Доха. Палми в залата за пристигане, приказна ориенталска архитектура, впечатляваща чистота. Дори пътуването с метрото ви оставя без думи. Много е инвестирано и в дизайна на вагоните, където, освен че няма да намерите лист хартия, хвърлен на пода, имате впечатлението, че сте на борда на метрото във Франция. На стадиона дори тоалетните са като в 7-звезден хотел. Но тъжната реалност остава: тази инфраструктура е изградена на гърба на работници, докарани от страни като Бангладеш, Шри Ланка, Пакистан и Индия. Експлоатирани на макс, държани в нечовешки условия и зле платени, пише Труд.

Дори сега, по време на световното първенство, "армията" от доброволци е събрана от бедни страни.
Така че "сметката" от 230 милиарда долара за световното първенство беше платена от емира на Катар, но работата, извършена за тези 7-звездни конструкции, беше извършена от тези, докарани от страни от 4-ия свят. Наистина Катар не е измислил топлата вода, прибягвайки до тази силно критикувана стратегия.
В Доха, за да водите диалог с човек, дошъл да работи от Шри Ланка или Бангладеш, имате две възможности. Или на стадиона, или с шофьор на Uber. Сметките им обаче са диаметрално противоположни. Доброволецът на стадиона явно е обучен да говори като "робот": „Аз съм от Бангладеш. В Катар съм от 7 години. За световното първенство ме включиха в доброволческия отбор. Как е в Катар? Много красив живот. Много ми харесва тук. Всичко е страхотно ", обяви пред сайта adevarul.ro билетопродавач, който се занимава с техническите проблеми, свързани с онлайн продажбата на тикети.

Разговорът с шофьора на Uber е съвсем различен. „Аз съм от Шри Ланка. Дойдох в Катар през 2015 г. Като шофьор от първия ден. Живея в една стая с още петима колеги. В един момент дори бяхме седем души в стаята. Но си тръгнах оттам. Сега имам малко по-добри условия", казва шофьорът в трафика на Доха след мач.

„Нямаме поръчки! Много малко са. Картата Hayya (паспорт на привържениците, дошли на турнира) включва безплатен транспорт. Затова всички пътуват с метрото. Това е много лош месец за нас във финансово отношение. В допълнение към феновете, които не използват таксита или Uber, загубихме и местните. Сега не разбирате, но много от тях, които не се интересуваха от Световното първенство, напуснаха Катар по време на турнира. Аз ходя на почивка в други страни. Не им харесват задръстванията, които създава световното първенство по футбол“, обяснява шофьорът. Неизбежно дискусията се насочва към финансовата привлекателност на работата в Доха като Uber/таксиметров шофьор. "След месец, ако се справям добре, мога да достигна около 6000 риала (валутата на Катар). Тоест 1500 евро. Това е отлична сума, от която изпращам по-голямата част от парите вкъщи на жена ми и двете ми деца ученици. За съжаление сега, този месец, ще направя около 1000 риала (250 евро). И преди съм имал такива лоши периоди, но няма къде да отида. Без значение колко малко печеля тук, това е повече, отколкото мога да взема у дома в Шри Ланка“, казва човекът зад волана.

Той е наясно, че може да спечели повече, ако напусне Катар, но подобен ход има и някои недостатъци. „В Дубай, в Емирствата, най-добре се печели като шофьор на такси или Uber. Туристи има почти през цялата година. И тъй като метрото е много претъпкано и разстоянията са големи, много хора предпочитат таксито, особено защото е много евтино. Все пак е по-трудно да се стигне до Дубай. И това не зависи от мен, а от компанията, чрез която съм пристигнал в Доха. И още нещо: в Дубай доходите са по-високи, но разходите за живот са съизмерими. Имам предвид, че настаняването, например, е много по-скъпо там в сравнение с Доха. Ето защо много от шофьорите, които работят в Дубай, дори не остават там, а в Шарджа. Пътувам ежедневно до работа в адски трафик. Дори нямам този проблем тук."

За шофьора на Uber финалният турнир е последната му грижа. За него ежедневните грижи са съвсем различни насред този научно-фантастичен град, пълен с небостъргачи, като Манхатън, какъвто е Доха. 

4
Коментара по темата
4.
Дивак 19
01.12.2022 04:19:50
До Бат Танас
Нямате си представа в какъв рай и какъв свободен живот живеем тук- в така наречената кочина....все още. Само който не е живял в подобен лъскав ,стерилен,праволинеен свят мечтае за него. Омръзва много бързо.
3.
И?
30.11.2022 21:31:58
Същото е в Дубай. Това са просто роби със заплата. Минималки. Разликата с БГ е, че тук 57% има възможност да говори. Там няма и така е редно.
2.
Ямуксикли
30.11.2022 20:53:21
Беге медиите се опитватбда ни убедят че има и по зле от нас.Не се оплаквайте ей глезльовци!
1.
Бат Танас
30.11.2022 18:07:29
Че да дойдат в нашата кочина...
  Добави Коментар
Обра овациите в "Стани богат" Милена Стойчева спечели 5 бона и обеща да ги дари изцяло Играчка-плачка: Дете надраска картина за 50 милиона евро Търсят се специализирани реставратори
Заплашват го със смърт Устата получава неприятни съобщения Нови разкрития за бруталното убийство на 18-годишната Магдалена 17-годишният Иван Костов е казал, че иска да остане в ареста, защото се страхува за живота си
Разтърсващ инцидент в България, малолетни... Деца подкараха камион в Разлог "Мога да пребия 100 мъже" Макгрегър не е скромен
Божинов прати подарък за Англия по бургазлия Валери зарадва Харт Почина известен български актьор Отиде си Румен Димитров
Земетресение от 7,4 по Рихтер удари... Голям трус край южните брегове на Чили и Аржентина На Гергьовден трапезата трябва да е богато отрупана, задължително да присъства това Освен агнешкото месо, на трапезата се поднасят още и ястия със свежи зеленчуци
Всички ми казват, че това са суеверия и простотии, но откакто го правя, парите сами идват при мен Днес решихме да ви запознаем с няколко  техники, които ще привлекат парите право в портмонето ви България и Турция с общи усилия в областта на електроенергетиката и енергийната ефективност Министрите на енергетиката на двете държави Жечо Станков и Алпарслан Байрактар подписаха в Истанбул Меморандум за разбирателство