Инфлацията в Турция е рекордна! Има ли смисъл въобще да пазаруваме при комшиите
Инфлацията в Турция счупи 24-годишен рекорд и само за една година достигна 86%. Цените растат – и за местните, и за българските потребители, които от години търсят по-евтини храни, дрехи и услуги в южната ни съседка.
Продължава ли поскъпването и в другите балкански страни и дали все още имаме сметка да пазаруваме зад граница? Одрин се намира на 20 километра от българо-турската граница. Известен е с ниски цени и голям пазар. Българи тук се срещат на всяка крачка, съобщава Нова телевизия
„Колкото и да казват, че е по-скъпо, в никакъв случай, не е като в България”, посочва Таня Димитрова.
И докато всеки решава какво му е изгодно, в зависимост от това колко пари има в джоба, за едно нещо българите тук са единодушни - цените са много по-високи, за разлика от миналата година. Годишният скок само при хранителните продукти, които българите търсят основно, е от 99%.
Изчисленията показват още, че дрехите са поскъпнали с 41%, сметките за поддръжката на дома - с 85%, а най-големият скок е при транспортните разходи - 117%.
Въпреки това хората казват, че в сравнение с цените у нас, отново им излиза по-изгодно да пазаруват от Турция.
Според икономиста Георги Ганев това поскъпване е нетипично дори за Турция.”Този процес е свързан със спад на курса на лирата”, обясни икономистът.
Напоследък върви кампания за това да не се ходи в Турция. Дизелът там е 2,50-2,60, тук е 3,50. Пилешкото е наполовина по евтино. Както искате, така ги смятайте. Не знам да има гранични такси, освен за дезинфекция, те са общо 12 лева да речем
За дрехите съм съгласен, че долу горе същото.
Дето се вика, всеки сам си преценя.
Но ако искате да се заблуждавате и ви се ходи на екскурзия това вече е друг въпрос