Надежди за кабинет на „статуквото“ с трети мандат на Янев и „пай“ за президента
Все още има сериозни шансове за съставяне на правителство в рамките на това Народно събрание. Това смятат депутати от различни парламентарни групи, показа проучване на „Флагман“. Погледите са насочени най-вече към третия проучвателен мандат, който се очаква да бъде даден на най-малката група в Народното събрание – тази на „Български възход“ (БВ) на Стефан Янев.
„Ще има правителство. Янев може да е премиерът“, отсече депутат от „БСП за България“. Той все пак призна, че мнението му по-скоро е базирано на лично усещане, а не толкова на водени конкретни разговори зад кулисите.
В БСП констатират, че отношенията с доскорошните им партньори от „Продължаваме промяната“ (ПП) и „Демократична България“ (ДБ) са значително влошени. От по-голямата формация – тази на ПП, дори поставиха ултиматум, че няма да водят преговори за общо управление с БСП, ако социалистите не оттеглят подкрепата си за връщането на хартиената бюлетина.
По този повод партията на Корнелия Нинова е упреквана, че вече е част от „хартиена коалиция“ заедно с ГЕРБ и ДПС. И това не изглежда да е далеч от истината. В БСП си дават сметка, че ситуацията се променя и че ако искат да влязат пак във властта, то може би ще трябва да се преориентират отново към „статуквото“.
Според депутат от ДБ приемливата формула, която Нинова може би ще преглътне, е да се сформира „кабинет на спасението“ с мандата на БВ. Очаква се в него да няма ярки политически лица. Така ще може да се отговори донякъде на обвиненията за коалиция с ГЕРБ и ДПС.
Подготовката на процеса започнал още с компромисния избор на председателя на парламента Вежди Рашидов с гласовете на ГЕРБ, ДПС, БСП и БВ.
До протестите срещу хартиената бюлетина миналата седмица имало дори активни разговори за управление с третия мандат в този формат. Митингът в София, който събра няколко хиляди човека, обаче довел до известен смут у ГЕРБ. Но все пак идеята за управление на коалиция „Рашидов“ не пропаднала напълно. Имало само тактическо отстъпление от нея, а разговорите били временно „замразени“.
Очаквало се пай в евентуалното правителство да получи и президентът. Така той щял да бъде мотивиран да даде третия мандат на Стефан Янев. В името на консенсуса Румен Радев щял да има няколко министри – вероятно от настоящия служебен кабинет. Не се изключва дори и като компромисен вариант премиер да остане Гълъб Донев.
За да има редовно правителство, освен БСП обаче ще трябва да бъде сериозно мотивиран и лидерът на най-голямата формация ГЕРБ Бойко Борисов. Представител на партията му коментира, че те искат в управлението да бъде въвлечена и „Демократична България“ (ДБ). Това ще е стъпка към излизането на ГЕРБ от изолацията, която й пречи да влезе в нормална коалиция, която тя да лидира.
От ДБ обаче изобщо нямат такава нагласа. Те до голяма степен се водят от поведението на „Продължаваме промяната“, които са в позиция на радикални опоненти на ГЕРБ.
ПП и ДБ тази седмица обявиха готовност да излъчат кабинет на малцинството с втория мандат. Те обаче поставиха почти невъзможни условия, които минират тази възможност в зародиш.
Депутат от ПП коментира пред „Флагман“, че ДБ не биха влезли в играта с третия мандат, което би разколебало и ГЕРБ да се включи в нея. Бойко Борисов и компания ще трябва да обясняват защо са влезли в коалиция с бившите комунисти от БСП, от които уж ни пазят толкова години. Освен това ГЕРБ следва да свикат и Национално събрание, което да отмени решението да не се влиза в общо управление със соцпартията, а това ще изисква технологично време.
Ако в близките седмици заедно с настъпването на зимата обаче се изострят кризите у нас и в региона, компромисната коалиция ще може да бъде оправдана много по-лесно.
Все пак в крайна сметка може би Борисов ще прецени, че е по-добре да се отиде на поредни предсрочни избори по новите правила – с хартиени бюлетини и ръчно броене на машинните разписки, които се очакват да дадaт „бонус“ за партиите на статуквото. И това като че ли остава най-вероятният изход от ситуацията.