Служебният кабинет тайно предложи близък на Доган и Илия Павлов за орден „Стара планина“
Служебното правителство тайничко е приело решение за награждаване на проф. Николай Вълканов с орден „Стара планина“ първа степен. То е взето на 17 ноември, показа справка на „Флагман“ в системата за правна информация на Министерския съвет (МС).
Правителствената пресслужба не е анонсирала точката да е в дневния ред за заседание на МС. Не е и съобщавала за взетото решение.
Вносител на предложението за ордена пък е лично премиерът Гълъб Донев, което е необичайно.
В края на миналата година Николай Вълканов отново бе номиниран за най-високия държавен орден. И това пак се случи по време на служебен кабинет, назначен от президента Румен Радев. Всъщност, предложението тогава бе разгледано извънредно, в неделя, в последния ден на правителството на Стефан Янев. То бе внесено от министъра на икономиката Даниела Везиева. Срещу награждаването обаче се бяха обявили няколко члена на служебния кабинет, което предотврати приемането на решението. Сред тях бяха и Велислав Минеков и Христо Алексиев, които са министри и в настоящото правителство.
Сега обаче решението е прието. Към момента няма публикувана стенограма, от която да става ясно дали е имало отпор от някои от министрите срещу награждаването на Николай Вълканов.
Окончателното становище за ордена трябва да вземе президентът Румен Радев.
С решението си МС всъщност предлага на държавния глава да издаде указ за награждаване на професор Николай Вълканов с орден „Стара планина” първа степен "за изключителния му принос и заслуги към икономическото развитие на страната".
Радев обаче, изглежда, няма проблем с това. Нещо повече, вероятно инициативата идва именно от него. От обсъждането на казуса в МС в края на миналата година става ясно, че тогава предложението е било съгласувано с президента.
През 2021 г. Румен Радев присъства на събитие на Българската минно-геоложката камара, начело на която е Николай Вълканов. По повод 30-годишнината от нейното създаване и за големия й принос в сферата на минното дело, Радев удостои камарата с Почетния знак на президента. Наградата тогава получи Николай Вълканов.
Мотивите на МС сега да предложи професор д.т.н. инж. Вълканов е, че той е "български предприемач, учен и общественик, посветил дългогодишния си професионален път на успешното развитие на българската икономика в различни направления: минно дело, опазване и възстановяване на околната среда, индустриално развитие, образование".
"Дейността на проф. Вълканов е свързана и със значителния принос във формирането на БВП на ръководените от него предприятия: “Минстрой Холдинг“ АД, председател на Съвета на Директорите от 1991 г.; “Горубсо Мадан“ АД, председател на Надзорния съвет от 2012 г.; “Родопи Еко Проджектс“ АД, председател на Надзорния съвет от 2002 г.; Научно-изследователски технологичен институт по минно строителство, директор от 1986 г. до 1991 г. Ръководените от проф. Вълканов компании системно реализират успешни инвестиции в активи, технологични и софтуерни разработки, както и в осигуряване и подобряване на безопасността и здравословните условия на труд. Николай Вълканов е изтъкнат учен с повече от 70 научни публикации, доклади, научно-приложни проекти от национално значение, регистрирани патенти и полезни модели", се посочва още в мотивите на МС и премиера Гълъб Донев.
Какъв е проблемът?
В мотивите е пропусната част от биографията на Николай Вълканов. Той бе вицепрезидент на групировката „Мултигруп“, ръководена от Илия Павлов и спрягана за част от обръча от фирми около ДПС. Известен е и с близките си връзки с почетния председател на ДПС Ахмед Доган.
Именно чрез дружеството „Минстрой холдинг“ Доган получи прочутия си хонорар от 1,5 млн. лв. След избухването на скандала Николай Вълканов обоснова хонорара, като обяви, че лидерът на ДПС бил "изключителен експерт по хидроинженерство".
Наскоро бившият зам.-председател на ДПС Осман Октай, сега остър критик на Доган, обяви, че оттегля подписа си като член на Инициативния комитет за издигането на Румен Радев за втори президентски мандат. Сред аргументите му са и връзките на Радев с Николай Вълканов.
Дори и Вълканов да заслужава държавна награда, въпросът е дали тя следва да е най-високата – орден „Стара планина“ първа степен.
Законът дава и други опции, сред които са ордените „Св. св. Кирил и Методий“, „За гражданска заслуга“, Мадарски конник“ или медалите „За заслуга“.
Крайно време е в пограничните области да се въведе в образованието учебен предмет "съседен език" и без това си гостуваме и ни командироват по терлици.