Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Гледат мерките на заподозрените за атентата в Истанбул

Ключови думи: българия, мерки, задържани, истанбул

Държавното обвинение поиска разглеждането на мерките за неотклонение на петимата задържани у нас чужденци, заподозрени за атентата в истанбул, да се гледа при закрити врата. Прокурор Ангел Кънев мотивира искането със събраните до момента писмени доказателства, които биха застрашили националната сигурност на България и на други държави. Софийски градски съд намери искането на прокуратурата за основателно.

Общо петима са задържаните у нас. Четирима от тях са мъже - сириец и молдовци. Един е с двойно гражданство, едно от които българско. За шести заподозрян е издадена международна заповед за арест от турската прокуратура, което България също издирва, предава dnes.bg.

Преди началото на заседанието на съда, прокурор Ангел Кънев говори пред журналисти и обобщи известното до момента по случая:

В Софийска градска прокуратура има образувано досъдебно производство. По това дело изключително активно от вторник комуникираме и обменяме информация с турската прокуратура. По делото се използва целият експертно-технически потенциал на следствието на Софийска градска прокуратура, заяви Кънев.

"Възложили сме в конкретен момент отделни действия на българското контраразузнаване, които са извършени по правилния, подходящ момент и начин, и е използван целият арсенал от способи, законни, за разследване по делото", заяви прокурор Кънев. Той посочи, че по делото са извършени действия на терен с участието на Специализирания отряд за борба с тероризма, които са били перфектно изпълнени.

"По делото има пет обвиняеми лица. Ще искаме по отношение на четири от тях мярка за неотклонение "задържане под стража" от Софийски градски съд", съобщи прокурор Кънев и обясни, че те са обвинени за две престъпления, едното е организирана престъпна група за каналджийство на лица и трафик на хора, а другото обвинение и за подпомагане на терористични действия.

Петият обвиняем е жена със сериозни здравословни проблеми, която търпи други принудителни административни мерки по Закона за чужденците, и по отношение на нея е определена по-лека мярка за неотклонение и няма да се иска задържане под стража.

Задържаните са влезли у нас незаконно. Прокурор Кънев заяви, че всички задържани са чужди граждани, само един от тях е с двойно гражданство, едното от които е българско.

Четиримата мъже са един сириец и трима молдовски граждани.

Това са: Амран Абдулрами, сирийски гражданин, роден на 1 май 1991 г. в Сирия. Той съобщи пред съда, че е неграмотен, женен е и не е осъждан.; Иван Калак е молдовски гражданин, роден на 22 август 1978 г., вдовец с две деца, има средно образование и не е осъждан.; Леонид Аксакал е вторият молдовски гражданин. Той е роден на 14 август 1979 г. в Молдова, разведен е и има средно образование.; Петър Топал е обвиняемият с двойно гражданство – молдовско и българско, но не владее български език. Той е роден на 13 юли 1986 г. в Молдова, не е женен и не и осъждан.

По делото предстоят още много други действия по отношение на разследването. "Изпратили сме молби за правна помощ до няколко държави, като няма как да уточня кои точно, защото споменаването на всички останали обстоятелства ще застрашат националната сигурност както на нашата страна, така и на други държави", каза още прокурор Кънев.

"Има обявено лице с международна заповед за арест от турската прокуратура, което ние също издирваме. Това е, което мога да кажа", съобщи представителят на държавното обвинение.

Информация къде са били задържани петимата души, прокурорът посочи, че не може да даде, защото има класифицирани обстоятелства и материали.

От думите на прокурора стана ясно, че има събрани данни и за участието им в контрабанда - контрабанда в целия ѝ спектър, каза Кънев в отговор на въпрос на медия дали обвиняемите са контрабандирали оръжие.

В началото на заседанието на Софийски градски съд стана ясно, че по делото са назначени и двама преводачи, които да превеждат от арабски на български език и от руски.

При експлозията на пешеходния булевард „Истиклял” на 13 ноември загинаха шестима души, а над 80 бяха ранени. /БГНЕС

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
47-годишен бургазлия опита да постигне световен антирекорд Той седна зад волана много пиян Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен"
Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау" Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари?
Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес
Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор Скандалът в борбата не стихва "Затриваме децата, а федерацията се интересува само от чужденците", твърди олимпийският шампион Георги Мърков
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус Получи подкрепата на 87 % от избирателите, според екзитпола Огромен протест в Гърция Съседите търсят справедливост след влакова катастрофа
Русия съобщи, че е завладяла... Още едно село в Донецка област Отново показа класа Попов с престижно класиране