Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Докога ще продължи мярката за горивата

Ключови думи: горива, мярка, христо алексиев, вицепремиер

Трябва да се работи в посока увеличаване на минималната работна заплата. Когато има висока инфлация, разходите на хората растат, а приходите им не догонват тази инфлация. Това коментира пред NOVA вицепремиерът по икономическа политика Христо Алексиев. Той уточни, че се придвижат допълнителни срещи с работодатели и синдикати.

„Ние работихме в две основни посоки - стопиране на инфлацията. Което успяхме да постигнем. Данните за октомври показват, че реално инфлацията вече върви надолу. Това не се е случвало от началото на тази година. На второ място - да приложим всички необходими мерки, за да може доходите на хората да догонят нивата на инфлацията”, допълни той.

Алексиев обясни, че служебното правителство е работило целенасочено и приоритетно, за да има гарантирани доставки на газ. „Ние обявихме прозрачни процедури за доставка на синьо гориво. Това ни помогна да постигнем много добри и по-ниски цени. Остава един основен проблем - липсата на слотове. Водим активни разговори с Гърция, Турция, Италия и с Хърватска за осигуряване на тези слотове”, уточни министърът.

Вицепремиерът подчерта, че кабинетът „Донев” е взел решение да финансира допълнително мярката за горивата и тя да продължи до края на декември: „За следващата година подготвяме друга мярка - пак за компенсиране на високите цени на горивата. Тя ще бъде по-насочена към най-уязвимите слоеве на обществото, а не парите да се раздават на калпак”, каза Алексиев.

За декември се предвиждат около 40 млн. лева за мярката. „Работим по няколко неща за мярката - първото е критерият да е подоходен. Хората, които са с най-ниски доходи, да могат да се възползват. Мярката ще бъде насочена към всички нуждаещи се от транспорт. Работи се върху критериите и те ще бъдат обявени следващата седмица”, обясни той.

Освен за личните автомобили, ще има компенсация и за хората, които ползват обществен и железопътен транспорт. „Какъв ще е размерът на отстъпката зависи от прихода.
Призовавам депутатите да приемат колкото се може по-бързо законодателните промени, които сме предложили, свързани с изземване на свръхпечалбите от енергийния сектор и този на горивата”, добави Алексиев.

Вицепремиерът се похвали, че откакто е дошъл служебният кабинет, цените на горивата са спаднали с 30-40 стотинки. „В момента България има най-евтините горива в цяла Европа. Те дори са по-евтини от тези в Сърбия”, заяви той.

Ако се наложи, Алексиев обясни, че е готов да остане още един мандат в стола на служебен вицепремиер: „Предпочитам да не се налага, но ако се наложи, няма голям избор. Щом съм тръгнал, трябва да си довърша делото”, коментира служебният министър на транспорта.  

1
Коментара по темата
1.
Значи
19.11.2022 12:51:12
в Турция горивата все още са по-евтини от тези в България, дори ако извадим отстъпката от 25 ст .
Добре е един министър да ги знае тези работи, а не да ни сравнява със Сърбия!
  Добави Коментар
Министърът на туризма Мирослав Боршош се срещна с новоизбрания председател на АБТТА Петър Стоянов Двамата обсъдиха възможности, свързани с развитието на сектора и функциите по надзор върху дейността му На 15 март е възможен срив на мобилните оператори За това предупреждават и трите компании 
Почина Гочето Георги Найденов е роден на 28 януари 1936 година в Пловдив Извънредно! Страшно меле с кола на НСО с депутат, пометоха Коко Тайсъна (СНИМКИ) Пострадалият е с черепно-мозъчна травма
Отиде си уважаван свещеник През последните години отец Любомир се бори със здравословни проблеми, но остава свързан с църковната си общност, която сега скърби за загубата на своя духовен пастир Тази сутрин започна спецакция в пунктовете за продажба на горива Новината съобщи премиерът Росен Желязков
Завърна се Модната къща представи новата си колекция за следващия сезон есен/зима в последния ден от Парижката седмица на модата Превърнаха Хелс Китчън в кулинарно шоу Чук-Чук Част от зрителите буквално са потресени от изцепките на двете гърли
Над 160 души са починали от фалшив алкохол в Турция Според турския министър на вътрешните работи Али Ерликая до края на февруари са били конфискувани 648 000 литра незаконно произведени ракии, водка, уиски, джин и други спиртни напитки 4 зодии, които затварят глава от живота си по време на лунното затъмнение в Дева Предстоящото пълно лунно затъмнение е на 14 март
Уникален гаф: Бургазлийка се издъни, оставяйки чантичка с наркотици в ресторант Клиенти на ресторанта попаднали на съмнителния багаж и сигнализирали полицията Криминално проявена от Камено задигна 950 лв. от вила край Бургас, полицията я залови . Престъплението е извършено на 6 март, а след бързи оперативни действия служители на Четвърто РУ – Бургас установили и арестували извършителката