Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Учиш за биолог, ставаш продавач: как се реализират младите висшисти в България

С висок процент реализация по специалността си могат да се похвалят и завършилите специалност от професионалното направление „Здравни грижи“
Ключови думи: новини, флагман, бургас, висше образование

Какво работят младите висшисти в България? Реализират ли се по специалността си? В кои области образованието предлага висока степен на сигурност за реализация по специалността? Ако изкарват прехраната си с друго, то изисква ли висше образование, или годините - вложени в лекции, упражнения, изпити, стажове - изглеждат ненужни, пише Оffnews.bg.

Две са професионалните направления, чиято професионална реализация впечатлява с високия процент реализирани по специалността си висшисти, завършили през последните 5 години, показва тазгодишното издание на Рейтинговата система на висшите училища в Република България. Те са „Военно дело“ и „Медицина“.

В първото 98,54% от завършилите са станали държавни служители. Във второто 91,23% работят като медицински специалисти, 0,7% са специализанти. 1,7% са преподаватели, 0,6% - държавни служители.

Много висок е процентът на реализирали се по специалността си сред завършилите "Фармация" (63,1%) и "Стоматология" (59,83%). При последните работещите като зъболекари вероятно са доста повече, тъй като към горния процент можем да се добавят и голяма част от заявилите се като самоосигуряващи, а те са 26,5%.

Реализацията на завършилите специалност от направлението „Информатика и компютърни науки“ също е добра. 50,5% работят като специалисти по ИКТ. Стопански и административни специалисти са 5.08%, стопански и административни приложни специалисти – 4,39%, техници в областта на ИКТ – 3,8%, държавни служители – 3,6%, също толкова са и специалистите по природни и технически науки. Нещо друго работят 28,93%.

С висок процент реализация по специалността си могат да се похвалят и завършилите специалност от професионалното направление „Здравни грижи“ (в него учат бъдещите медицински сестри, акушерки, лаборанти, зъботехници, помощник-фармацевти). Обобщените данни за университетите ни сочат, че 47,61% от завършилите през последните 5 г. са станали медицински специалисти, 26,38% - приложни специалисти в здравеопазването, 2,8% са заети в сферата на персоналните услуги, но 3,24% са продавачи.

Висок е процентът на реализация и в „Национална сигурност“: 44,29% от завършилите го са станали държавни служители.

Уви, вложените време, пари и усилия в не всички специалности се отблагодаряват така. Като продавачи работят млади висшисти от богата палитра специалности. При някои от тях значение за реализацията има и университетът, в който са учили. Такъв е примерът с „Администрация и управление“, където обобщените данни за завършилите през последните 5 години специалност от това направление в България показват, че стопански и административни приложни специалисти са станали 14.3%, стопански и административни специалисти - 12,25%; държавни служители – 9,49%. Но 7,95% са продавачи, а 6,1% - общи административни служители и оператори на организационна техника – 6.1%. Нещо друго работят 49,9%.

Различна е картината, ако се прегледат не усреднените данни, а тези за направлението на водещия университет за него – Американският. Там продавачи няма, а част от младите висшисти вече са на ръководни длъжности. Стопанските и административни специалисти са 33,24%; административните ръководители и ръководители в търговски дружества – 15,45%; специалистите по информационни и комуникационни технологии – 13,7%; стопанските и административни приложни специалисти – 10.79%; ръководителите в производството и специализираните услуги – 6,12%, нещо друго работят 20.70%.

Посоченото по-горе направление „Здравни грижи“ също е такъв пример. За разлика от усреднените данни, тези за завършилите го в Софийския университет сочат, че 91,14% от тях работят като медицински специалисти.

Само може да се предполага какво се крие зад графата „Друго“ (което в доста направления заема най-големия дял) и дали то е свързано с ученото в университета, но със сигурност случаят не е такъв при графата „Продавачи“.

Какъв е делът на продавачите по професионални направления?

От всички 52 направления завършилите специалности в 30 от тях има млади висшисти, които работят като продавачи. Най-високият им процент е в „Биологически науки“ – 12,18% продавачи висшисти. Двуцифрено е числото и в „Науки за земята“ (10,27), „Социални дейности“ (10,9%), „Туризъм“ (10,7%), „Растителна защита“ (10,1%). Останалите направления са: „Животновъдство“, „Социология, антропология и науки за културата“, „Философия“ (по 9,6%), „Биотехнологии“ (9,1%), „Химически науки“ (8,5%), „Изобразително изкуство“ и „Хранителни технологии“ (по 8,3%), „История и археология“ (8,2%), „Администрация и управление“ (8%), „Химични технологии“ (7,9%), „Икономика“ (7,84%) „Филология“ (7,3%), „Обществени комуникации и информационни науки“ (7%), „Общо инженерство“ (6,9%), „Математика“ и „Музикално и танцово изкуство“ (по 6,4%), „Педагогика на обучението по...“ (6,2%), „Физика“ и „Ветеринарна медицина“ (по 5,9%), „Религия и теология“ (5,5%), „Теория на изкуствата“ и „Педагогика“ (по 5,4%), „Национална сигурност“ (4,9%), „Здравни грижи“ (3,2%), „Теория и управление на образованието“ (1,6%).

И тук данните по университети и висши училища за съответните направления се различават, понякога значително, от общите данни. Например тези за най-масовото направление в страната, с най-многото студенти – „Икономика“, където държавата сви приема наполовина през последните години, показват, че от завършилите го в Техническия университет в Габрово 29,03% работят като продавачи при 7,84% средно за страната. Процентът за Русенския университет е 16,58, а за Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас е 15,35.

Сериозна е разликата между общите данни и тези по университети и в професионално направление „Музикално и танцово изкуство“. При средно 6,4% работещи като продавачи сред възпитаниците на тези специалности в Пловдивския университет процентът е 19,15%.

Според общите данни за някои направления може и да няма графа „Продавачи“, но някои от училищата, които обучават в него, да имат такъв процент млади възпитаници (например „Машинно инженерство“ и др.).

Направления във фокуса на политиката

„Здравни грижи“ е едно от направленията, в която държавата насочи политики с цел увеличаване на приема, за да се преодолее сериозният недостиг на медицински сестри и цитираните по-горе данните показват, че усилията започват да дават резултат. Каква е ситуацията с другите направления, където също бяха вложени много усилия: педагогическите? Проблемът сред учителите беше в сериозното застаряване и липсата на млади кадри, които да поемат работата в училищата.

59,42% от завършилите през последните пет години специалност от направлението „Педагогика“ са станали преподаватели. При „Педагогика на обучението по...“ 42,96% са станали преподаватели. Много по-голям е процентът на станалите преподаватели сред завършилите специалност от направление „Теория и управление на образованието“ – 71,47%. При завършилите филология през последните пет години процентът на станалите преподаватели е 25,3%. При философите процентът на преподавателите е 20%. 17,51% от завършилите спортна специалност също са станали преподаватели.

Какво да кажем за „модните“ през годините специалности, като „Право“ и „Психология“?

Картината при „Право“ е, може да се каже, шарена. Като юристи и специалисти по обществени науки и култура работят 20,19%, 22,35% са станали държавни служители, 8,6% са самоосигуряващи се, стопански и административни приложни специалисти са 7,7%, стопански и административни специалисти – 7,2%, нещо друго работят 33,97%.

Завършилите през последните пет години „Психология“ са се реализирали по следния начин: 18,1% работят в сферата на обществените науки и културата; 12,07% са станали преподаватели; стопански и административни специалисти са станали 11,4%; други 7,33% са стопански и административни приложни специалисти; 6,7% са самоосигуряващи се. Реализацията на 44,4% попада в графата „Друго“.

30
Коментара по темата
30.
Сахер
19.11.2022 13:46:17
За сметка на това, едва изкарваш средно и ставаш голяма работа. След това влизаш в силови групировки и политика едновременно, изкарваш висше с помощта на партиен другар и ставаш още по-голяма работа. Кой знае, може някой ден и премиер да станеш
29.
До 16 и 28
19.11.2022 13:30:02
Щом казвате...
28.
завътшилите студентки
19.11.2022 10:27:19
жените се реализират като започнат да си дават половите органи под наем почасово
27.
056
19.11.2022 10:24:05
Най-странното в българското висше образование е, че може след бакалавърска степен по "Туризъм" може да запишеш и завършиш магистратура по "Счетоводство и контрол", примерно.
26.
Възмутен теляк
19.11.2022 09:26:12
По тази логика може да не си учил и да станеш биолог.
25.
MiB
19.11.2022 07:46:43
Дипломата е едно свидетелство и за някои професии е задължително условие, за други -не. Да си биолог и работиш, като търговец, ок, таман ще си по-компетентен.
Не може да си кух, като градинска лейка и да управляваш живота, здравето и парите на българите...
Имаше една патка с немска диплома- фалшива, директор на Фонд Земеделие, тези двамцата сладури, с дипломите от Харвард, който никой не е виждал, онази червена щерка, с магистратура по Здравен мениджмънт пък тя няма няма диплома за бакалавър. Висше образование за 5.5 години, диплома след 1. Тези шмекери и за продавачи не стават.
24.
НЕ СЕ РЕАЛИЗИРАТ ЗАЩОТО
19.11.2022 00:00:24
ДЪРЖАВАТА НЯМА ДЪЛГОСРОЧЕН ПЛАН /примерно за 20 години/ ЗА ИКОНОМИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ . ПО ТАЗИ ПРИЧИНА ФИНАНСИРА ВСЯКАКВИ АКАДЕМИЧНО ИЗМИСЛЕНИ СПЕЦИАЛНОСТИ КАТО ЗА ОБУЧЕНИЕТО ВСИЧКИ НИЕ ПЛАЩАМЕ , НО НАКРАЯ НИЩО НЕ ПОЛУЧАВАМЕ ЗА НАПРАВЕНИТЕ РАЗХОДИ, ЗАЩОТО ТОВА КОЕТО УЧАТ НЕ НИ ВЪРШИ РАБОТА, А САМО ИЗТОЧВА БЮДЖЕТА. СЪЩАТА РАБОТА КАТО ИЗТОЧВАНЕТО НА ЗДРАВНАТА КАСА С ИЗМИСЛЕНИ БОЛЕСТИ . С ДВЕ ДУМИ СЕ КРАДЕ
23.
XX
18.11.2022 23:24:35
Така е при демокрацията.
22.
До 20
18.11.2022 22:50:29
Каза "господарят". Дали за след 30 години говореше Т. Колев?! Лека нощ.
21.
Toy
18.11.2022 22:16:22
Образование девалвира. Всеки тъпак който си плаща става висшист... Специалности бол, една от друга по сложни. Само че като си вземеш такава диплома става единствено да я ползваш да се хвалиш на родата..разни,, университети,, като бсу бълват всякакви дипломи без реализация.... Малко университети запазиха до някъде реномето си медицината ветеринарна медицина инженерни специалности Софийски университет, пловдивския университет...... Там конкуренцията е сериозна, но като го завършиш се сблъскваш със шуробаджанащина. Всички места са заети от,, наши,,хора които дори и да нямат съответно образование си натискат задника. Отделно тези позиции са заети и от пенсионери дето ще работят до насиране... Какво му остава на вложилият толкова усилия високо класифициран специалист да прави..... Всички работещи пенсионери и хора които нямат съответната квалификация за длъжността която заемат.. Аут... Магазините ги зовът... В момента поради повишаване на заплатите на учителите, всички с пуцове и връзки стават учители... Става въпрос за подрастващите в какви ръце попадат... И какво да очакваме в бъдеще
20.
Запознат
18.11.2022 21:52:54
Днешните висшисти нямат никаква реализация по специалността а какво да говорим за знанията и трудовите навици на по голяма част от тях. "Слуги му трябват на народа , а не господари". Беше казал в един филм Тодор Колев. И вместо днес ВУЗ-ете да обучават бъдещи неграмотници. По добре да ги закриват и на тяхно място школа за умни , технически способни работници, както беше преди 1989г.
19.
До 16
18.11.2022 20:14:33
Когато ти говорят за услуги, които частният сектор също ти е предлагал, а ти отговаряш друго...
18.
Атанас
18.11.2022 19:39:49
Има една народна поговорка ( Учи мама да не работиш) и тя е много актуална към днешна дата, където бившите комуняги/мутри днес са с бели якички като Б.Б.и др. управляват покорната рая.Баста.
17.
До 10
18.11.2022 19:27:52
И партийци...чакат метлата на нисък старт.
Това, което имам в главата никой не може да ми вземе. В акъла инфлация няма. Учете, да не ви пука!
16.
До 13
18.11.2022 19:04:40
Ами като не можеш да си представиш каква скрита национализация се извършва и на служебно наетите в съветите им няма да се вслушаш, понеже всички и навсякъде са им "колеги" и всъщност и дейностите и в частния бизнес стъват и забатачват, но не с технологичното време и срокове, а с превишаване на делегираните им права и лобизъм в полза на плащащите им под масата и принуди към неплащащите им.
Хората отдавна са казали:"От галош цървул не става."
15.
До 7
18.11.2022 18:56:05
Без *т на пияния
14.
До 7
18.11.2022 18:54:50
Когато хвърляха храна по сгради в Сф, бяха загрижени за гладните. Когато имат нужда от кредит, ги разбират тия работи - има бърз. А знаеш ли как на пияният другите му се виждат криви и невесели? И още, и още. Ако се оплакваш от едно и също нещо, как пък не ти идва наум, че точно това може да ти е грешката?! Изводът е, че те устройва!
13.
До 7
18.11.2022 18:46:05
А ти срещал ли си някой, който да се вслушва в съвет на някои от изброените?! Ако знае повече и няма нужда от тези услуги, си ги върши сам... О, ама те не вървели добре. Еми... Кой каквото си направи!
12.
Ядрен физик по убразувание
18.11.2022 18:45:04
Амчи добре са реализирами вишистити....кво да му е??!!!
По цял ден си местя адронния колайдер от единия крачол в другия у един плод-зеленчук.
11.
До 6 Така така
18.11.2022 18:41:48
и така
Добра бабка! Ама внимавайте къде стоите до рогатите, че диплома се иска да те мушне бикът с метър и половина.
10.
9
18.11.2022 18:40:14
Ре: връзкарите ебаха мамата на държавата . Тъпунгери навсякъде...
9.
Бургас
18.11.2022 18:28:52
Всичко е връзки!!!
Със средно образование и с достатъчно връзки може и началник в завод да станеш примерно!
8.
...
18.11.2022 18:27:16
И що за поредна тъпотия - дял на продавачите от различните образователни направления?
Изкарайте и дял на учителите в летен отпуск работещи на длъжност"продавачи"! То е ясно, че тия заемащи длъжности, свързани с вътрешния икономически контрол не са подготвени за друго освен за нерегламентирани справки и разпространяващи небивалици, за по- дългото им задържане и бързото им израстване в длъжностите и кариерите им, докато търсят разполагащи с повече средства и сравняващи си доходите с техните.
От 15-16 години напускат поради ниското им заплащане и още не са напуснали и не са и дисциплинарно уволнени.
7.
Ааааааа
18.11.2022 18:17:26
Днес всеки втори е икономист и икономиката ни я няма никъде. Всеки трети е финансист а банките и финансите чужди, на земи сме. Всеки четвърти правист а право няма никъде. А остана ли някой да копае царевицата която я нямаме и нея ?! За нищо не ставате. За политици пък въобще
6.
Така така
18.11.2022 18:09:07
Колкото и да учите трябва да знаете, че близките, родата, сина, жената на капиталиста ще са на вашите места.макари значително по тъпи да са от вас Вие ще си останете роби. Но със свирки се постига не малко. Не учете друго, не си хабете парите. Свирките и с комшията може да осъвършенствате. За тях диплома няма
5.
Мнение
18.11.2022 18:08:27
Първо, срамна работа няма. Обществото има нужда от всякакви професии. Второ, за съжаление не всеки квалифициран труд се цени. Трето, много мошеници има сред работодателите. Обещават едно, осигуряват на друго, плащат трето. Уволняват без да платят или плащат минимално и т.н. После бизнеса се оплаква, че няма кадри.
4.
...
18.11.2022 18:01:43
"Учиш за" или се обучаваш по специалност?
То продавач можеш да станеш и след успешно завършен тримесечен курс от Агенцията по заетостта!
Учиш за да не работиш каква да е работа!
"Ум царува, ум робува, ум патки пасе."
3.
Дааааа
18.11.2022 18:00:31
Висшистите днес учат повечето как се правят дудуци. Учат за да мързелуват търтеите. Но за да мързелуваш трябва да умееш да се дупиш и някои неща с език
2.
!!!!!!!!!!!!
18.11.2022 17:55:19
90 % от професиите в капитализма са създадени само за да им вземат парите на студентите. Нищо няма да стане от тях защото на капиталиста не му трябват високоплатени работници а роби. Някои от тези професии са толкова измислени, че са смешни направо.
1.
Не на всеки се получава
18.11.2022 17:39:48
Попълваш лъжлива декларация, осъжда те Конституционния Съд и ставаш Премиер!
Чукаш секретарката си, плащаш с държавни пари + 240лв. на час...
  Добави Коментар
Южното Черноморие най-изгодно за британците Сравнявани са както цените на 7-дневни ол инклузив пакети, така и едноседмични стандартни пакетни почивки, при които вариантите са от хотелски нощувки без храна, до нощувка със закуска или полупансион. Включени са и самолетните билети Тя е новата шефка на НДК и е специалист по...отваряне на чакри Този високотехнологичен метод позволява ранно откриване на здравословни проблеми и анализ на генетични и поведенчески предразположения
Шапката изпраща силно послание "Когато създавах шапката в ръцете си, беше обикновена шапка. Беше скромена, беше класическа, каза дизайнерът Автобус и тир се удариха на "Хемус" Движението в района се регулира от екипи на "Пътна полиция"
Почина тв легенда Опелото ще се извърши на 22 януари в 14:00 часа в църквата на Централните софийски гробища Путин унищожава Русия, като не сключва сделка, Зеленски е готов за мирно споразумение, обяви Тръмп Мисля, че Русия има големи проблеми. Погледнете само инфлацията в Русия... Надявам се, че той иска да сключи сделка, добави американският президент
"Червените" с ново ръководство в парламента Ето кой ще оглави групата Почина култов музикант Той бе част от легендарна рок група
Тази тайна съставка ви спасява косата Розмаринова вода е естествено решение за здрава и гъста коса Опасен ли е новият китайски вирус Властите потвърдиха увеличение на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) – вирус, наподобяващ грип, особено разпространен сред деца
Масови сигнали за бомби в училища в страната... Какво се случва в България? Грип мъчи България Много области обявиха грипна епидемия