Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кой може да си върне данъците след, като е работил в чужбина и как да го направи?

Ключови думи: Връщане на данъци, помощи в Германия, детски надбавки, работа в чужбина

Продължаващото от известно време нашенци вече не напомня еднопосочно движение. Все повече хора, заминали да работят в чужбина, се връщат у дома, но голяма част от тях все още не се възползват от възможността да върнат данъци. Какъв е процесът на възстановяване на данъци, кой може да кандидатства и как да го направите, за да получите парите си обратно?

Как да върна данъците си?

Хиляди български граждани работят в чужбина, но расте и процентът на завърналите се. Въпреки това, само малка част от тях си възстановяват данъците, главно поради липсата на информация. Много хора не знаят къде и как да кандидатстват, какви документи трябва да подготвят, за да върнат на данъците си, някои дори се питат дали е законно. Ето защо е важно да знаете, че възстановяването на данъци от чужбина, е законен и честен процес, изграден върху правните данъчни системи на България и другите държави от ЕС и е обвързан с взаимно споразумение за избягване на двойното данъчно облагане, подписано между тези страни. Това споразумение гарантира, че гражданите плащат данъци само в държавата, в която работят. Остава само един въпрос – какъв е процесът и какво да правя?

Най-важната част е да не чакате твърде дълго, за да върнете данъците си, след като сте работили в чужбина. Държавите имат различни данъчни системи и различни срокове, така че продължителността на процеса и възстановената сума зависят от различни фактори.

Давностният срок

Важно е да обърнете внимание на давностния срок, ако сте дошли с идеята да получите парите си обратно няколко години след завръщането си у дома. Различните държави прилагат различни давностни срокове, като преобладаващите цифри са между 3 и 5 години. Така че, ако сте работили в чужбина през последните пет години, можете уверено да кандидатствате за възстановяване на данъци от чужбина. Можете да направите това сами или като се свържете с компания, специализирана във възстановяването на данъци.

Работно време

Всеки, независимо колко време е работил в чужбина, може да си върне парите от надвнесените данъци. Сумата за възстановяване обаче зависи от работния период. Колкото по-дълго сте работили в чуждата държава, толкова по-голяма е сумата за възстановяване от данъци.

Общ доход и данъци

Размерът на удържания данък зависи не само от дохода, но и от данъчната система на чуждата държава. В зависимост от страната, размерът на данъка върху дохода може да достигне до 42% от заплатата. Обикновено се възстановява натрупано надплащане на тези данъци.

Надлежно подготвени и представени документи

Обикновено за възстановяване на данъци се изискват следните документи: трудови договори и фишове за заплати за последните няколко години. В зависимост от държавата, може да са необходими допълнителни документи, свързани със работата и пребиваването. Въпреки това, можете да кандидатствате за възстановяване дори без всички документи. Липсващите документи ще бъдат намерени от компанията, която се занимава с процеса на възстановяване на данъците ви.

Изброените по-горе фактори представляват процеса на възстановяване на данъци. Продължителността му зависи и от това, колко бързо решите да стартирате процеса след връщането си - дали го правите сами или кандидатствате чрез компания за възстановяване на данъци. На специализирана фирма, работеща в тази област, отнема от 2 до 6 месеца, за да ви върне данъците. Когато сами се занимавате с това, процесът може да отнеме повече време, така че липсата на специфични познания може да изисква повече време и търпение.

Неверни митове за възстановяването на данъци

Все още съществуват различни митове и заблуди относно декларирането на доходи и връщането на данъци. Много хора, които са работили в чужбина, смятат, че декларирайки доходите си от там, губят възможността да заминат отново да работят в бъдеще, да получават пенсия за осигурителен стаж и други социални придобивки. Бъдете спокойни, това е доста дълбоко вкоренен мит.

Декларирането на доходите и възстановяването на данъци нямат нищо общо със социалното осигуряване, а е необходимо да се декларират доходи както от работа в чужбина, така и в България. Това е декларацията за доходите, която позволява да се изчисли точно какви данъци са платени, а надвнесената сума в резултат на това заявление се връща законно на данъкоплатеца. Струва си да се отбележи, че в някои страни всички платени данъци могат да бъдат възстановени, но само ако не надвишават размера на необлагаемия доход за тази година. В противен случай, само надвнесените данъци могат да бъдат възстановени при подаване на заявление.

Ползи за тези, които имат деца – още една възможност за получаване на пари

Родителите, работещи в чужбина, имат достъп до детски надбавки, независимо дали единият или двамата родители работят в там. Най-важното условие е поне едно от децата да живее при работещия родител. Също така е важно да се подчертае, че така наречените „детски надбавки“ се изплащат само в някои страни от Европейския съюз, включително Германия, Норвегия и Дания.

Размерът на обезщетението зависи от броя на децата в семейството. Освен това е важно да се обърне внимание на условията за предоставяне на детски надбавки от чужбина, които варират в различните държави. Родители, отглеждащи деца, които са работили в чужбина повече от половин година, имат възможност да получат това обезщетение заедно с възстановяване на надвнесения данък. Обикновено се изискват следните документи за възстановяване на данъци и получаване на детски надбавки:

• Копие от свидетелство за граждански брак;

• Копие от акт за раждане на детето;

• Копие от задграничен паспорт на детето (ако има такъв);

• Копия от паспортите или личните карти на двамата родители;

• Копие от удостоверение за семейно положение;

• Копие от трудов договор;

• Копия на последни фишове от заплата.

Въпреки това, в зависимост от държавата, може да са необходими допълнителни документи и техните преводи, така че е добре да проверите предварително. Възстановяването на данъци е много ясно и конкретно регламентиран процес, но в зависимост от това дали го предприемате сами или се обръщате към посредническа компания, за да го направите, това може да доведе до различни трудности и резултати. Като предприемете процеса сами, може да се нуждаете не само от търпение, но и от усилия. Междувременно компанията, предоставяща услугата за възстановяване на данъци, ще се погрижи възможно най-голяма сума да бъде възстановена дори и без вашето участие. Най-важното е да не пропускате тази възможност и да си върнете това, което ви принадлежи. Не забравяйте, че решението как да го направите е ваше.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Разкриха тайната й Никол Кидман използва интересен трик, за да омайва Археологически музей ще бъде издигнат в Обзор В последните няколко години община Несебър направи значителни инвестиции в инфраструктурата на Обзор
Спортна България скърби Отиде си млада баскетболна надежда Обесилият се полицай оставил предсмъртно писмо? Жената, с която живее, го заварила същата нощ да пише на бял лист
Дари 20 милиона Железния получи хонорар от 20 милиона долара за боя с Пол и дари сумата до цент Ето кой ще печели „Биг брадър" Зрителите три пъти спасяват от изгонване фризьорът с трудно детство Марио
"Путин е Хитлер на този век" Легендарен журналист скочи словесно на Владимир Путин Закъса Предлагат се звездни дрехи "втора употреба"
Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово По случая е образувано досъдебно производство по описа на ТД Митница Бургас
Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания Има групи, които се бият, носят оръжия – боксове, ножове, каза тя Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега И все пак британските сухопътни сили имат редица проблеми