Кой може да си върне данъците след, като е работил в чужбина и как да го направи?
Продължаващото от известно време нашенци вече не напомня еднопосочно движение. Все повече хора, заминали да работят в чужбина, се връщат у дома, но голяма част от тях все още не се възползват от възможността да върнат данъци. Какъв е процесът на възстановяване на данъци, кой може да кандидатства и как да го направите, за да получите парите си обратно?
Как да върна данъците си?
Хиляди български граждани работят в чужбина, но расте и процентът на завърналите се. Въпреки това, само малка част от тях си възстановяват данъците, главно поради липсата на информация. Много хора не знаят къде и как да кандидатстват, какви документи трябва да подготвят, за да върнат на данъците си, някои дори се питат дали е законно. Ето защо е важно да знаете, че възстановяването на данъци от чужбина, е законен и честен процес, изграден върху правните данъчни системи на България и другите държави от ЕС и е обвързан с взаимно споразумение за избягване на двойното данъчно облагане, подписано между тези страни. Това споразумение гарантира, че гражданите плащат данъци само в държавата, в която работят. Остава само един въпрос – какъв е процесът и какво да правя?
Най-важната част е да не чакате твърде дълго, за да върнете данъците си, след като сте работили в чужбина. Държавите имат различни данъчни системи и различни срокове, така че продължителността на процеса и възстановената сума зависят от различни фактори.
Важно е да обърнете внимание на давностния срок, ако сте дошли с идеята да получите парите си обратно няколко години след завръщането си у дома. Различните държави прилагат различни давностни срокове, като преобладаващите цифри са между 3 и 5 години. Така че, ако сте работили в чужбина през последните пет години, можете уверено да кандидатствате за възстановяване на данъци от чужбина. Можете да направите това сами или като се свържете с компания, специализирана във възстановяването на данъци.
● Работно време
Всеки, независимо колко време е работил в чужбина, може да си върне парите от надвнесените данъци. Сумата за възстановяване обаче зависи от работния период. Колкото по-дълго сте работили в чуждата държава, толкова по-голяма е сумата за възстановяване от данъци.
● Общ доход и данъци
Размерът на удържания данък зависи не само от дохода, но и от данъчната система на чуждата държава. В зависимост от страната, размерът на данъка върху дохода може да достигне до 42% от заплатата. Обикновено се възстановява натрупано надплащане на тези данъци.
● Надлежно подготвени и представени документи
Обикновено за възстановяване на данъци се изискват следните документи: трудови договори и фишове за заплати за последните няколко години. В зависимост от държавата, може да са необходими допълнителни документи, свързани със работата и пребиваването. Въпреки това, можете да кандидатствате за възстановяване дори без всички документи. Липсващите документи ще бъдат намерени от компанията, която се занимава с процеса на възстановяване на данъците ви.
Изброените по-горе фактори представляват процеса на възстановяване на данъци. Продължителността му зависи и от това, колко бързо решите да стартирате процеса след връщането си - дали го правите сами или кандидатствате чрез компания за възстановяване на данъци. На специализирана фирма, работеща в тази област, отнема от 2 до 6 месеца, за да ви върне данъците. Когато сами се занимавате с това, процесът може да отнеме повече време, така че липсата на специфични познания може да изисква повече време и търпение.