Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кой може да си върне данъците след, като е работил в чужбина и как да го направи?

Ключови думи: Връщане на данъци, помощи в Германия, детски надбавки, работа в чужбина

Продължаващото от известно време нашенци вече не напомня еднопосочно движение. Все повече хора, заминали да работят в чужбина, се връщат у дома, но голяма част от тях все още не се възползват от възможността да върнат данъци. Какъв е процесът на възстановяване на данъци, кой може да кандидатства и как да го направите, за да получите парите си обратно?

Как да върна данъците си?

Хиляди български граждани работят в чужбина, но расте и процентът на завърналите се. Въпреки това, само малка част от тях си възстановяват данъците, главно поради липсата на информация. Много хора не знаят къде и как да кандидатстват, какви документи трябва да подготвят, за да върнат на данъците си, някои дори се питат дали е законно. Ето защо е важно да знаете, че възстановяването на данъци от чужбина, е законен и честен процес, изграден върху правните данъчни системи на България и другите държави от ЕС и е обвързан с взаимно споразумение за избягване на двойното данъчно облагане, подписано между тези страни. Това споразумение гарантира, че гражданите плащат данъци само в държавата, в която работят. Остава само един въпрос – какъв е процесът и какво да правя?

Най-важната част е да не чакате твърде дълго, за да върнете данъците си, след като сте работили в чужбина. Държавите имат различни данъчни системи и различни срокове, така че продължителността на процеса и възстановената сума зависят от различни фактори.

Давностният срок

Важно е да обърнете внимание на давностния срок, ако сте дошли с идеята да получите парите си обратно няколко години след завръщането си у дома. Различните държави прилагат различни давностни срокове, като преобладаващите цифри са между 3 и 5 години. Така че, ако сте работили в чужбина през последните пет години, можете уверено да кандидатствате за възстановяване на данъци от чужбина. Можете да направите това сами или като се свържете с компания, специализирана във възстановяването на данъци.

Работно време

Всеки, независимо колко време е работил в чужбина, може да си върне парите от надвнесените данъци. Сумата за възстановяване обаче зависи от работния период. Колкото по-дълго сте работили в чуждата държава, толкова по-голяма е сумата за възстановяване от данъци.

Общ доход и данъци

Размерът на удържания данък зависи не само от дохода, но и от данъчната система на чуждата държава. В зависимост от страната, размерът на данъка върху дохода може да достигне до 42% от заплатата. Обикновено се възстановява натрупано надплащане на тези данъци.

Надлежно подготвени и представени документи

Обикновено за възстановяване на данъци се изискват следните документи: трудови договори и фишове за заплати за последните няколко години. В зависимост от държавата, може да са необходими допълнителни документи, свързани със работата и пребиваването. Въпреки това, можете да кандидатствате за възстановяване дори без всички документи. Липсващите документи ще бъдат намерени от компанията, която се занимава с процеса на възстановяване на данъците ви.

Изброените по-горе фактори представляват процеса на възстановяване на данъци. Продължителността му зависи и от това, колко бързо решите да стартирате процеса след връщането си - дали го правите сами или кандидатствате чрез компания за възстановяване на данъци. На специализирана фирма, работеща в тази област, отнема от 2 до 6 месеца, за да ви върне данъците. Когато сами се занимавате с това, процесът може да отнеме повече време, така че липсата на специфични познания може да изисква повече време и търпение.

Неверни митове за възстановяването на данъци

Все още съществуват различни митове и заблуди относно декларирането на доходи и връщането на данъци. Много хора, които са работили в чужбина, смятат, че декларирайки доходите си от там, губят възможността да заминат отново да работят в бъдеще, да получават пенсия за осигурителен стаж и други социални придобивки. Бъдете спокойни, това е доста дълбоко вкоренен мит.

Декларирането на доходите и възстановяването на данъци нямат нищо общо със социалното осигуряване, а е необходимо да се декларират доходи както от работа в чужбина, така и в България. Това е декларацията за доходите, която позволява да се изчисли точно какви данъци са платени, а надвнесената сума в резултат на това заявление се връща законно на данъкоплатеца. Струва си да се отбележи, че в някои страни всички платени данъци могат да бъдат възстановени, но само ако не надвишават размера на необлагаемия доход за тази година. В противен случай, само надвнесените данъци могат да бъдат възстановени при подаване на заявление.

Ползи за тези, които имат деца – още една възможност за получаване на пари

Родителите, работещи в чужбина, имат достъп до детски надбавки, независимо дали единият или двамата родители работят в там. Най-важното условие е поне едно от децата да живее при работещия родител. Също така е важно да се подчертае, че така наречените „детски надбавки“ се изплащат само в някои страни от Европейския съюз, включително Германия, Норвегия и Дания.

Размерът на обезщетението зависи от броя на децата в семейството. Освен това е важно да се обърне внимание на условията за предоставяне на детски надбавки от чужбина, които варират в различните държави. Родители, отглеждащи деца, които са работили в чужбина повече от половин година, имат възможност да получат това обезщетение заедно с възстановяване на надвнесения данък. Обикновено се изискват следните документи за възстановяване на данъци и получаване на детски надбавки:

• Копие от свидетелство за граждански брак;

• Копие от акт за раждане на детето;

• Копие от задграничен паспорт на детето (ако има такъв);

• Копия от паспортите или личните карти на двамата родители;

• Копие от удостоверение за семейно положение;

• Копие от трудов договор;

• Копия на последни фишове от заплата.

Въпреки това, в зависимост от държавата, може да са необходими допълнителни документи и техните преводи, така че е добре да проверите предварително. Възстановяването на данъци е много ясно и конкретно регламентиран процес, но в зависимост от това дали го предприемате сами или се обръщате към посредническа компания, за да го направите, това може да доведе до различни трудности и резултати. Като предприемете процеса сами, може да се нуждаете не само от търпение, но и от усилия. Междувременно компанията, предоставяща услугата за възстановяване на данъци, ще се погрижи възможно най-голяма сума да бъде възстановена дори и без вашето участие. Най-важното е да не пропускате тази възможност и да си върнете това, което ви принадлежи. Не забравяйте, че решението как да го направите е ваше.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Сексолог с разтърсващи думи: Има двойки, които... Не правят секс с години Обра точките на 55 години (СНИМКА) Джей Ло показа отлична форма по бански
Китайци вбесиха Наско Сираков? Не оцениха Алекс Колев... "Спайдърмен" каза "не" на алкохола От над 2 години
Германия пред дилема да забрани фойерверките след 5 смъртни случая на Нова година Мощни нелегални фойерверки и липса на контрол оставиха след себе си жертви и десетки пострадали  Диво животно се разхожда пред БНБ Лисица броди из столицата
Урсула фон дер Лайен е болна от... Тежка пневмония Почина бележит писател Отиде си Дейвид Лодж
78-годишна жена бе пометена от автомобил В Пазарджик Калфин: Политиците да се обединят срещу бедността, целта им не може да е еврозоната Бившият вицепремиер припомни как при приемане на плоския данък политиците са се оправдавали, че така щели да привлекат инвестиции
Отиде си Димитър Манов, президентът изрази съболезнования на близките на големия хореограф Напусна ни всеотдаен преподавател и творец със забележителна дарба, коментира за него Румен Радев Шок за Новак Джокович Падна от 293-ия в АТП