Ще има ли България собствена инициатива за киберсигурност?
Ще има ли България собствена инициатива за киберсигурност? Атаките срещу държавни структури са имиджови, по-опасни са тези срещу корпоративни структури, които блокират или крадат информация, посочи Явор Колев.
Според него кибератаки се случват непрекъснато, а липсата на инвестиции водят до печални резултати, каквито преди години имаше в Националната агенция за приходите, Агенцията по вписвания и „Български пощи“.
Що се отнася до законодателните актове, приети преди дни от Европейския парламент, които имат за цел да засилят изискванията за сигурност в ключови сектори, Явор Колев е на мнение, че това е добре и за България, защото "ние собствена инициатива нямаме".
"Когато бъде гласувано някакво европейско законодателство и то стане задължително, а под заплахи от глоба ще започнат и инвестиции в тази сфера. Трябва да сме подготвени и да се готвим за тази война предвид огромната заплаха, която стои в световен мащаб", коментира експертът, цитиран от investor.bg.
Според него последните атаки срещу държавни структури не са изненада, защото се случват ежедневно. "Това са имиджови атаки и нарушават образа на съответното ведомство в обществото. Нямат някакви последици – няма откраднати данни или блокирани, криптирани информации. Така че не виждам кой знае каква опасност от такива атаки, но те не трябва да бъдат допускани, посочи Колев. – Вероятно те са направени от наши врагове и целят нарушаване на образа на България и всяване на паника в обществото, че се случва нещо драматично, а всъщност това не е така."
По думите му по-опасни са атаки, които се осъществяват към корпоративни структури, които блокират или крадат информация. „Обикновено те са насочени към цели с висока стойност, откъдето могат да бъдат взети големи откупи. Видяхме такава атака към "Български пощи" и то успешна. Благодарение на целия ресурс, който беше хвърлен от държавата, бяха възстановени щетите, но в продължение на два месеца тази атака оказваше влияние върху цялото общество", припомни експертът.
Явор Колев съобщи, че атаките с искане на откуп през последните две години са се увеличили с 300% по информация на Европол към декември 2021 година.
Какви са решенията срещу агресивните кибератаки от Русия, Иран, КНДР и Китай? Как се развива кампанията "Спаси детето в интернет", в рамките на която в първия си период експертите са се срещнали с над 100 хиляди деца в България? Защо растат престъпленията в киберпространството в последните две години, включително и срещу деца? Кои са най-популярните престъпления срещу децата и как те трябва да се предпазят? Как трябва да действат родителите в ситуация на кибертормоз срещу децата им?
Добави Коментар