Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

След „безкръвна“ операция на жлъчка - на крак на следващия ден

Специалистът по лапароскопска хирургия д-р Петър Славов преглежда в университетска болница „Дева Мария“(срещу заплащане) и в медицински център "Света София" (с направление по НЗОК)
Ключови думи: умбал дева мария, д-р петър славов, хирург, лапароскопия, жлъчка, безкръвна операция

Всеки пети възрастен носи камъни в жлъчния си мехур. Холелитиазата, както се нарича жлъчнокаменната болест, почти не засяга деца и младежи, но честотата ѝ сред населението започва да расте след 35 годишна възраст и достига 50% след 75 години.

„Около 50% от носителите на камъни в жлъчния мехур нямат оплаквания. Тази безсимптомна форма на болестта се открива най-често при случайно ехографско изследване. Това показва важността на профилактичните ехографски прегледи. Години наред пациентите могат да имат минимални оплаквания, които се тълкуват като тривиални проблеми. Но камъните в жлъчния мехур могат да действат коварно. С оплаквания, на които в ежедневието не обръщаме много внимание, може да се стигне до тежки усложнения налагащи сериозни операции. Затова в цял свят е прието симптоматичната жлъчнокаменна болест да се оперира. Когато давността на заболяването не е голяма и няма сериозни изменения на тъканите операцията е елегантна и краткотрайна. Още същата вечер оперираните се хранят и на следващия ден си отиват. Усложнените форми на болестта в зората на лапароскопския метод бяха абсолютно противопоказание за лапароскопска операция. Но за 30 години методиката беше толкова усъвършенствана, че противопоказанията станаха относителни. В болници, където лапароскопската холецистектомия се практикува рутинно, с години не се налага отворена операция за камъни в жлъчния мехур.

Симптоматичната жлъчнокаменна болест има две форми - безболкова и болкова. Тежест в дясното подребрие, оригане, чувство за подуване в горната част на корема и горчивини в устата са най-честите симптоми на безболковата форма. Болката при другата форма може да варира от слаба до жлъчна криза. Слабата болка е по-скоро в дясната лопатка или дясното рамо. "Срязването" в дясното подребрие при дълбоко вдишване означава възпаление на жлъчния мехур. Жлъчната криза е драматично състояние за пациента и неговите близки, то винаги ги отвежда в спешните кабинети и отделения. Кризите се провокират обикновено от определени храни - пържено, яйца, шоколад. Честите кризи и мъчителното спазване на диети лесно убеждава пациентите да се подложат на операция. Но е важно да се знае, че търпимите симптоми, контролирани с диета и лекарства, предвещават усложнения, които рано или късно налагат операция. Но, както вече споменах, навреме означава преди да се получат изменения които затрудняват хирурга и увеличават риска от усложнения свързани с операцията." обяснява д-р Петър Славов, специалист по лапароскопска хирургия в университетска болница „Дева Мария“ в Бургас.

Жените имат жлъчни камъни до 4 пъти по-често от мъжете. Това е свързано с половите хормони. Най-младите пациентки обикновено се появяват след бременност. По-често жените са с наднормено тегло.

Пациентите често задават два напълно логични въпроса: може ли да се премахнат само камъните, а не целия мехур и може ли да се живее без жлъчен мехур. Щом природата ни е дала нещо значи имаме нужда от него. Жлъчката разтваря мазнините, с които се храним. Изработва се в черния дроб и се излива в червата. На тоя път се намира жлъчният мехур. Там жлъчката се складира и концентрира. Когато ядем определени храни мехурът се свива и излива голямо количество жлъчка в червата. Ако в мехура има камък и той заседне на отвора налягането се повишава и се получава силна болка - криза. Освен това мехурът като помпа поддържа по-високо налягане в жлъчните пътища и жлъчката тече само в посока навън. Естествено, че хирурзите най-напред са се сетили да премахват само камъните. Но скоро след това те отново се образували, т.е. причината е в жлъчния мехур. Лечението трябва да бъде насочено към причината, а не към последиците. След повече от 100 години и безброй операции в цял свят е абсолютно сигурно, че премахването на жлъчния мехур не влияе нито на качеството нито на продължителността на живота .Усложненията на жлъчно-каменната болест са разнообразни и животозастрашаващи. Гнойното възпаление крие опасност от перитонит и гнойници в черния дроб.При болните от захарна болест възпалителните усложнения на жлъчнокаменната болест напредват много бързо и спешната операция не трябва да се отлага.

Преминаването на малки камъни в жлъчния проток води до пожълтяване, нарушение на чернодробната функция и възпаление на жлъчните пътища. Големите камъни търсят възможност да "пробият" към жлъчния проток предизвиквайки неприятно увреждане, доста често изискващо сложна отворена  операция. Големите камъни могат да пробият и към съседно черво (обикновено са достатъчно големи и предизвикват чревна непроходимост изискваща спешна отворена операция).

 Оперативното лечение на симптоматичната жлъчнокаменната болест  е единственото със сигурен резултат. Операцията се нарича холецистектомия и се отстранява целия жлъчен мехур. Лапароскопската холецистектомия е световен стандарт при лечението на жлъчнокаменна болест без значение в какъв етап е тя - методиката е толкова подобрена, че дори случаи, които по-рано бяха абсолютно противопоказани за лапароскопския метод, днес се правят по този начин. Предимствата на лапароскопската операция пред конвенционалната са много - намалена следоперативна болка, скъсен период на болничния престой и на ограничената трудоспособност.

„При нас, в университетска болница „Дева Мария“, лапароскопската холецистетомия е рутинна операция при жлъчнокаменна болест, тъй като е изключително щадяща за пациента. В огромната част от случаите, когато няма усложнена жлъчнокаменна болест, пациентът може да си тръгне още на следващия ден. Храненето започва в деня на операцията, а на третия ден, ако пациентът иска, спокойно може да отиде и на работа. Когато имаме усложнена жлъчнокаменна болест, пациентите остават в отделението за наблюдение ден-два, основно за наше спокойствие. “

Хирургът д-р Петър Славов преглежда в университетска болница „Дева Мария“ на 10,11, 23 и 30 ноември след запазен час на тел. 056 89 62 62 или онлайн на www.devamaria.com кабинет ХИРУРГИЯ. В медицински център „Света София“ прегледите са на 17 и 28 ноември с направление по НЗОК. Час за преглед можете да запазите на тел. 056 845083 или онлайн на www.saintsofia.com.

Следващата седмица е повратна точка за 4 от зодиите От 17 до 23 февруари ни очаква период, изпълнен с позитивна енергия и вълнуващи възможности Санторини: Повишена деформация на земната повърхност Сеизмичната последователност в морския район на Анидро, между Санторини и Аморгос, е в относителен спад
Мъжете имат повече мераци към Виктор от "Ергенът", отколкото жените Със старта на новия сезон на "Ергенът" името на Виктор Русинов се оказа едно от най-често споменаваните в родния ефир Пенсията да стане поне 1000 лева За това настояват пенсионери 
Получи 1100 лева сметка за вода В стопанския двор до тях имало авария, която навъртяла рекордната сметка Вегани погнаха нова водеща на бТВ заради тази снимка Заради заклано прасе, мнозина я намразиха 
Има ново гадже, но го крие Това подсказва най-новата песен на певицата – „Сините ти очи“ Тази турска звезда заведе семейството си на скъпа почивка Плащат по 500 долара на вечер на Малдивите, ще останат там поне до март
Риалити звезди станаха родители Неделчо записва подкаст, докато Ния ражда Тази кифла от Ергенът е новата на милионера Гущеров Високата блондинка и милионерският син повече от два часа се забавляваха в заведение на малка уличка, успоредна до булевард Витоша
Спешни мерки след този бой ММС осъди хулиганските прояви Новият сезон на това предаване започна с разтърсваща история Първата мисия за сезона ги отведе в монтанското село Горна Вереница, където един 8-годишен герой и неговият всеотдаен дядо оцеляваха в стара, рушаща се къща