Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

OOН ще търси метан от Космоса

Ключови думи: ООН, Метан, космоса, новини

OOН ще търси от Космоса източниците на метан, който е сред причините за глобалното затопляне, съобщават Ройтерс и АП. В петък бе представена публично база данни с източниците на метан, прихванати с помощта на космически сателити. Системата МАРС („Methane Alert and Response System“) ще стане основа на споразумение, подписано от 119 държави от миналата година досега. Целта е намаляване на емисиите на метан с 30% през настоящото десетилетие. Според специалистите това е ключово условие за предотвратяване на екстремните климатичните промени.

Системата МАРС е голяма стъпка в помощ на правителствата и компаниите за постигане на климатичните цели, каза Ингер Андерсен, изпълнителен директор на програмата на ООН за околната среда. Намаляването на метановите емисии може да спомогне за голяма и бърза промяна, тъй като този газ затопля атмосферата много по-бързо от въглеродния диоксид. Според учените около една четвърт от глобалното повишаване на температурите се дължи именно на това химично съединение.
Системата МАРС се осъществява чрез мрежа от космически сателити, които улавят точките на изпускане на метан на планетата. Системата оценява отделеното количество и идентифицира отделните компании и държави.

Международната обсерватория за метанови емисии ще споделя информацията за отделения метан, както и за източниците му, с надеждата, че причините за изтичане в атмосферата ще бъдат отстранени. В период от 45 до 75 дни след установяването на източниците обсерваторията ще споделя информация за изтичане на метан в публичната база данни.

Намерението ни не е да създадем „срамен“ списък, а да ангажираме операторите и правителствата с действия по предотвратяване на продължително изтичане, каза Манфреди Калтаджироне, ръководител на Международната обсерватория за метанови емисии.

Системата първоначално ще се фокусира върху оператори, свързани с нефт и газ, които са сред големите източници на метан. Постепенно ще бъдат обхванати другите индустрии - добив на въглища, управление на отпадъците, животновъдство, производство на ориз.

Инициативата ще бъде финансирана от правителствата на ЕС и САЩ съвместно с филантропски организации, включително Фонда за Земята на основателя на „Амазон“ на Джеф Безос и Световния метанов хъб.

2
Коментара по темата
2.
Запознат
14.11.2022 10:47:16
Защо е нужно да се търси метан в космоса, като той метана е тук при нас. Вземете например външните тоалетни на 2/3 от населените места в България, които са на септични ями и без да имат изградена улична мръсна канализация. За пречиствателни станции да не говорим. Тези от ООН да дойдат тук при нас да добиват метана само някой да ги покани.
1.
Жека
14.11.2022 10:45:57
Жеката и баща му и те
  Добави Коментар
Свали връхните дрехи Андреа показа отлична кондиция Арестуваха го Проблеми за Ерик Мабиус
Шокираща смърт в Русия Известна жена почина по много нелеп начин Ваксина ще спира рака, преди да се развие в тялото Учените искат да обучат имунната система да разпознава и унищожава опасните клетки
Какъв е характерът ви според кръвната група Хората имат различен характер и кръвната им група играе важна роля за това Изяли сме 13 000 тона фалшиво сирене Количеството е по-голямо от произведеното през 2023 г.
Трагедия във Франция Във френските Алпи Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Премиерата се отлага, но с малко...
Провал за България В старт на биатлона Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа Докато Израел трябва да пусне от затвора стотици палестинци
Украйна с удар по Русия Украински дронове удариха ключова руска петролна помпена станция  МВР със спешна акция, ще задържа вандалите от протеста в София След раняването на 10 полицаи, МВР предприема действия срещу агресията