Врачки помагат за издирването на Александър, а баща му се съмнява, че спи в някой вход
Четвърти ден продължава безрезултатното издирване на малкия Александър. Трябва да успокоим бащата, за да разкаже какво се е случило. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ детският психолог Младен Владимиров.
„Моята препоръка е да направят по-бърза форма за комуникация. Трябва да има единство на комуникацията. Забележете от два дни се включват врачки и баячки. Гледам, че този човек има собствени увреждания. И медии, и разследващи полицаи, и прокуратура го разпитват“, добавя той.
Въпреки усилията на полицаи, пожарникари, алпинисти и много доброволци от момчето няма и следа.
Бащата на Александър заяви пред бТВ, че детето може да е заспало в някой вход. Александър Цветков обясни, че последно е видял сина си, когато отишли на разходка.
„Ние ходим на разходка по различни маршрути и когато спрях колата, той излезе и аз карах след него, но просто за момент се разсеях с телефона и той просто много бързо изчезна“, добавя мъжът.
Това не е първият път, в който 12-годишното момче бяга, каза близък на бащата.
„Детето е с аутизъм и често се случва да бяга. Просто има този навик. Искам да призова гражданите за нещо изключително важно. Виждам, че във „Фейсбук“ се появяват клипчета, снимки. Призовавам хората да не правят снимки и клипове, а да отидат до детенцето, ако предполагат, че това е Сашко. Да го хванат за ръка, да го погледнат, дали е той и ако наистина е той да сигнализират на 112“, призова Марио Антонов, близък на семейството.
„Аутистичният спектър е много широк. Той варира от едната до другата крайност. Хубаво е да се каже колко е сложно, когато имаш дете с аутизъм, колко неща трябва да правиш, как животът ти изцяло се променя. Как ти живееш в постоянен страх и ужас. Смятам, че трябва да има по-сериозна държавна политика в тази насока – за обгрижването на тези родители и на тези деца“, обясни основателят на дневен център за работа с деца с аутизъм Мина Енева.
Според Младен Владимиров могат да бъдат полезни всички, които познават детето – неговите особености и индивидуалност.
В търсенето освен полицията се включиха и планински екипи, десетки доброволци и специализирана техника и хеликоптер. Усилията на доброволците бяха насочени в градската част, докато в по-трудно проходимите райони са планинските спасители, както и специализираната техника. Активно се включи и екип на Столична община, който използва специални автомобили, оборудвани с термокамери. За съжаление до момента обаче няма абсолютно никаква следа от детето или нещо, което може да насочи къде е.
На брифинг на полицията в Перник казаха, че все още няма следа от изгубеното дете.
Александър се търси на територията на цялата страна. Има вече и 39 сигнала, но засега момчето не е установено. От полицията в Перник обясниха, че се преглеждат всички камери постоянно, за да може по-бързо да се открие детето.
Сигналите са различни, поясниха от областната полиция.
„Обаждат се граждани, които мислят, че са видели детето. Има сигнали от цяла България. Има сигнали от хора, които мислят, че притежават определени способности. За да може да ни помогнат, те се опитват да ни насочат. Тези сигнали също се проверяват. Няма значение кой подава сигнал, той ще се провери“, казаха от полицията в Перник.
От прокуратурата обясниха, че няма разминавания при показанията на бащата, който вече е разпитан два пъти. Показания са снети и от близките на детето, които са били в непосредствен контакт с него.