Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Глобалният дълг все повече тревожи Световната банка

Ключови думи: световна банка, глобален дълг, тревога

Нивата на дълга сред страните с ниски и средни доходи се повишиха рязко през 2021 г., като на Китай се падат 66% от заеми от официални двустранни кредитори. Това каза президентът на Световната банка Дейвид Малпас, подчертавайки необходимостта от намаляване на дълга на по-бедните страни.

Годишният доклад на Световната банка за статистиката на глобалния дълг, който трябва да излезе следващия месец, сочи, че кредиторите от частния сектор също трябва да участват в намаляването му, каза Малпас пред Reuters.

Групата на 20-те големи икономики и Парижкият клуб на официалните кредитори създадоха обща рамка за третиране на дълга в края на 2020 г., за да помогнат на страните да устоят на последствията от пандемията COVID-19. Прилагането ѝ обаче бе стопирано, предава economic.bg.

Световната банка, Международният валутен фонд и колегите им от западните страни стават все по-гласовити относно разочарованието си от Китай, който в момента е най-големият официален двустранен кредитор в света. Критики понасят и кредиторите от частния сектор – за това, че не действат по-бързо.

Предварителните данни, публикувани от Световната банка през юни, показват, че външният дълг на страните с ниски и средни доходи е нараснал средно с 6.9% през 2021 г. до 9.3 трилиона долара, изпреварвайки растежа от 5.3%, наблюдаван през 2020 г.

Малпас каза, че предстоящият доклад на банката за статистиката на международния дълг е обезпокоителен, но не даде конкретни числа.  

Той показва, че сумата на дълга е нараснала значително“, каза той.

„Докладът ясно показва, че намаляването на дълга трябва да се разшири значително, за да включи частния сектор и Китай“, каза Малпас, добавяйки, че общият проблем с дълга ще бъде голяма тема на предстоящата среща на лидерите на Г-20.

„Ще има признаване за сериозността на проблема“, коментира Малпас.

Той все пак напомните за „слабото възприемане“ на натиска от негова страна за незабавно замразяване на плащанията по дълга, когато страните поискаха облекчение съгласно общата рамка на Г-20 и други реформи, насочени за ускоряване на усилията за преструктуриране на дълга.

Представители на МВФ и Световната банка казват, че 25% от нововъзникващите пазари и развиващите се икономики са в или близо до дългови затруднения. Този дял нараства до 60% за страните с ниски и средни доходи. Климатичните шокове, повишенията на лихвените проценти и инфлацията засилиха натиска върху икономиките, които все още се възстановяват от COVID.

Малпас каза, че Китай е бил неохотен играч в бавно развиващия се процес досега. „Те са предимно наблюдатели“, каза той.

1
Коментара по темата
1.
Не е вярно
14.11.2022 09:03:33
Сталинка нищо не я притеснява.
Тя е от от руско желязо (сталь).
  Добави Коментар
Разкри си душата Звездата Кидман се страхува от смъртта Тези думи на Гунди са велики Аспарухов наистина е давал сърце и душа за България, както е рефренът
Футболен съдия се самоуби Трагедията се случи в Русия Няма да повярвате какво работи малката дъщеря на Путин Руският лидер не признава за съществуването й
Мария Бакалова потъна в скръб "Обичам те! Винаги ще те обичам", написа актрисата Котарак уби човек Скръбна вест от Русия 
Спират „Пееш или лъжеш? Тази неделя зрителите на Нова ще гледат "Игри на волята" вместо музикалното шоу ЕП реши: Ще продължим да си пушим на открито! Депутатите в Страсбург казаха „не“ и на забраните за бездимен тютюн и вейпинг както на закрито, така и на открито
Откриват тържествено "Нотр Дам" на 7 декември 5.5 години след пожара катедралата е готова да отвори врати за публиката Лесна рецепта с 3 съставки за вкусна супа всеки път Тя е идеална за студен зимен ден и най-вероятно вече имате тези съставки у дома
Коледно настроение завладя несебърско училище Празнична атмосфера озари и двора на учебното заведение Знакови уволнения в Би Ти Ви? Водещите на "Преди обед" могат да се разделят с предаването в края на годината