Границата при Малко Търново най-трудна за опазване от мигранти – теренът пресечен, а сензори няма
Заради пресечения терен границата в района на Малко Търново е може би най-трудната за опазване от мигрантски натиск. При това там липсват технически средства за охрана. Това обясни вицепремиерът и служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев на изслушването в Народното събрание в четвъртък.
Въпроси за поддържането на техническите съоръжения при границата с Турция зададоха депутатът от ГЕРБ-СДС Младен Маринов – бивш вътрешен министър, и Атанас Атанасов от „Демократична България“.
„Що се касае до камери, сензори и всякакви други устройства, фотокапани, с които е снаряжена частично нашата граница - пак ще обърна внимание, че около 154 км от нея са покрити с такива допълнителни средства зад оградата, при положение че самата ограда е около 250 км... Изградени са на три етапа такива съоръжения“, обясни Иван Демерджиев.
„Съоръженията, които са ползвани в трите етапа и подходът, който е ползван, е различен. Някъде основно се ползват камери, другаде основно се ползват сензори, които улавят шума, но там, където са основно сензори, се наблюдават много грешни сигнали на тези сензори, защото те са прекалено чувствителни и улавят всякакво движение и до голяма степен пречат на силите там, защото постоянно задействат фалшиви аларми, което притъпява вниманието им и ангажира излишно ресурс“, добави вътрешният министър.
Третият етап бил може би най-добре разработен, но при никой от трите не се ползвали най-съвременни технологии. Трябвало да се покрият с технически средства и оставащите 100 км.
„Освен изграждането на тези близо 100 км ние сме длъжни да надградим тези три етапи, особено първи и втори, по начин, който да обезпечава надеждна защита на границата. В тази посока са насочени и усилията ни“, каза вицепремиерът.
След това той отново подчерта: „По отношение на техниката: да, изградена е на 154 от 250 км. Другите 100 трябва да бъдат покрити. Много тежък е районът там, където няма покритие. Това е районът на Малко Търново, районът след отговорността на Средец, но районът на Малко Търново е може би най-тежкият район – пресечен район, много труден за опазване, много труден дори за действие при наличието на техника и, за съжаление, точно този район не е технически обезпечен.“
„Стартирали сме процедурите, включително по изготвяне на технически спецификации и по задействане на обществени поръчки. И по отношение на тези части от системата, за които гаранционният период е изтекъл – да, текат процедури, сключваме договори за тяхното поддържане и след гаранционния период. Но когато една техника започне да остарява, много трудно се намират необходимите резервни части. Много трудно се намират годни техници, които да поддържат тази техника“, каза още Иван Демерджиев.
Все пак се правело всичко възможно това да се случва.
Аааа...и внимавай да не се залееш с кафенце!!! Успех!!!
Много ривете бе хора, много мрънкане!
Искали техника, ами купете им Лада Нива. Тези сътрудник охрана дето от години са назначени на заплата подготовка за охрана на границата имат ли?
И оградата толкова струва!
Все пак и коментарите са важни
...