Как намаленото ДДС за топлинната енергия влияе върху сметките за парно и топла вода?
Преди няколко месеца предишният парламент одобри временно намаляване на ставката на ДДС за топлинната енергия от 20% на 9%. Мярката дойде в отговор на повишението на цените на основните енергоизточници. Тази стъпка бе предприета с цел да се намали финансовата тежест за ползвателите на централно отопление.
В началото на зимния отоплителен сезон много хора все още се чудят до каква степен промяната в ставката на ДДС ще се отрази на сметките им за парно през зимата.
„Мярката за намаляване на ДДС за топлинната енергия е изцяло в полза на клиентите на българските топлофикации. Навсякъде бе обявено, че средното повишение на цената на топлинната енергия за страната е 39%, но с намаленото ДДС средното увеличение става около 26%, което за мнозина означава спестени десетки левове за парно и топла вода всеки месец.“ каза инж. Кремен Георгиев от Асоциация на топлофикационните дружества в България.
Според енергийния експерт мярката е едно от най-добрите решения на политиците, вземани през тази тежка за българската енергетика година.
„Още в средата на годината бяха спрени компенсациите за дружествата, използващи поскъпналия природен газ и все още не знаем ще получим ли компенсации в бъдеще, това за мен бе голям удар за бранша. Готвеният закон, който уж цели да намали цените на енергията, също може да създаде рискове за задълбочаване на кризата в сектора, но искрено се надявам новото правителство, което и да е то, да не допусне да се орязват допълнително и без това недостигащите приходи на българските топлофикации. Но да се върнем на намаленото ДДС за топлинната енергия. Има топлофикации, за които увеличението на цената беше в порядъка на 11%-12%. За абонатите на тези дружества практически увеличение няма, защото процентната промяна се неутрализира от намалената с 11% ставка на ДДС.“ каза инж. Кремен Георгиев.
Председателят на Асоциация на топлофикационните дружества в България даде за пример топлофикациите в Бургас и в Плевен, при които случаят е точно такъв. Оказва се, че за абонатите на тези дружества благодарение на намаленото ДДС, промяна в цената почти няма и съответно не се наблюдава чувствително повишение на месечните разходи за централно отопление и битова гореща вода.
„Вземайки предвид намаленото ДДС, поскъпването на топлинната енергия в Бургас през този отоплителен сезон е едва 0,34%, което по сметки на колегите от Топлофикация Бургас се изразява в допълнителен разход от 38 стотинки за всеки потребен мегават топлинна енергия, което е нищожно увеличение на фона на шокиращото неколкократно увеличение на цената на пелетите и дървесината през последните месеци. При топлинната енергия толкова голямо увеличение нямаше и централното парно си остава най-изгодният метод за отопление“, каза инж. Кремен Георгиев.