Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как намаленото ДДС за топлинната енергия влияе върху сметките за парно и топла вода?

Ключови думи: Топлофикация Бургас, цена на парното, намапено ДДС

Преди няколко месеца предишният парламент одобри временно намаляване на ставката на ДДС за топлинната енергия от 20% на 9%. Мярката дойде в отговор на повишението на цените на основните енергоизточници. Тази стъпка бе предприета с цел да се намали финансовата тежест за ползвателите на централно отопление.

В началото на зимния отоплителен сезон много хора все още се чудят до каква степен промяната в ставката на ДДС ще се отрази на сметките им за парно през зимата.

„Мярката за намаляване на ДДС за топлинната енергия е изцяло в полза на клиентите на българските топлофикации. Навсякъде бе обявено, че средното повишение на цената на топлинната енергия за страната е 39%, но с намаленото ДДС средното увеличение става около 26%, което за мнозина означава спестени десетки левове за парно и топла вода всеки месец.“ каза инж. Кремен Георгиев от Асоциация на топлофикационните дружества в България.

Според енергийния експерт мярката е едно от най-добрите решения на политиците, вземани през тази тежка за българската енергетика година.

„Още в средата на годината бяха спрени компенсациите за дружествата, използващи поскъпналия природен газ и все още не знаем ще получим ли компенсации в бъдеще, това за мен бе голям удар за бранша. Готвеният закон, който уж цели да намали цените на енергията, също може да създаде рискове за задълбочаване на кризата в сектора, но искрено се надявам новото правителство, което и да е то, да не допусне да се орязват допълнително и без това недостигащите приходи на българските топлофикации. Но да се върнем на намаленото ДДС за топлинната енергия. Има топлофикации, за които увеличението на цената беше в порядъка на 11%-12%. За абонатите на тези дружества практически увеличение няма, защото процентната промяна се неутрализира от намалената с 11% ставка на ДДС.“ каза инж. Кремен Георгиев.

Председателят на Асоциация на топлофикационните дружества в България даде за пример топлофикациите в Бургас и в Плевен, при които случаят е точно такъв. Оказва се, че за абонатите на тези дружества благодарение на намаленото ДДС, промяна в цената почти няма и съответно не се наблюдава чувствително повишение на месечните разходи за централно отопление и битова гореща вода.

„Вземайки предвид намаленото ДДС, поскъпването на топлинната енергия в Бургас през този отоплителен сезон е едва 0,34%, което по сметки на колегите от Топлофикация Бургас се изразява в допълнителен разход от 38 стотинки за всеки потребен мегават топлинна енергия, което е нищожно увеличение на фона на шокиращото неколкократно увеличение на цената на пелетите и дървесината през последните месеци. При топлинната енергия толкова голямо увеличение нямаше и централното парно си остава най-изгодният метод за отопление“, каза инж. Кремен Георгиев.

Взривиха бомба в центъра на Атина Анонимен сигнал е предупредил за устройството 35 минути преди избухването му 30-годишна жена с разтърсваща интимна изповед Изневерила е на всичките си гаджета
Направи много дързък ход в "Ергенът" Виктор показа страст към Бранимира Перничанка разби главата на варненец Двамата живеели заедно, но след запой...
Има нова голяма цел Да помогне на Циципас на Уимбълдън Пенсионери се вдигат на голям митинг в... Гърция
Млад мъж с антирекорд зад волана Кара мъртво пиян Полицията в Бургас и организация в защита на животните планират съвместни действия Владимир Маринов и Маргарита Пеева с важен диалог
Шокиращо провинение на пътя в България Мъж кара автобус пиян Термометърът показа минус 17 градуса в... Най-високият връх на Стара планина е рекордьор по-ниска температура днес
Чувстват се сринати В емоционален аспект Кметът на Созопол Тихомир Янакиев на работна среща във френското посолство Бяха обсъдени теми свързани с културно-историческо наследство