Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

От колко свободно време се нуждаем на ден, за да бъдем щастливи?

Ключови думи: свободно време, сън, щастие, ден

Свободното време доста често е обвързано с финансовото състояние. И въпреки че наличието на едното означава ниски равнища на другото, се оказва, че в крайна сметка липсата на свободно време е почти толкова вредна, колкото и прекаленото изобилие от него.

Каси Холмс, социален психолог в UCLA, която изучава ефектите на свободното време върху нивата на щастие, наскоро написа за CNBC, че „това, че сме „бедни на време“, ни прави по-депресирани, стресирани и емоционално изтощени“, когато имаме твърде много свободно време „подкопава чувството за цел“.

Според Холмс и колегите й има приблизително идеално количество свободно време, което съответства на общо високо ниво на удовлетворение от живота. Тази корелация е получена посредством данните на 35 375 участници в проучване, които са споделили информация за средното количество свободно време, което имат.

Водещо е било времето, посветено на развлекателни дейности като четене, гледане на телевизия, прекарване на време с приятели или просто почивка, като то се сравнява с цялостното удовлетворение от живота. Резултатите били донякъде изненадващи: участниците, които са най-удовлетворени от живота, имат някъде между два до пет часа свободно време на ден; тези, които са имали по-малко от два часа, са били по-стресирани, а тези, които са имали повече от пет часа, също съобщават за недоволство. Според авторите „достатъчно време за дискреционни дейности може да има намаляващ ефект върху удоволствието на хората от тези дейности“, тъй като „хората са склонни към хедонична адаптация, което ги кара да свикнат не само с болките в живота, но и с удоволствията“.

Изводът е доста простичък: ако нещо ни липсва, ние най-често се изтощаваме и ставаме нещастни. Но ако то присъства в ежедневието постоянно, ние го приемаме за даденост и както всичко останало - не можем да го оценим подобаващо.

Разбира се, това не означава да грабнете часовника и да започнете да отчитате свободното си време. Холмс съветва да заложите на „по-разумни“ преживявания - като например туризъм, разходки, време сред природата, посещение на изложби или музеи и разбира се - пълноценно време с близките хора.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Сериозно природно бедствие в... Гърция Без ток остават... Жители на Русенско
Майка уби сина си Ужас в САЩ Три коли горяха в... Перник
Почина ръгбистът канибал, който яде човешка плът, за да оцелее след самолетна катастрофа Алваро Мангино, един от 16-те пътници, оцелели при станалата печално известна самолетна катастрофа през 1972 г., почина на 29 март след пневмония Как Европа стана играчка на глобализма Евроатлантическите ценности бяха изхвърлени на боклука от самите либерали, казва Бетина Жотева
Нови ограничения по магистралите, край на карането със 140км/ч Шофьорите, отказали тест за алкохол и наркотици след катастрофа, влизат в пандиза Има-угажда си! Пръсна 10 бона за шопинг Не хапнах паста и пица, на диета съм, само морски дарове, споделя Гани
Зодии, които трябва да бъдат център на внимание Те не обичат да бъдат игнорирани Тайната на един буркан с кафе: Как една лъжица спасява шкафа от влага завинаги Поставете буркана къдетп решите и влагата ще изчезне без никакви допълнителни разходи  
Жена намушка двама младежи след спор за силен шум Нападателката е била задържана По последни данни: 2056 души са загиналите в Мианмар Броят на ранените надхвърля 3 900 души, а около 270 души все още са в неизвестност