„Кроношпан“ работи на 50% от капацитета си – обмисля да се изнесе в Румъния, обяви министър
Ако искаме да се грижим за гората, трябва да сечем повече. Това обяви служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов, като се позова на научни доклади. В сряда той участва в блиц контрол в ресорната парламентарна комисия.
Стоянов коментира, че дървата са скъпи заради нелогично намалена сеч, а компании заплашват да се изнесат в Румъния.
Темата повдигна депутатката от ГЕРБ-СДС Десислава Трифонова. Тя изрази надежда, че министър Стоянов и министърът на земеделието са намерили решение на проблема със скъпите дърва за огрев. Пенсионерите сега трябвало да ги купуват на много високи цени - по 220 лв. на кубик.
Трифонова попита дали са приключили проверките на търговците на дърва от страна на Комисията за защита на потребителите (КЗП).
Никола Стоянов отговори със солиден анализ по темата: „Благодаря Ви за въпроса! Аз ще използвам неговото повдигане, за да се спра малко по-сериозно цялостно на ситуацията с дървата в България. И по времето на закуската с австрийските инвеститори от две много големи предприятия в България беше изтъкнат проблемът – преди година и половина някъде, не знам какви са били съображенията, - те ми показаха... мисля, че служебен министър на земеделието е издал заповед за намаляване с 30% на сечта в България. Оттам е почнало да има... те ми казаха от мебелната..., които използват по-големите дървета: като няма толкова голяма сеч на стари дървета, почват да преминават към по-малката, която пък се интересуват... в случая бяха предприятията „Монди Стамболийски“ и „Кроношпан“. Казват: почваме да се конкурираме за тях; ние като имаме тука конкуренция, минаваме на още по-малките, където пък вече са дървата за хората. Получава се нагнетяване на напрежение в сектора. В момента „Кроношпан“ работят на 50 процента. Същевременно наблюдаваме повишен интерес пък към дърва за огрев, включително и от Германия. Хората в цяла Европа се готвят за много сложна зима, което само по себе си покачва цените неимоверно, както и Вие казахте.“
Иначе проверките на КЗП не били приключили, „тъй като, знаете, имаше промени в ръководството“ на Комисията.
"Това е проблем, който наблюдаваме, но по-скоро за момента впечатленията ни са, че не е въпрос на спекула, а на пазар", продължи министърът. "Просто търсенето е много високо, а предлагането - ниско. В тази връзка аз вече говорих и с министъра на земеделието от служебното правителство – ще подготвим може би още следващата или до две седмици най-късно конференция на темата. Защото австрийските компании... впоследствие имахме среща, така, научни работници от БАН, специалисти – всъщност се оказва, че прирастът на гората в България намалява с бързи темпове поради недостатъчната сеч. Показаха ни много сериозни примери. Цяла Европа сече минимум 75% от прираста, който има. В Австрия за пример – 90% от прираста сече и прирастът им върви добре. България е единствената държава от целия Европейски съюз, в която прирастът спада последните 10-15 години. Тук се сечат под 50% от прираста. От една страна, с тази заповед е намалена сечта, но може би по-същественият проблем е, че макар и намален таванът, ние не можем да го достигнем, защото има нужда от промени в Закона за горите – да се разреши механизирана сеч. Няма вече достатъчно секачи. Те не могат този таван в момента да достигнат. Трябва да влезем в 21-и век, да се разреши механизирана сеч и да се подходи научно в крайна сметка към гората като възобновяем ресурс. В България, знаете, една трета от територията са гори и това е много сериозен ресурс, на база на който би трябвало и хората да имат дърва за огрев на много добри цени, а и индустрии да се развиват на базата на него. Ние в момента сме се докарали до ситуация хората да нямат и да трябва да плащат скъпо и индустриите да се чудят дали да си тръгват от България. Те на 50 процента работят – сами разбирате, че не им е рентабилно със сигурност и се чудят дали да местят машини в Румъния. Така че това е много сериозен въпрос и благодаря, че го повдигате, но това е, което мога да кажа по темата за момента.“
Депутатката Трифонова след това се обърна към Никола Стоянов: „Надявам се с министъра на земеделието да сте потърсили решение на този проблем. Ако трябва да има някакви законодателни изменения, които да се обсъждат - да бъдат входирани, съответно, в Народното събрание. Още повече че тази заповед, ако е била толкова зловредна, е можело да бъде отменена и съответно да се възстанови сечта, защото наистина проблемът е много голям и той освен икономически - с компаниите, е и социален.“
Министър Стоянов отговори: „Аз, както Ви казах, има абсолютно разбиране от министъра на земеделието. Все пак решихме първо да проведем научна конференция, тъй като знаете, че там в тази посока винаги има и натиск от екологични организации. Истината, поне аз това, което... наистина научни доклади имах възможност да прегледам, е, че еднозначно науката казва, че ако искаме да се грижим за гората, трябва да сечем повече. Този девиз „По-малко да сечем – ще опазим гората“ в случая не е правилен.“
Нещо като Русе 90-те години
За да си вложи парите съвестен инвеститор в някакво производство му трябват три основни неща: удобен терен,достатъчно и достъпна суровина и работна ръка.
Въпрос: Кое от трите имаме?
Дано затвори смърдялника!
БУРГАС...Гасете лапите и ЗАКРИВАЙ!!!
Те не са продажни и подкупни както в България и да ви разрешат да сечете поголовно горите им и то на безценица.
Горите в България се секат безнаказано а останалата малка част от тях е болна от тази сеч.Климатът се променя от тази безразборна сеч.Валежите и ерозията на почвата се влияят от състоянието на горите.
Че и сте нагли и заплашвате, вместо хората да се надигнат и да ви изхвърлят заедно със тези които лобират за вас за да продължавате да дерибействате с горите на държавата.
Защо не се изместите в Австрия или в Швейцария, там законите са точни и ясни и ще можете да работите на спокойствие а.
Проблема е , че мебелните предприятия трудно работят със стари, криви или полуизгнили дървета, а на тях им трябват прави, здрави стволове, които за жалост се получават след 60-80 години в една гора !
Но могат да се изсекат за седмица !После от този район пак ще могат да се правят мебели чак след 60-80 г...
Но на австрийските инвеститори от "закуската" едва ли им пука за след 50 години какво ще става!
Така се грижат , че вече я няма !
Наготово всяка фирма може.
Този министър посял ли е нещо ?!