Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Проф. Кантарджиев: До края на ноември очакваме вирус, опасен за новородените и възрастните

Ключови думи: проф. кантарджиев, вирус, новородени, възрастни, зараза, грип

До края на ноември респираторните инфекции ще се увеличават, като в момента има случаи на метапневмовируси, на риновируси, на аденовируси, а до края на ноември се очаква и първите случаи на поява на респираторен синцитиален вирус, който е опасен за новородените и за много възрастните хора. Той прави тежки пневмонии и усложнения. Това съобщи за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни паразитни болести.

Проф. Кантарджиев допълни, че през месец октомври заради топлото време случаите на COVID-19 са намалели.

"До края на ноември трябва да очакваме и първите случаи, в Европа вече ги има, на сезонен грип. Тази година сезноният грип според Центъра на контрол на заболяванията Стокхолм, се смята, че ще бъде H3N2, по това, че първите случаи, които ги имаме в Скандинавието и Западна Европа, са на този подвариант на грипа. Този подвариант го има в противогрипната ваксина и не очакваме нещо изненадващо", уточни той.

"Очакваме по-бавно да се развие грипната епидемия отпреди COVID, очакваме и увеличаване на ковидните случаи. Вирусът, който претърпя много мутации стана доста несмъртоносен. Когато един причиняващ епидемично разпространение на заболяването микроорганизъм е слабо смъртотоносен, той е генетично много различен.

Това прави изненадите с появата на някои негови мутации и това прави фактът, не че не действат ваксините, но действат много по-слабо, отколкото на силните вируси. Силните, опасни микроорганизми - за тях има ваксини, които поставени, ти си предпазен - така е с тетанус, дифтерия, детски паралич... Докато, когато микроорганизмът е генетично разнороден, не така опасен, ваксините предпазват от тежко разболяване", поясни проф. Кантарджиев.

"Според секвенирането в Националния център по заразни и паразитни болести преди дни има доказан вариант на Омикрон - BQ 1.1 вариант, който е подпод вариант и нов все едно вариант. Центърът по контрол на заболяванията в Атланта и Европейският в Стокхолм казват, че ноември месец той ще започне да измества другите варианти. Това в България ще стане доста по-бавно, отколкото в Европа и САЩ. Вече е доказан при 76 годишна жена у нас. Той не протича по-тежко, не е по-смъртоносен, но се разпространява по-лесно. Важно е да се знае за него, че той, макар и по-различен от BA5 и BA4, все пак си остава факта, че ако човек се ваксинира с новите ваксини, тоест има два бустера ваксина срещу Омикрон, вероятността за тежко протичане на болестта е минимална. Ваксинирането може да стане заедно с противогрипната ваксина, дори може да стане в едни ден ", каза още проф. Тодор Кантарджиев.

По думите на микробиолога най-доброто средство при начало на вирусна инфекция е да се започне с антиоксиданти, също и диета, като се има предвид лимон със сода, което унищожава вируса в носоглътката и така не му дава възможност да се репликира. Също е много полезен доматът, както и връщане към хубавите български традиции в храненето...

По отношение на опасния респираторен синцитиален вирус, който започва малко преди грипната вълна, има успешна програма в България, според която всички недоносени бебета задължително се ваксинират с моноклонални антитела, които една година ги пазят от този вирус. Това предпазва бебета с поднормени тегло и малките деца. Възрастните им роднини не трябва да контактуват с новороденото поне до 40 - тия ден, за да не се заразят те, а и да не заразят бебето с бактерия на "магарешката кашлица" - с коклюш. Симптомите на този вирус са тежка пневмония и той е опасен, подчерта проф. Кантарджиев.

Той отново препоръча в момента да се започне прием поне за 10 дни на витамин Д, с оглед на идващите вирусни заболявания през зимата, за да се предпазва лигавицата. Приемът на изкуствени витамини също да не е през цялата зима, а за около 20 дни. Приемът на храни обаче, най-вече плодове и зеленчуци, които са антиоксиданти е препоръчителен, а и те не се натрупват и не натоварват организма.

Проф. Кантарджиев припомни, че антибиотичното лечение се включва, когато вече са налице бактериални усложнения, като пневмонията. При 10 - 15 на сто ги има при вирусните инфекции.

За сезонния грип имаме достатъчно на брой антивирусни лекарствени средства, които се изписват от лекар. Те трябва да започнат да се приемат при първи симптоми в първите два до три часа. Когато се започне веднага приемът, след три дни ще бъдеш напълно здрав, каза проф. Кантарджиев.

Според него пикът на грипа ще дойде в третата третина на януари месец или в първата десетдневка на февруари. Преди тези периоди е добре да има т.нар. "грипни ваканции" и това дава положителен ефект върху разпространението на респираторните инфекции, което е доказала се практика у нас, като се въвежда по отделни области.

Проф. Кантарджиев каза, че е много малка вероятността да се разболееш едновременно и с грип, и с Covid, но ако това стане се лекуват едновременно и двете, като в първия етап се лекува носоглътката и увеличаваш антиоксидантите.

1
Коментара по темата
1.
Toz
02.11.2022 11:43:58
Тоз пак сее напил.Айде скрий се бе.Ще вудиш два вируса сега.Егати наглия тоз
  Добави Коментар
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта