Жечо Станков започва срещи с министри заради проблем със соларите по покривите
Бургаският депутат Жечо Станков не остана доволен от отговор на служебния министър на енергетиката Росен Христов по реда на парламентарния контрол. Станков и другите трима народни представители на ГЕРБ-СДС от региона са поставили въпроса за Националната схема за подпомагане на домакинствата в областта на енергията от възобновяеми източници. Те питат кога ще стартира тя и при какви условия за гражданите. Според тях „най-важното условие за успеваемостта на програмата е тя да се приложи с минимална административна тежест, за да могат средствата да стигнат безпрепятствено до целевите групи – от най-малкото до най-голямото населено място, до енергийно бедните и уязвими групи на населението в България“.
Министър Христов отговаря подробно на въпроса, като посочва, че за домакинствата са предвидени два вида мерки.
Едната е „за изграждане на слънчеви инсталации за битова гореща вода – максималният размер за безвъзмездното финансиране на домакинство се предвижда да е в размер до 1960.83 лв.“.
А втората – „за изграждането на фотоволтаични системи до 10 kW, които може да бъдат комбинирани със системи за съхранение на енергия – максималният размер на безвъзмездното финансиране на домакинство се предвижда да е в размер до 15 000 лв.“.
С коментар във фейсбук Жечо Станков изразява притеснение, че служебният кабинет не осъзнава ненужната тежест, която поставя върху бъдещите ползватели на програмата за безплатни солари за топла вода и енергия.
„Няма да оставя нещата така! От отговора на министъра не става ясно дали разрешителното за строеж ще остане като изискване или го махаме, за да може всеки от Вас да се възползва лесно. Обезпокоен съм за хората, които не познават процедурите за изваждане на строително разрешение и няма да могат да се възползват от програмата! Ще се срещна с всеки министър, от когото зависи да се облекчат условията!“, пише още г-н Станков.
Народните представители на ГЕРБ, ДПС и Възраждане не се включиха в заседанието на парламента и по този начин не беше осигурен кворум в залата.
Така предложението на „Демократична България“ за улеснено монтиране на соларни панели и въвеждане на уведомителен режим към институциите не беше прието.
Идеята на вносителите е да отпаднат безкрайните процедури за узаконяване на панелите ,които генерират електричество от слънчевата енергия. Предложението се отнасяше за всички соларни панели до 10.8kW, т.е достатъчно като енергиен капацитет за едно домакинство.
Евентуалното приемане на законопроекта би улеснило въвеждането на така наречените умни мрежи (smart grids).
Според един от вносителите, Ивайло Мирчев, бъдещето в енергетиката е свързано с влизането в употреба на децентрализирани ВЕИ-та, зарядни станции за електромобили пред всеки дом, електромобили, чиито батерии се използват и за балансиране на системата.
Тези така наречени енергийно бедни, към днешна дата не могат да плащат нужната им енергия, а от тях се очаква да извадят едни от 3000 до 15 000 лева да ги вложат и да се надяват държавата да им върне парите?????
Как е възможно да искат сроително разрешение за бойлер солар. Айде ако сградата е собственост на няколко човека да се иска разрешение от всеки собственик, но строително разрешение от общината утежнява не само документацията, но и финансово проектите. Най минималното разрешително за строеж е 500 лв за всички документи, бедните не разбират къде и как да правят документи ще трябва да платят на фирма най-малко 400лв и колко ще останат за соларен бойлер?
В Европа масово си викаш фирма да ти сложи фотоволтаици и после с документите от фирмата само уведомяваш общината че имаш фотоволтаици!