Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как се отразява смяната на часа на психиката ни и докога ще продължим да местим стрелките

До 1 април 1979 година България е била само на зимното часово време
Ключови думи: смяна на часовото време, зимно часово време, лятно часово време, организъм, психика

След няколко часа отново ще преминем към зимното часово време. На 30 октомври, неделя, в 4 часа ще преместим стрелките с час назад. 

Това ще се случи за пореден, но, очевидно, не и за последен път. 

В Брюксел пак трябва да се водят разговори за смяната на времето – тъй като въпросът не е отпаднал от дневния ред. Всъщност той трябваше отдавна да е вече решен – още през 2018 година ЕК предложи да се сложи край на смяната на лятното и зимното часово време, появила се като идея на Бенджамин Франклин през XVIII век. 

Тогава всяка държава-членка трябваше да реши кое часово време да остави. В България беше пусната и анкета от енергийното министерство, в която над 50% от хората бяха посочили, че предпочитат лятното часово време. До този момент обаче няма нито резултат, нито конкретни решения. 

До 1 април 1979 година България е била само на зимното часово време. След това се въвежда лятното, а аргументите са основно икономически. Един от тях е, че ще се спестява повече от осветлението. Тези аргументи обаче се поставят под съмнение и до ден-днешен, а според повечето експерти в областта на психологията и психичното здраве, дискомфортът за организма ни заради часовата промяна не е за подценяване. Същото мнение сподели и проф. Христо Кожухаров, президент на Българската психиатрина асоциация.

"Това е изключително голям стрес за психиката ни. Макар че е спорно кое е нормалното часово време - зимното или лятното, то трябва да бъде само едно. Това време към което организма ни се е нагодил. Всички тези смени на часа, каквито и икономически ползи да имат, ми напомнят за периода по времето на социализма, когато два часа имаше ток и още два часа нямаше. Уж спестяваш, но за времето в което имаш ток натоваршваш сериозно системата, а когато няма ток - страдаш. Нещо подобно се получава и с нашия организъм", коментира проф. Кожухаров пред БНР.

При всяка смяна на часа е необходимо известно време за адаптация. И докато на някои им трябва повече време за нея, то други даже нямат необходимост от такава, показа анкета. 

"На мен не ми влияе смяната на часа. Нямам проблем с това", сподели жена, работеща в кафе-бар.

Други обаче коментираха, че се отразява на децата, ходещи на училище.

Имаше и поддръжници на тезата, че местенето на стрелките трябва да продължи. Повечето от анкетираните бяха на мнение, че трябва да си остане за постоянно лятното часово време.

Вредна или не, смяната на часа изглежда ще продължи и занапред, тъй като заради пандемията и другите геополитически катаклизми, решаването на този въпрос остана в периферията.

Погледнато от добрата страна при смяната на часа в неделя – ще спим с час повече. Стига да не сте на работа нощна смяна.
 

4
Коментара по темата
4.
В затвора
30.10.2022 01:40:54
Бухайте Бойко в затвора и всеки ден връщайте часа назад ама с 20 часа
3.
Гошо
30.10.2022 00:03:35
Онази отрепка Хампарцунян е прав поне за едно - над милион и половина сте функционално неграмотни. Очевидно "Четене с разбиране" е непостижимо за вас. Брюксел изрично е посочил всяка държава сама да си реши какво време да ползва - стига да спре да го сменя. Повтарям - "САМА ДА СИ РЕШИ".
2.
странно е
29.10.2022 23:21:30
че в 21-ви век се реализира идеята на Франклин от 18-ти век.А сравнението с режима на тока при социализма е епохална глупост.Всъщност,това местене-не на часовника,както казват някои,а на стрелките не води до никаква икономическа полза.Това е стрес,особено за децата.И защо трябва от Брюксел да ни казват кога и какво часово време да изберем?Дори това ли не може да реши нашата си държава?
1.
Bahti pedalite
29.10.2022 22:31:50
Ей голям проблем ,че местим с 1 час назад ,ама не е проблем да пиете 2сяка вечер ракия и да жулите бяло ,олигофрени
  Добави Коментар
Уилям поема трона от Чарлз III? Макар мнозина да очакват, че младият и харизматичен принц скоро ще се възкачи на престола, реалността изглежда съвсем различна Дърво падна и премаза автомобил в София Автомобилът е със сериозни материални щети
Над 800 случая на морбили в САЩ, огнища има в 24 щата Епидемията скоро може да излезе извън контрол Дъжд, гръмотевици и сняг връхлитат България в събота, а за Възкресение... Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, в София – около 9°
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне