Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Храните нагоре с 30 на сто

Ключови думи: цени на храните, Бургас, България, магазини

При всяко зареждане на магазина цените на храните са по-високи и трябва да сменяме етикетите, оплака се пред репортер на “Труд News” служителка в голям столичен магазин.

Производителите на хранителни стоки са вдигнали цените на едро за пазара в България с 30,9% за една година, обявиха от Националния статистически институт (НСИ). Това повишение е много по-голямо от официалната инфлация, която до края на септември е 18,7%.

Разликата между официалната инфлация и това как хората усещат поскъпването по джоба си се дължи на това, че потребителската кошница, по която НСИ изчислява инфлацията, съдържа 846 стоки и услуги. Но ако не броим горивата, повишението на цените на храните е най-голямо и се усеща най-силно от потребителите, защото хранителните стоки имат най-голям дял от разходите в семейния бюджет.

Любопитно е, че производителите на храни са вдигнали цените на стоките си за пазара в България повече отколкото на продукцията за износ. Цените на едро на храните за износ са нараснали с 26,3%, при 30,9% на тези за пазара в страната, показват данните на НСИ.

Повишаването на инфлацията започна още в края на миналата година заради поскъпването на тока. Тогава правителството се забави с даването на помощи на бизнеса заради скъпия ток, което логично доведе до покачване на цените. Фирмите калкулираха по-високите цени на тока в цените си. От месец юли държавната хазна покрива разходите на бизнеса за електроенергия над прага от 250 лв. за мегаватчас. Затова някои икономисти предполагаха, че инфлацията е достигнала пика си. Храните обаче продължават да поскъпват. При положение, че газът през октомври поевтиня с 34%, а цените на бензина и дизела също не нарастват.

Високите цени на храните превърнаха много хора в ловци на промоции. “Преглеждам какви промоции има във всички вериги и отивам да пазарувам там, където има намаление на това, което ми трябва”, коментира за “Труд News” клиент на една от големите вериги за храни. Най-атрактивни са промоциите “купи две на цената на едно”. Когато има намаления хората купуват по-големи количества, за да се запасят за няколко месеца.

Поскъпването промени и потреблението. “Клиентите най-често купуват стоки на промоция и тези с най-ниски цени”, каза касиерка в голям столичен магазин. Това означава, че нараства консумацията на храни с по-ниско качество, което остава на заден план пред цената за голяма част от българите.

Цените на храните в редица страни вече са по-ниски отколкото в България. В Гърция редица храни са по-евтини отколкото в България, показа репортерска проверка на “Труд News”. При положение че бяха сверени цените на едни и същи стоки, от един и същи производител, които се продава в магазини в България и Гърция от една и съща търговска верига. Традиционно много българи ходят да пазаруват по-евтини стоки в Турция и Сърбия. Но напоследък в социалните мрежи се появяват снимки на цени на храни от Германия и дори от Норвегия, които са по-евтини, отколкото при нас. Въпреки това, ще през юни Комисията за защита на конкуренцията излезе с официално становище, че в нейната компетентност не попада разследване на “спекула”.

Вдигнаха цените на мебелите с 21%

Стоките за износ поскъпват по-малко

Торовете са със 70% нагоре

Стоките на българските производители за износ поскъпват по-малко, отколкото стоките им за пазара в България, показват данните на НСИ. Цените на предприятията от преработващата промишленост за вътрешния пазар са нараснали с 31,2% за година, а стоките за износ на същите предприятия са поскъпнали само с 15%, или два пъти по-малко.

Много голяма е разликата между движението на цените за вътрешния пазар и за износ при химическата промишленост, където попадат и торовете. За пазара в България цените са нараснали със 70%, а химическите продукти за износ са поскъпнали само с 16,3%, показват данните на НСИ.

Цените на производителите на мебели за вътрешния пазар са нараснали с 21,7% за година, а мебелите за износ са поскъпнали само с 13,8%. Дървеният материал за пазара в страната е поскъпнал с 61,5%, а за износ дори има малко понижение на цените - с 0,5%.

Производителите на текстил са повишили цените си за България с 19,6%, а стоките им за износ са поскъпнали само с 13%. Дрехите за вътрешния пазар са поскъпнали с 11,6%, а за износ - с 10,6%. Цените на основните метали за продажба в страната са нараснали с 14,4%, а на металите за износ - само с 4,2%. Подобна е ситуацията и в редица други браншове.

1
Коментара по темата
1.
И защо правихме АЕЦ
31.10.2022 09:31:17
Излиза, че сме в хиперинфлация, защото сме си построили АЕЦ-Козлодуй. Защото инфлацията е предизвикана от държавата, тъй като КЕВР вдигна без причина цената на тока.
Щеше да е още по-лошо ако бяхме направили АЕЦ-Белене, защото сега трябваше да са още по-високи цените за да плащаме строежа на Русия. А и една АЕЦ ние много, защото предстоят много фалити и няма кой да ползва този ток.
  Добави Коментар
4 съвета за дълъг секс Внимавайте да не се обезводните... Пламъците в Лос Анджелис погълнаха сгради, има жертви, но Панагюрско златно съкровище било защитено За да проправят път за пожарникарите, се налага булдозери да разбутват изоставените в паниката коли
Шок в бургаската морга! Близките на загиналите 17-годишни младежи разпознаха телата им Роднините на Ахмед Самра и Ахмед Исмаил АлАунд искат да ги погребат в Египет,  в Средец им казали как намерили труповете им в Странджа Масов протест срещу високите цени на тока  А от нулевия ДДС печелят само зърнопроизводителите, коментира Васил Велев и попита на тях ли трябва да се помага
Средната пенсия в Русия е... Около 250 долара Била е близо до смъртта Твърди, че мъж се опитал да я убие в самолет
Притеснителна новина за София Ето какво се случва  Разтърсващо твърдение за Путин Не вдигал телефона на Асад
Много му върви Верстапен е 4 пъти шампион на Формула 1 Разказа за Рен Гонзо с малшанс в чужбина
Замърсяването на въздухът в София е два пъти над нормата, а от СЗО заговориха за мор на българите Кметът Васил Терзиев призна за проблема и сподели, че се надява да има траен напредък в справянето с него Отиде си сценаристът на „Вчера“, Владимир Даверов издъхна след мъчително боледуване Погребението на големия български писател, който е и продуцент на филми които „Дунав мост“ и „Хайка за вълци", ще бъде в тесен семеен кръг