Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Как изглежда пълната кръвна картина
Специалистът по клинична лаборатория д-р Пламена Хараланова разкрива повече за модерното оборудване, с което се извършва изследването в лаборатория "ЛИНА"
За първи път с просто око можем да надникнем в пълната кръвна картина. Как става това? Отговорът е чрез високите технологии, които се използват в новата централна лаборатория на „ЛИНА”. Тя е единствената в страната, която разполага с автоматизирана хематологична система Sysmex XN-9100. Модерната апаратура показва детайлно различните групи клетки в кръвната картина, която е в основата на диагностиката на редица заболявания.
Важно е да се знае, че Sysmex XN-9100 помага за още по-високо качество на резултатите. На монитор той визуализира изображение на кръвната натривка, която лабораторните лекари обикновено наблюдават под микроскоп. За тази цел апаратът първо определя показателите на кръвната картина, след което сам прави натривката, оцветява я и чрез дигитален микроскоп извършва диференциално броене. След това лекарят проверява дали клетките, които са изброени, са правилно диференцирани.
Лекарите контролират целия процес и при необходимост могат да преместят дадена клетка в друг клас, ако преценят, че апаратът не я е определил правилно, като по този начин крайният резултат задължително се прецизира и валидира от тях. Специалистът по клинична лаборатория д-р Пламена Хараланова разкрива повече за модерното оборудване.
- Д-р Хараланова, с какво този апарат прави диагностиката по-точна?
- Резултатите от такъв високотехнологичен апарат са по-прецизни, защото се елиминират възможностите за грешки, които могат да се допуснат при направата на кръвните натривки и тяхното оцветяване. Тук тези процеси са автоматизирани и стандартизирани, като изображенията на клетките, които виждаме на монитора на апарата, се доближават до тези в атласите по хематология, от които сме се учили. Такова качество на кръвната натривка трудно би могло да се постигне при ръчната им направа. Също така софтуерът на апарата позволява дадена клетка да бъде допълнително увеличена, за да можем да разгледаме в детайли структурата й и да забележим и дискретни промени, ако има такива. Апаратът е настроен така, че по зададени критерии да прави кръвна натривка дори и на пациентски проби, които нямат назначена диференциална кръвна картина. Това заостря нашето внимание върху такива патологични проби и по този начин могат да се диагностицират кръвни заболявания в по-ранен етап.
- Какви са различните видове клетки?
- Нека заедно да погледнем под микроскопа на този модерен апарат и да видим какви клетки можем да наблюдаваме. Първо, веднага ще видим еритроцитите – най-многобройните клетки в кръвта, тези които съдържат хемоглобин, придават червения й цвят и които пренасят жизнено важния за организма кислород до всяка негова клетка.