Костадинов не иска да отвързваме лева от еврото
От партия „Възраждане“ не искат да влизаме в еврозоната, но не искат и да отвържем лева от еврото. Това стана ясно от изказване на лидера на радикалната формация Костадин Костадинов пред репортери в парламента.
„Левът е вързан с еврото от повече от десетилетие“, изкоментира той след въпрос на „Флагман“.
На питане не трябва ли левът да се отвърже от еврото, Костадинов отговори: „Не. Към настоящия момент това е решение, което във всеки един момент можем да махнем. Ние имаме възможно най-добрата и най-стабилната финансова система благодарение на паричния съвет, който е въведен от 1997 г. Така че към настоящия момент това състояние на нещата ни удовлетворява. Само че искам да направя следното много важно уточнение. Каква е разликата между паричния съвет или валутния борд, както е известен, и влизането в еврозоната: във всеки един момент ние можем да премахнем валутния борд. Днес се разбираме – утре го махаме, това е наше суверенно решение и никой не може да ни каже нищо. С еврозоната нещата не са по този начин. Има начин за влизане в еврозоната, но няма начин за излизане.“
След питане на „Флагман“ - защо да не махнем валутния борд сега, така че да имаме по-голям суверенитет и да контролираме сами паричната си политика, водачът на „Възраждане“ обясни лаконично: „Ние и в момента контролираме сами паричната си политика. Проверете правилата за работа на валутния борд.“
Това е доста спорна теза. Всъщност, Българската народна банка е силно ограничена от паричния съвет.
Валутният борд не може да издава пари без покритие, а вместо това издава стойността на местни пари срещу резервите от чуждестранната валута в трезора си (най-често това са евро и долар), пише специализираният сайт profit.bg в статия, която разяснява темата.
Основното при тази система е, че валутната стабилност вече не е под въпрос. Негативите са, че страната не може повече да определя монетарна политика, а фиксираният валутен курс до голяма степен ще определя условията за международна търговия, независимо от икономическите различия между търговските й партньори.
Лисицов това,че си журналист разбира се не означава да нямаш симпатии и обратното към една или друга партия. С ползването на квалификации към някой,журналистиката не само не печели нищо,аме ще затвърди общественото мнение за нея ,което е меко казано отрицателно(мисирки,леки жене....)
Така може.
Ако управляващите имаха изгода да сме в еврозоната щеше да се случи още преди 5-6 години. Ще отлагат колкото могат, с всички възможни средства, защото ако ни приемат ще им е много по трудно и сложно "усвояването".
Затова са и бюджетите ни такива с по 15млрд заеми на година, защото тръпнат от мисълта че ще могат да усвоят такъв ресурс.
Иначе с влизането в еврозоната поемаме дълговете на Гърция, Италия, Португалия и т.н.
Голяма дисциплина, големи празни приказки.
Бог да ни е на помощ !
Даже си няма идея колко е прав.
Валутният борд е богатството на българската финансова система.
Нито трябва да се приближаваме към еврото, нито да се отдалечаваме.
Валутният борд ни дава свободата да вземаме решения сами.
(Не че можем да имаме доверия на политиците, които ги вземат тези решения)
Всичко е ясно !
Иначе - над 20 години все едно сме приели еврото, ама предимно с негативи, без позитиви. Ако влезем в еврозоната банките ще трябва да се съобразяват с много по-сериозна финансова дисциплина и няма да могат да си разиграват коня както си искат. Сценарии като КТБ и прочее няма да са възможни. Сетете се на кого не е изгодно това.