Изборът на парламентарен шеф: трима души в една лодка (без да става дума за кучето)
Наистина, не става дума за кучето! Въпреки хилядите мемета, фотографии и медийни остроумия, то изчезна. Твърде вероятно е от НСО, след като са разбрали за възможността безпризорният пес да оглави парламента, да са го прибрали някъде в специална къщичка, с полицейски пост отпред.
Няма да става дума и за Джером К. Джером, а за едни други трима души в една лодка. В средата на миналия век популярен германски вестник провежда игра със своите читатели. Задава въпрос, отговорът на който носи голяма печалба - годишен абонамент, почивка на Канарските острови, национална слава на правилно отговорилия...
Въпросът: В една лодка плават трима учени. На единият му предстои да изобрети източник на безкрайна и напълно безплатна енергия; вторият в най-близко бъдеще ще открие терапия срещу стареенето, която ще помогне на хората да станат практически безсмъртни. Третият, астрофизик, до дни ще установи дружелюбен контакт с много по-развита от човечеството, цивилизация. Проблемът е, че ако тримата останат в лодката, тя ще потъне и всички ще се удавят. Един трябва да бъде изхвърлен, въпросът е кой?
Получават се хиляди писма с доводи в подкрепа на една или друга кандидатура. Истината е, че наградата печели 13-годишно момиче от Фленсбург, което дава съвсем кратък отговор: „най-дебелият“!
В първите три пленарни дни парламентът имаше задача да реши само един въпрос: избор на председател, за да може изобщо да стартира работата на 48-ото Обикновено народно събрание. Каква ще е тя предстои да видим, но истината е, че - противно на наложените интерпретации - депутатите се справиха повече от добре и доста по-бързо от очакваното. Тон за неправилното тълкуване дадоха самите политици, но и медиите охотно поеха твърденията, че депутатите за нищо не стават, депутатите не работят, срам било за парламентаризма, ужасно било, по-добре куче да е председател...
Всъщност, след 2 години тежко политическо разделение на обществото, чегъртане, поголовен хейт и насаждане на омраза на всички нива, парламентът се справи учудващо бързо с парламентарната криза. След всичко случило се през последните 2 години, ако депутатите се бяха разбрали за един ден, това би било, най-меко казано, подозрително.
В продължилата до петък сряда, първи пленарен ден, целта им беше да опазят лодката и те подходиха възможно най-рационално. Спряха се на неполитически критерий, заложен в самата конституция: избраха най-възрастният от тях, като за всички е ясно, че сложната задача по управлението на така разединеното Народно събрание ще падне върху заместниците на Вежди Рашидов.
В интерес на историята е редно да отбележим, че изборът не беше лесен и няма как непрестанно да не се подозират политически кроежи зад това рационално решение. С бламирането и усложняването на избора на председател, ПП искаха да покажат, че ГЕРБ е в изолация, че ГЕРБ не могат да управляват и ПП да излязат морални победители от изборите, в които не успяха да бъдат реални победители.
И в опита си да извадят очите на ГЕРБ им изписаха Вежди.
Защото предложението за формален критерий дойде от Христо Иванов, а беше наложено в зала от Корнелия Нинова - и двамата част от управлявалото до скоро мнозинство, които най-малко могат да бъдат заподозрени в любов към ГЕРБ. По тази причина и интерпретациите, че се е създало ново управляващо мнозинство са нелепи. Самите ГЕРБ имат конгресно решение да не се коалират с БСП, самата Корнелия неведнъж е заявявала, че управляващо мнозинство с мандат на ГЕРБ или ДПС са невъзможни.
Комичен е и друг упрек, на Асен Василев, който твърдеше в залата: Вие свалихте работещо правителство, без да имате план какво после. Първо не ГЕРБ свали правителството, а то се самосвали с разпадането на управляващата коалиция. Вотът на недоверие беше поискан заради неуспешното икономическо управление и сега данните, изнесени от служебния министър на финансите, показват, че тогава депутатите са имали пълното право да прекратят това управление като повече от рисково за страната. Тогавашните рискове днес са факт - голяма инфлация, взети при лоши условия кредити, които ни обричат през следващите години да връщаме близо 5 млрд. само за лихви. За шикалкавенето относно военната помощ за Украйна, за чудесата в сферата на енергетиката, инфраструктурата, културата и спорта е излишно да говорим! Е, какъв специален план трябва да има, освен желанието да се спре с управленското безумие на Кирил Петков и да се потърсят други пътища, други формули за управление. Дали и как ще бъдат намерени е последващ въпрос.
Борисов предложи формула - проатлантическите партии, съгласили се около конкретни мерки, принципи и проектозакони. Не много, но достатъчни за един средно дълъг, успокояващ мандат. Дали тази формула е жизнена, предстои да видим. Важното е, че първият „най-дебел“ проблем, беше изхвърлен и лодката - спасена. Дали тя ще плава зависи...
Добре, да се опитаме да съставим формула на следващото управление с помощта на все така отсъстващото бездомно куче. Взимам идея от една обява в социалните мрежи: „Загубено е трикрако куче. Отличителни белези: като пикае, пада“. Ясно е, че за да не пада, кучето трябва да е четирикрако. Това са и природните реалности, това са пожелали и избирателите, създавайки точно това съотношение на силите в 48-ия парламент. НСО веднага да кажат къде прибраха песа от жълтите павета!
(От dilov.info)
"Праз на фурна".
На далавера е цветното зеле. Карфиолът е на далавера. "Процентът е цар" и в игрийни състояния.
В ужасно, щото дължи и селскостопански прелевмани. Тези селскостопански данъци върху селскостопанската продукция, която се изнася и внася, данъците върху захарта и изоглюкозата са с променлива стойност, с които се облага обменът на селскостопанските продукти с трети страни в рамките на ООСП.
#Кой е на далавера от всичката "зелена промяна"???
Псе е майка ти, че не те е възпитала да уважаваш и хората и животните!