Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Средновековната чума е отслабила имунитета на съвременните хора

Ключови думи: Чума, новини, Флагман, средновековна чума

Предшествениците ни през Средновековието са ни оставили биологическо наследство - гените, които са им помогнали да оцелеят по време на епидемията от чума, са ни направили по-податливи на някои заболявания днес.

Това е блестящ пример за начините, по които заразите ни оформят в течение на времето, пишат авторите на изследване, публикувано в новия брой на сп."Нейчър" и цитирано от вестник Труд.

"Геномът ни днес е отражение на цялата ни еволюционна история", при която хората се адаптират към различни бацили, каза Луис Барейро, старши автор на изследването. Някои, като например причинителят на бубонната чума, имат огромно въздействие върху имунните ни системи.

През 14-и век Черната смърт е най-смъртоносното събитие в историята. Заразата се разпространява в Европа, Близкия изток и Северна Африка и покосява от 30 до 50 на сто от населението.

Барейро и колегите му са изследвали проби на древна ДНК, извлечени от костите на над 200 души от Лондон и Дания, починали преди, по време на и след като чумата помита региона.

Те идентифицират четири гена, които, в зависимост от варианта, съответно са защитили или увеличили податливостта към бактерията причинител на бубонна чума, която се предава най-често чрез ухапване от заразено насекомо.

Учените са установили, че това, което е помогнало на хората в средните векове, води до проблеми при следващите поколения, като увеличава честотата на мутациите, пагубни в съвременността. Някои генетични варианти, определени като защитни срещу чумата, се свързват с някои автоимунни разстройства като болест на Крон, ревматоиден артрит и лупус. При тези заболявания имунната система, която защитава организма от болести и инфекции, атакува здравите тъкани.

"Хиперактивната имунна система може да е била чудесна в миналото, но в окръжаващата среда днес тя може би не е така полезна", каза Хендрик Поинар, преподавател по антропология в Макмастър и старши съавтор на изследването.

В отговор на въпрос дали пандемията от КОВИД-19 също ще има голямо въздействие върху човешката еволюция, Барейро каза, че не смята това да се случи, защото смъртността от инфекцията е много по-ниска и защото мнозинството от жертвите на пандемията вече са имали поколение. Според него обаче в бъдеще много по-смъртоносни пандемии ще продължат да оформят човешкия вид.

2
Коментара по темата
2.
...
21.10.2022 04:19:39
Бубонна чума от заразено насекомо! Глупости, ама глупости.

Скомина и перитонит от чаша студена вода.

В бъдеще ще се оформят много повече въпроси "А кАде ми е?" при тая интензивна миграция и неграмотност, вкл. и елементарна здравна, но пък финансирани и мотивирани амбициозни крадливи тролчета.
1.
Не е лошо да си проверявате източниците
20.10.2022 21:13:32
Всяко преодоляно заболяване засилва колективният имунитет и засилва имунната памет
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила