Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Неочаквани причини за поява на дефицит на витамин D

Ключови думи: витамин D, флагман, дефицик витамин d

Витамин D е жизненоважен витамин за здравето. Той участва в множество функции, които са есенциални за организма. Дефицитът на витамин D може да доведе до някои сериозни състояния, с които може да е трудно да се пребори човек, особено ако не допуска, че са причинени от недостига на този ценен елемент.

Витамин D се набавя предимно чрез слънчевата светлина, като посредством нея се синтезира в организма. Той обаче се доставя и чрез някои храни, които са негов богат източник. Хубаво би било тези храни да се включват редовно в храненето, особено през зимата, когато греенето на слънцето е ограничено, а ние сме добре облечени и слънчевите лъчи не могат да достигнат пряко до кожата ни.

Първоначално изследователите са смятали, че витамин D участва предимно в костния синтез и костния метаболизъм. Най-новите изследвания обаче посочват, че този хранителен елемент е важен не само за здравето на костите, но и на нервите, мускулите, имунитета, дори за психичното и емоционалното здраве, според Националните здравни институти на САЩ, цитирани от healthdigest.com.

Витамин D съдейства за усвояването на калция, допринася за преноса на сигнали от мозъка към мускулите и тъканите, играе незаменима роля за концентрацията, паметта, може да предотврати поява на депресия. Той потиска възпаленията, подобрява работата на червата, балансира кръвната захар и участва в изграждането на добър имунитет.

Недостигът на витамин D може да бъде основа за поява на проблеми с костите, мозъчни заболявания, метаболитни смущения, намалена имунна защита, депресия, според проучване, публикувано в Journal of Osteopathic Medicine.

Кои са неочакваните причини за дефицит на витамин D?

Ограничено излагане на слънце

Намаленият досег на кожата със слънчевата светлина ограничава и синтеза на достатъчно количество витамин D. Това е и една от главните причини през зимата лекарите да препоръчват допълнителен прием на добавки с витамин D, за да се компенсира дефицитът му.

Прекалена употреба на слънцезащитни кремове

През лятото е важно да се нанася слънцезащита върху кожата с цел предпазване от ракови заболявания, причинени от вредните UV-лъчи на слънцето. От друга страна обаче, прекомерното „прикриване“ от слънцето намалява синтеза на витамин D.

Напредване на възрастта

С напредването на възрастта синтезът на някои вещества започва да се ограничава. За тялото става все по-трудно да синтезира витамин D, колаген, хиалуронова киселина. Това, според клиника Майо, може да доведе до повишен риск от костни фрактури, поява на бръчки, високо кръвно налягане, загуба на еластичност на кожата, сухожилията и ставните връзки.

Затлъстяване

Наднорменото тегло и затлъстяването се свързват с прекомерен прием на излишни калории и заседнал начин на живот. Но недостигът на някои вещества, като витамин D също могат да са в основата на влошения и неправилен метаболизъм. Дефицитът на витамин D се свързва с повишен риск от затлъстяване, метаболитен синдром, диабет тип 2, сърдечносъдови заболявания.

Стероидни противовъзпалителни медикаменти

Стероидите са мощни противовъзпалителни лекарства, които се използват за третиране на сериозни заболявания, като артрит, лупус, астма, множествена склероза. Приемът им може да намали усвояването на някои вещества, включително витамин D.

Бедни на мазнини диети

Ако се опитвате да отслабнете, един от възможните варианти е да ограничите мазнините, тъй като те са едни от най-калоричните макронутриенти сред основните хранителни вещества. Витамин D обаче е мастноразтворим витамин, който се нуждае от достатъчно мазнини, за да бъде усвоен качествено от организма. Ето защо бедните на мазнини диети са основа за поява на дефицит на витамин D.

Източник: Az-jenata.bg

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила