Царево една година преди изборите за кмет: Лапчев мълчи и държи всички в шах
Ще се кандидатира ли догодина кметът на Царево Георги Лапчев за четвърти мандат, за да ощастливи още веднъж своя национален лидер Бойко Борисов, на когото показа на 2 октомври, че партията му още е в кондиция и може да печели избори? Отговорът на този въпрос ще разплете сложен пъзел между мераклиите за креслото му, защото присъствието или отсъствието на дългогодишният управник коренно променя "разстановката" на силите.
Лапчев има зад гърба си три мандата с бетонно мнозинство в местния парламент.
Според критиците му, които през последните три години го атакуват яростно, той не е направил нищо полезно за местната общност, извън грижата му за корупционния кръг от съпартийци и роднини.
Поддръжниците му обаче са категорични, че Царево се промени през годините на управление на ГЕРБ и се развива като новата най-привлекателна туристическа дестинация по Черноморието, което и ясно се очерта по време на двегодишната ковид криза.
Самият Лапчев избягва отговор на въпроса дали гледа към четвърти мандат и дава разнопосочни сигнали. Все пак, повечето от хората в близкото му обкръжение очакват да се оттегли през 2023 година и да даде възможност за смяна на караула. Чували са го да казва, че ще мести семейството си в София, където децата му да продължат образованието си в елитни училища, а съпругата му да започне свой бизнес в областта на оптиката. Лапчев имал планове да развива също бизнес, далеч от политиката.
„Последният му мандат е кошмар, тежък, неприятен. В Общината по-голямата част от времето администрацията дава обяснения по преписки, свързани със сигнали от всякакъв характер, до всички възможни инстанции, инспирирани от един човек, считащ себе си за най-будна съвест и опозиция. Така не може да се управлява", коментира общински съветник от ГЕРБ.
ГЕРБ записва най-добрите резултати от избори през последната година и половина точно в Царево и съседната община Приморско, което е доказателство, че тук Борисов няма да иска промяна.
В зависимост от това дали самият Лапчев ще се кандидатира за четвърти мандат или ще се оттегли, има два сценария за изборната битка.
Вариант №1:
ГЕРБ номинира Георги Лапчев, срещу него тогава ще излезе в директен сблъсък общинският съветник Емил Пейчев, който напусна Гергьовден и премина към Промяната. Пейчев се държи като опозиционер №1 на ГЕРБ не само тук, но и в съседната община Приморско, а отскоро се изявява и в Бургас - като доброволец в преодоляването на щетите от бурята. В последните три години и половина буквално стъжни живота на кмета, администрация му и общинските съветници от ГЕРБ, които са проверявани откъде ли не по многобройните му сигнали.
Емил Пейчев открито заявява желанието си не само да се кандидатира, но и да спечели изборите.
„Със сигурност ще участвам, но още е рано да посоча формата. Очаквам подкрепа от „Продължаваме промяната“, „Демократична България“, а защо не и от БСП. С колегите от БСП работим много добре. В разговорите досега сме обсъждали, че няма смисъл да цепим гласовете на опозицията“, каза Емил Пейчев.
На местните избори през 2019 г., когато бе кандидат-кмет, подкрепян от Гергьовден, той взе около 1000 гласа, БСП около 400 гласа, „Демократична България“ днес има потенциал за приблизително 400 гласа.
Лапчев спечели през 2019 г. с приблизително 2800 гласа и за да успее опозицията да пробие в Царево ще трябва да направи сериозна кампания и да убеди всички, че Пейчев е правилният кандидат.
В Царево ключови са ромските секции, където има близо 1200-1300 гласоподаватели.
„Още не сме решили дали ще подкрепим Емил Пейчев или ще издигнем собствен кандидат, защото ситуацията в Царево наподобява на тази в държавата, нещата не вървят заради междуличностните конфликти. При всички положения трябва да се изчисти калната основа, върху която се гради Царево“, казва общинският съветник от БСП Димитър Гочев.
Вариант №2
Към днешна дата по-вероятна е хипотезата Георги Лапчев да не се кандидатира, с което ще направи непредвидима ситуацията.
От една страна със сигурност ще е Емил Пейчев, най-вероятно като независим, подкрепен от ДБ, ПП и евентуално БСП, както той очаква.
От друга обаче се очертава като кандидат Марин Киров, настоящ зам.-кмет от две години насам. Той е юрист по образование, прибра се от София, а амбициите му не приключват със зам.-кметския пост в екип с Лапчев. (ВИЖТЕ ПОДРОБНОСТИ ТУК). Името му се свързва с няколко партии, но самият той твърди, че не е членувал в нито една от тях, а е помагал като експертна фигура. В настоящата ситуацията това по-скоро би му помогнало.
Ако се яви на вота със сигурност ще е независим, подкрепен от няколко партии, едната със сигурност е „Български възход“ на Стефан Янев.
Ако Лапчев се откаже, ГЕРБ могат и да го подкрепят.
Съществува вариант, при който Киров да излезе като кандидат-кмет със собствена листа дори и при участие на Георги Лапчев на вота след година, тъй като политическите стратези и съветници около него са на мнение, че се е позиционирал добре и има потенциал да тръгне по собствен път. Може да не стане кмет, но защо да не е следващият председател на Общинския съвет, разсъждават наши източници от Царево.
Има и още една силна номинация, но никой от сивите кардинали на Царево не смее да спомене името, защото за едните той е конкуренция, а другите смятат, че е рано да бъде изваден на показ, за да не се превръща в мишена на местното хейтърство.
Това е инж. Николай Вълчанов, директор на Държавното горско стопанство в Царево. Шефският кабинет в Горското е най-бързият път към кметския стол в морската община в новата история на града. Преди да спечелят изборите за кмет, и Петко Арнаудов от БСП, и Георги Лапчев от ГЕРБ, бяха директори именно на ДГС-Царево. Николай Вълчанов е на този пост от 5 години. И той, като тях, е завършил Лесотехническия институт в София, на 42 години, семеен. (ВИЖТЕ ОЩЕ ТУК)
Инж. Николай Вълчанов би могъл да бъде чудесна кандидатура за кмет, харесван е от ГЕРБ, ухажван е особено от БСП. Самият той обаче си давал сметка, че срещу "пекания" Георги Лапчев няма да има шанс, но ако той се оттегли, със сигурност Вълчанов ще приеме да участва във вота.
Паралелно със стратегията за кметския пост, се правят и планове за листите на Общинския съвет.
Емил Пейчев щял да води обща листа на ПП и ДБ, с подгласници Станислав Добрев, Владимир Дуков и Атанас Желязков.
В БСП на този етап не са узрели за "грандиозната" идея да подкрепят Пейчев, а той да води чужда листа. На този етап не изглеждат и узрели за идеята да направят коалиция с ПП и ДБ, най-вероятно в листата си те ще заложат на Димитър Гочев, който е най-разпознаваемата им личност, Диана Добрева от Ахтопол и Тодор Нанчев.
В ГЕРБ ще разчитат на отбора, който и сега ги представлява – Даниел Николов, Стела Кюмюрджиева, Таня Янчева и Ангел Цигуларов.
Ако участва със собствена листа Марин Киров ще разчита на част от колегите, с които работи в администрацията и имат добро име в общината.
Кои са фаворитите за бъдещи кметове и съветници в другите общини от Бургаска област, очаквайте в поредицата на Флагман.бг.