48-ото Народно събрание обречено на кратък живот? Политолози гадаят кога ще се разпадне
Това, че преди да е стартирало Народното събрание политиците демонстрираха песимизъм, е знак за политическа немощ, каза в „Денят започва“ по БНТ политологът Борислав Ангелов.
„Ако се състави някаква управляваща конфигурация, тя ще е краткосрочна. Въпросът е дали ще отидем бързо на избори или ще тупаме топката. И да се разцепват групи, и да се вземат депутати, няма този парламент да има дълъг живот. Както и да кръстим сформирането на парламентарно мнозинство няма как да издържи“, пророкува той.
„Песимизмът не прави на никого добро. Първо си внушаваме, че зимата ще е ужасна, а аз откакто се занимавам с политически анализи, винаги се говори за това, че сметките ще пораснат, проблемите са непреодолими и ако не се вземат мерки веднага, на 1 януари някой трябва да дръпне шалтера на държавата. Оптимизмът трябва да дойде на дневен ред, но да сме здравомислещи“, каза пък колегата му Любомир Стефанов.
„Парламентът е такъв, какъвто са го конструирали гражданите, а не партиите. Хората са изпратили представителите си там не да продължават със същото (б.а. говорене), а да свършат работа, за която всички твърдят, че имали визия. Програмите им са разписани и има съвпадение на някои точки. Остава пълнежът – дали ще съберат мнозинство. Това не зависи от нас“, добавя той.
Странна теория за това, че „Възраждане“ ни доближавал до западния модел направи в студиото на националната телевизия председателят на Младежкия консервативен клуб Кристиян Шкбарек.
„Описват ги като страшен евразийски или руски феномен. Не, за мен те са американски феномен в българската политика. Те получават заряд от американският политически живот. Масово феновете им са хора, които не гледат руски медии и не четат тяхната литература, а стоят в YoTube и гледат американски документални клипчета и са запалени от конспиративните теории“, обясни той.
Колегата е прав, отсече Борислав Ангелов и добави, че нашенците в чужбина затова гласували за националистическата партия.