Световното по футбол в Катар: Какво трябва да знаете за първия зимен турнир в историята
Месец преди началото на първото зимно Световно първенство по футбол, което тази година ще се състои в Катар, вече са ясни и конкретните правила, които феновете и спортистите ще трябва да спазват... ако не искат да се озоват в арабски затвор. Тазгодишния турнир се провежда в държава, която е много далеч както от демокрацията, позната в Западния свят, така и от морала, присъщ за цивилизацията, с което мнозина вече се зарекоха, че няма да гледат нито един мач. А скандалите се редят един след друг.
Световното първенство в арабската страна ще е най-скъпо в историята на турнира. И то не с няколко милиона долара, а повече от няколко десетки пъти по-скъпо от това в Бразилия, което счупи всички рекорди. Общата сума в долари възлиза на около 220 милиарда и за това има причина.
Топлината
Неслучайно за начална дата за първенството е избран 20 ноември – в последните дни на есента и малко преди зимния сезон. Това се дължи на адската жега, която е характерна за страната. Но ако мислите, че тъй като е зима, това е проблем, който е решен – не е. Температурите там в периода на първенството се очаква да са между 30 и 36 градуса по Целзий, със средни нива от около 33 градуса. Това ще има сериозен ефект върху играта на футболистите и може да окаже влияние дори върху здравето им, особено когато става въпрос за отбори от северни държави, които не са свикнали с това.
Като заговорихме за това някой да не е свикнал с нещо,
Катар е страна, известна с ужасяващите си нарушения на човешки права. Инвестицията от 220 млрд. долара за Световното първенство е част от мащабния план на арабската държава за 2030 г., в който се предвиждат редица огромни инфраструктурни проекти. За да се изпълнят те обаче, е нужна работна ръка, която често се оказва внесена от други държави.
Според доклади на редица правозащитни организации, отношение на властите в Катар към тези хора е повече от незадоволително. Сочи се, че в периода между 2010 и 2019 г. в страната в трудови злополуки, свързани именно със строителството, са загинали над 15 000 работници от чужди страни. Една немалка част от това число, което към 2022 г. вероятно се е увеличило значително, са починали по време на строителството на стадионите за Световното.
Световно непонятно е и отношението на катарците към малцинствата
Колкото и хомофобско настроено да е населението на България и колкото и да гледаме с различно око над другите тук, ситуацията у нас бледнее в сравнение с тази в Катар. Хомосексуализмът или дори данните за такъв там се наказват със затвор до 3 години и солидна глоба. Затова огромна част от феновете на футболни отбори, които са част от тези малцинства категорично отказват да посетят страната, дори и да искат да подкрепят любимия си тим. Това се случва въпрки опитите на Катар да минимизират щетите от очакваната ниска посещаемост, като... позволи по време на мачове да се развява LGBT знамето.
Има и други ограничения, които са странни и прекалено крайни за всеки човек, израснал на запад
Така например полицаи предупреждават феновете, които все пак ще присъстват на Световното, че сексът е изцяло забранен, освен ако не сте женени – как се доказва това е друг въпрос, при положение, че законът в Катар е „Шария“. В този смисъл проблем ще има всеки фен или футболист, който е решил за добра идея да се впусне в авантюра с непознат/а за една вечер след посещение на бар или дискотека.
А като стана въпрос за барове и дискотеки – алкохолът
Консумацията му е изцяло забранена в Катар на публични места и в този смисъл парти културата, позната в Европа, е абсолютно непрепоръчителна. Както за предходното „престъпление“, така и за това се предвижда солидна глоба, но и затвор за срок до 7 години.
Основният закон в Катар и не само там се казва Шериат. И така е от близо от 500 - 600 години в някои ислямски държави. Не ни правете на балъци.