Здравната каса принуждава родителите на 3-годишно момиче да се откажат от успешното й лечение
Зрението на 3-годишно дете е върнато след лечение в турска болница. До момента терапиите и прегледите са правени с помощта на здравната каса у нас. В един момент обаче лечението е преместено в Белгия, въпреки успешните резултати от турската болница, съобщава бТВ.
Ема се ражда едва 900 грама, диагностицирана е с ретинопатия на недоносените и в резултат губи зрението на едното око и почти на другото. Само на 5 месеца е, когато трябва да замине за Турция, за да получи възможността да погледне към света.
“Успешно е лекувана в Турция в продължение на три години. Там спасиха зрението след като в България ми казаха, че само Господ може да ни помогне. Лечението, което е в Турция бе да се сложи един силикон на ретината, за да не се отлепи и това я спасява до момента. За съжаление до 18-19 години, така ни е обяснено от лекуващия професор, тя трябва да бъде с този силикон, който да държи ретината, докато не спре самия организъм да се развива”, каза бащата на детето Мартин.
След първата операция, която семейството на Ема заплаща с лични средства, следват още пътувания до Турция, финансирани от Националната здравноосигурителна каса. До сега, когато касата взема решение лечението да бъде преместено в Белгия.
“Казаха ми в прав текст: отидете в Белгия пък може и да не ви е успешна тоя път операцията, просто чуйте още едно мнение. Това за мен вече беше пълен шок и ужас.
Основанието за мен, което е много смешно е, че няма COVID мерки и детето може да се лекува успешно и в Европейския съюз. Ема е спасено дете в Турция, вижда, има подписани документи и от български лекари, за нас е непонятно, че трябва да сменяме лекуващия професор. До Белгия се пътува само със самолет, а очното налягане е противопоказно за нашето дете да се вдига на такава височина”, обясни бащата.
Така битката за зрението на малката Ема започва отново, този път срещу решението на здравната каса.
“Просто имам едни заповеди издадени, които ще обжалвам и просто има един план за лечение, който за съжаление е в противоречие с това, което е правено за Ема в Турция. От тук нататък следват едни дълги съдебни битки, за които съм много скептичен, че в България ще бъдат спечелени, но ще прехвърлим и към други международни институции”, разказа той.
От Националната здравноосигурителна каса заявиха в писмена позиция до bTV.
“Детето е лекувано в Турция в период на COVID-19 пандемия, поради ограничен достъп до лечение на територията на Европейския съюз. Към настоящия момент достъпът до лечение на територията на Европейския съюз е подновен, поради което се препоръчва преглед и оперативно лечение на дясно око в град Антверп, Белгия. При извършената проверка е установено, че заявената медицинска услуга е най-разходоефективната, с необходимата медицинска целесъобразност, ефективност и ефикасност. Видно от изложеното детето не е "прехвърлено" за лечение от една в друга страна, а при спазване на всички изисквания своевременно е насочено за извършване на лечението в специализиран очен център”, посочват от здравната каса.
“Ема ще бъде пълноценен човек макар и с едно око да вижда, макар и отблизо, защото в България е много трудно да си инвалид, а тя не е с наши усилия и с турска помощ. Системата е страшна реши ли да тръгне срещу теб, на моменти се чувствах обезсилен, че нямам сили повече, но в името на децата ни. За нас е много трудно да се правят такива международни кампании, не съм свикнал някой толкова много да ни помага, но в името на децата трябва, трябва да продължиш”, добави Мартин.
Така за семейството на Ема остава да продължат битката за зрението на детето си, както и тази срещу системата.