Какъв е смисълът от този парламент, ако никой с никого не си говори
Тихомир Янакиев навлиза в третата година от първия си мандат като кмет на Созопол. Той успя да стабилизира Общината, която бе в критично финансово състояние, след което започна реализацията на важните проекти от програмата му за управление.
Разговаряме с Янакиев минути след първата копка на новата автора в град Черноморец. (ВИЖТЕ ПОДРОБНОСТИ ТУК) Кметът на Созопол говори за трудностите, които имат общините заради нестабилната политическа обстановка, за кризите, връхлитащи ни една след друга и за нуждата от работещ парламент и правителство.
С визионерски поглед той призовава за единение, за да се стабилизира държавата в тежките месеци, които предстоят. Ако, например, не се намери консенсус в НС и не се гласува Държавният бюджет, то общините изпаднат в патова ситуация и няма да могат да приемат собствените си макрорамки, а оцеляването през 2023 година с 1/12 на месец от бюджета за предходната, ще е невъзможна мисия.
- Г-н Янакиев, намираме се пред бъдещата автогара в Черноморец. Кога трябва да бъде завършен проекта за изграждането ѝ?
- Най-късно до Нова година обектът ще бъде факт, освен ако не се случи нещо наистина необичайно и изненадващо. Срещу проекта имаше недоволство, знаете – в България е така. Когато има на една маса трима човека, има три различни мнения. Като цяло обаче се обединихме около консенсуса, че на това място трябва да има автоспирка и тя трябва да е нова. Заради подписка, входирана от граждани за това дали не може само да се ремонтира съществуващата автогара, забавихме с няколко месеца дейностите. След това влезе строителната забрана и не можахме да посрещнем новия летен сезон с нова сграда. Това вече е зад гърба ни. Искрено се надявам Господ да е с нас и след 2 месеца да видим една красива нова Автогара.
- Финансирането е местно – от общинския бюджет, нали?
- Точно така и тук е момента да благодаря на всички общински съветници, които подкрепиха инициативата. Аз като кмет провеждам такава политика, че успяхме да минимизираме продажбите на общинско имущество – не продаваме земеделска земя, не сме взимали нови дългове, не сме увеличавали данъците и въпреки всичко това, успяхме да съберем достатъчно средства, които да инвестираме в тази нова автоспирка. Защото гражданите и гостите на град Черноморец я заслужават.
- В Созопол също имаше проект за нова автогара, по-скоро минималистичена вариант за такава в рамките на града, а не извън него. Кога ще е възможно да се реализира и тази идея?
- Това е една дълга сага, в която главно действащо лице е Националния институт за недвижимо културно наследство, които не знам защо правеха толкова големи спънки за осъществяването на идеята ни, особено предвид това, че частни субекти придвижват своите документи доста по-бързо и безпроблемно. Но както и да е – ние ще се справим. Буквално днес (понеделник, б.а.) подписваме последния вариант на проекта, както от НИНКН искаха. Ще им го предоставим тази седмица и искрено се надяваме да спазят 4-месечния срок за одобряване на идейния ни проект, както е процедурата. Днес започнахме да правим и геологически проучвания на парцела – всичко, което се изисква от община Созопол да направи, е направено. Сега вече държавата трябва да влезе в своята роля и трябва да спре да спъва институции като Общините, а да помага. Надявам се в рамките на сегашния мандат всички нужни документи да са готови за автогарата в Созопол и още в следващия мандат, в самото начало, ще започнем строителството ѝ.
- Като заговорихме за мандата ви като кмет, доволен ли сте от това, което постигнахте досега?
- Мисля, че човек никога не може да бъде доволен – ако беше обратното, нямаше да има изобщо прогрес. Не съм доволен, но трябва де отчетат няколко обективни факта. В рамките на тези три години България премина през няколко кризи. Няма да говоря за това, което заварих – беше наистина хаос, а сега фразата „Борци с хаоса” стана много модерна. Беше трудно. Преминахме през ковид кризата, преминаваме сега през икономическата и военната криза. Има и политическа такава. Въпреки всичко, без да продаваме общинско имущество, без да взимаме нови дългове и без да увеличаваме данъците, съумяхме да направим много. Това ме удовлетворява, донякъде. Иначе дали съм изпълнил всичките си обещания? Не, не съм. И най-фрапиращото от които е именно автогарата в Созопол, за която също има обективни причини. Но аз не искам да се оправдавам и заявявам на всички хора – аз ще продължа да се боря за тази автогара и тя ще бъде факт в рамките на мое кметуване. Дали през този мандат, или през следващ.
- В Черноморец започва и ремонт на улици. Колко ще бъдат обновени?
- Това беше другото, което обещахме за града. Три улици ще бъдат ремонтирани. Финансирането идва и от Общината, и от държавата. Благодаря на редовното коалиционно правителство за това, че увеличи с 30% капиталовите субсидии на общините. И така ние получихме още 800 000 лв., които ще бъдат инвестирани в редица обекти. Ще продължим с изграждането на улици, тротоари, в Созопол започва сериозен ремонт, започва изграждането на обходна алея на курортен комплекс „Санта Марина”. Правят се неща, които ще са в полза както на гражданите, така и на туристите в Созопол и Черноморец – двата коня, които дърпат каруцата на общината и си струва в тях да бъде инвестирано.
-БСП-Созопол е единствената структура, която постигна добър резултат на изминалите избори. Вие сте единствената, да я наречем, „Червена община”.
- Не съм доволен от резултата, трябваше да е много по-добър. Няма какво да говоря за това какво е направило БСП – аз съм член на тази партия, но имаше много неща в социалната сфера, които се направиха именно на Столетницата. Аз, като баща на три деца, реално изведнъж получих данъчно облекчение от около 1200-1300 лв., което е страхотно за семейния бюджет. В изключително трудна ситуация работеше коалицията и искрено се надявам тези, които сега тепърва ще управляват страната, да успеят да се справят с тези турболентни времена и да преведат България през тях. Аз мисля, че просто трябва да има консенсус между партиите и тези червени барикади, които са изградени, трябва да бъдат премахнати. Тези хора, са избрани от народа и те трябва да излъчат правителство, което да ни преведе през всички кризи. А ако в НС са събрани хора, които никой с никого не си говори, какъв е смисълът от този орган? Искам да призова към разум и старт за диалог, да се обединят политиците върху стратегически цели и да работят заедно. Връщам се назад във времето – през 2004 и 2007 г., когато България влизаше в НАТО и ЕС – имаше консенсус върху тези стратегически цели и една голяма маса от българите бяха обединени. Сега трябва да намерим същата воля да се обединим, защото виждате какво се случва. В страната не остават млади хора, бягат, не се раждат деца. А какво ще стане след 30-40 или 50 години? Трябва политиците да гледат в бъдещето, а не да спират да работят, защото мандатът им свършва или започва.
И да триете, не може да се скриете от фактите.
Човек трябва да има силата и волята да каже: Довърших това и това на предшественика ми, а ние през мандата направихме това и това!
Защото от Никого не е началото! Трябва да се уважава всичко постигнато!!!
Само приказки....