7 уж положителни качества, които говорят за скрито безпокойство
Както знаете, една монета винаги има две страни. Говорейки за добрите качества на човек, не винаги се замисляме какво се крие зад тях. Психолозите обаче идентифицират 7 личностни характеристики, които се считат за положителни, но показват тревожни разстройства.
Внимание към детайла
По правило шефовете ценят служители, които са внимателни към всяко малко нещо. Но факт е, че вниманието към детайла може да се проследи не само в работата, но и в ежедневието. Човек проверява 100 пъти дали е изключил ютията, опитва се да излъска огледалата до блясък и симетрията на рафтовете е перфектна. Това вече е тревожен звънец, който говори за обсесивни състояния.
Желанието да помагаш на другите
Всеки иска да има приятел, който да се притече на помощ в трудни моменти. Такива хора са много обичани и ценени. Но, за съжаление, такъв героизъм често крие тревожни разстройства. Има дори такъв термин като "синдром на спасителя", когато човек се смята за отговорен за живота на други хора.
Повишена инициативност
Отвън повишената инициатива се възприема много похвално. Изглежда, че човек има много идеи и стремежи, поради което никога не бездейства. Но в действителност може да има сериозно тревожно разстройство. Това е нещо като обсебващо състояние, когато човек просто се страхува да седи без работа, мислейки, че няма да стигне навреме за нещо, ще закъснее и ще се провали.
Синдром на всезнаещия
Ако във вашата среда има човек, който има отговори на всички въпроси, който е наясно с всичко в света, не бързайте да завиждате на неговата ерудиция. Може би „всезнаещият“ просто се страхува от провал. Страхува се, че незнанието на някои неща го подценява като личност.
Бързи решения
Възхищаваме се на хората, които бързо вземат решения. Те не се страхуват от никакви проблеми. Но, всъщност, това качество показва, че те се страхуват и то дори много. Те са толкова уплашени, че се опитват да се отърват от тях възможно най-бързо, без дори да навлизат в същността. Освен това, хората често прикриват проблемите с бързите си решения. Но това не променя нищо, трудностите продължават да растат.
Търсене на обратна връзка
Човек, който винаги търси обратна връзка (независимо дали на работа или лично), се възприема като сериозна заинтересована страна. Но реалността е, че човек просто се страхува да не бъде изоставен. Следователно, той винаги е първият, който се обажда и постоянно изяснява нещо. За съжаление, това поведение често има обратен ефект. Хората приемат това като мания и просто започват да игнорират досадника. Така неговите тревожни разстройства просто се влошават.
Повишена мотивация
Някой, който винаги е мотивиран да предприеме действия, не винаги се стреми към успех. Може би това е просто вътрешно безпокойство, силен стрес. Страхът да не бъде по-лош от другите, да остане аутсайдер го кара да прави смели неща. Разбира се, понякога може да излезе нещо добро. Но често се случва човек да поеме непосилни неща и да претърпи съкрушително фиаско.
Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg
Добави Коментар